POVIJESNI DAN

Ovi sretnici napravili su prvi đir Pelješkim mostom: ‘Sad smo jedno! Više neće biti čekanja na granici!‘

Osjećaj je kao živjeti dosanjani san! Ovako nešto možete doživjeti samo jednom u životu, rekla je Jasenka Maslek

Pelješki most

 Božo Radić/CROPIX

Sa suncem iznad Pelješca, izašlo je još veće iščekivanje. Ne zna se čega je više u zraku, uzbuđenja ili sparine. Doći u utorak na Pelješac, biti na Brijesti ili u Komarni, jednostavno je bio imperativ. Naime, svečano otvaranje Pelješkog mosta privuklo je ljude iz svih krajeva, ne samo iz Dubrovačko-neretvanske županije, nego i iz cijele Hrvatske, a našao se tu i tamo i poneki stranac.

Nakon utrke preko Pelješkog mosta, nastavak programa na strani Brijeste obilježio je kulturno-zabavni sadržaj i nastupi brojnih udruga na velikoj pozornici s mostom u pozadini, piše Dubrovački vjesnik.

image
Bozo Radic/CROPIX

No čim su trkači napustili most, on je prepušten znatiželjnicima kojima je omogućeno da prošetaju njime sve do prvog pilona. I bez obzira na nesnosnu vrućinu koju na dvije sekunde prekine tek slabašan povjetarac, mnogi su iskoristili ovu, slobodno se može reći, povijesnu priliku - tog 26. srpnja učiniti đir Pelješkim mostom. Već od samoga jutra, prije početka službenog programa, posjetitelji se fotografiraju s mostom u pozadini, svi žele imati fotografiju koju će kasnije pokazivati djeci, unucima, prijateljima ili se pohvaliti onima koji su daleko od domovine kako bi im "vadili mast". Pelješki most danas je najtraženiji i najfotografiraniji motiv u Hrvatskoj.

image

Marija i Ante Mrgudić

Božo Radić/CROPIX

Matija i Ante Mrgudić stigli su iz Orebića kako bi most vidjeli izbliza, pala je i fotografija ispred mosta za uspomenu.

- Lipo je da su nas spojili, bit će nam bliži Split u koji ćemo moći stići za 2 sata, pa i Dubrovnik će sad mnogima biti bliži. Ali bit će usko grlo na relaciji most - Orebić, trebalo bi tu infrastrukturu još malo proširiti prema Orebiću - govore, svjesni što će otvaranje mosta značiti za poluotok.

Da bi jutros stigli u 8 sati na Brijestu, članovi Muške pjevačke skupine "Zuce”" iz Gundinaca iz Brodsko-posavske županije krenuli su noćas u ponoć. Stigli su u svojim nošnjama, a na licima ovih veselih Slavonaca ne vidi se umor, svima se adrenalin "čita" u očima.

image

Članovi Muške pjevačke skupine ‘Zuce‘ iz Gundinaca

Božo Radić/CROPIX

- Putovanje je bilo naporno, ali vrijedilo je doći, drago nam je što je most napravljen i htjeli smo ga vidjeti uživo - složno će Ivan Kadić i dva Josipa Mihića, vidno oduševljeni mostom. Na pitanje o njihovim imenima i prezimenima, odgovaraju kako se svatko drugi u selu zove Josip Mihić pa da se ne treba čuditi dvojici Josipa Mihića na jednome mjestu.

Jasenka Maslek živi u Dubrovniku, ali vezana je za Pelješac te je iskoristila priliku i prošetala mostom.

- Osjećaj je kao živjeti dosanjani san! Svi oni koji sudjeluju ili mogu doživjeti ovaj događaj, mogu se smatrati privilegiranim i počašćenim jer ovako nešto možete doživjeti samo jednom u životu. Onaj tko nije ovdje, ne zna koliko je ovo vrijedno iskustvo i što ovo znači, ovo treba doživjeti - poručuje Maslek.

image

Sara Cibilić i Jasenka Maslek

Božo Radić/CROPIX

Među domaćom čeljadi tu i tamo mogu se sresti i furesti. Silvia Špoc i Jaroslav Vranjko stigli su tako iz slovačkoga grada Vrútkjya.

- Već 15 godina ljetujemo na Pelješcu odnosno u Brijesti i kako smo dolazili proteklih godina, tako smo pratili izgradnju mosta i zato smo odlučili doći. Neizmjerno nam je drago što je most završen - kaže Silvia kojoj su kontinuirani dolasci na jug Hrvatske ostavili "tragove" pa odlično govori i snalazi se na hrvatskom jeziku.

image

Silvia Špoc i Jaroslav Vranjko

Božo Radić/CROPIX

Iz Dola je oko pola 9 krenula obitelj Konjuh, sve to samo kako bi mogli vidjeti most uživo, sad kad je gotov.

- Zahvaljujući mostu, više neće biti čekanja u kolonama na granici, neće više biti prijavljivanja robe... Jako smo sretni što će most biti otvoren jer će nam olakšati život - kažu članovi obitelj Konjuh, Ivica i Jagoda te djevojčice Marta i Sara.

Još jedna obitelj odlučila je pogledati Pelješki most izbliza, to je obitelj Kardum koja je stigla iz naselja Drače. Kako žive na relaciji Zagreb - Drače - Dubrovnik, naglašavaju kako će im Pelješki most uštedjeti najmanje jedan sat putovanja, posebno kad dolaze tijekom blagdana na hrvatski jug. Najmlađe u obitelji najviše veseli to skraćivanje puta jer to znači daleko manje čekanja na granici.

- Oduševljeni smo mostom, mislili smo da će biti i pješačka staza, žao nam je što most nije namijenjen za pješake jer bi i inače bilo lijepo prošetati mostom - komentiraju za Dubrovački vjesnik članovi obitelji Kardum.

image

Nikša Sibiljan

Božo Radić/CROPIX

Nikša Sibiljan, predsjednik Udruge veterana Samostalne policijsko-dragovoljačke satnije Slano, s prijateljima i suborcima došao je do prvoga pilona. Ne samo da vijori zastava njihove satnije, nego i hrvatska zastava. Sve skupa ih ovo ispunjava posebnim emocijama jer napominju kako su imali neprocjenjivu ulogu u obrani Pelješca te podsjećaju na vremena obrane na "vratima" Stona.

image

Članovi Udruge veterana Samostalne policijsko-dragovoljačke satnije Slano

Božo Radić/CROPIX

- Dugo smo čekali ovaj trenutak, čak smo jedno vrijeme bili utučeni jer smo mislili da se Pelješki most neće izgraditi... Dosad smo bili kao u nekoj drugoj cjelini. Sad smo sretni, dobro je što je most napravljen, odsad idemo svojim teritorijem, nismo više prekinuti, sad smo jedno - poručuje Sibiljan.

Anita i Mato Franušić stigli su iz Luke Stonske.

- Pošto se bavim uzgojem školjaka i sve plasiram u Istri, Pelješki most mi puno znači, bit će to pravi ‘uzlet za biznis‘ - kaže Mato sav sretan što on i supruga pokazuju osmijesima na licima.

image

Anita i Mato Franušić

Božo Radić/CROPIX

Božicu Lepeš je život, odnosno ljubav, iz zagorskog Velikog Trgovišća dovela do juga Hrvatske, a njezine kćeri Marija Lepeš, Antonija Lepeš i Nikica Lepeš Plavčić redovito ljetuju u Stonu, vraćajući se tako u očev zavičaj.

- Dalmacija i Zagorje su spojeni! Slučajno smo se našli ovdje pa smo odlučile iskoristiti priliku i pogledati Pelješki most - kažu sugovornice Dubrovačkog vjesnika ne krijući oduševljenje viđenim.

image

Božica Lepeš, Marija Lepeš, Antonija Lepeš i Nikica Lepeš Plavčić

Božo Radić/CROPIX

Nakon što su nastupili na pozornici, Mateo Muhoberac, Dživo Burin, njihovi prijatelji, članovi KUD-a Sveti Juraj Osojnik u svojim prelijepim nošnjama i s barjakom odlučili su proći mostom.

image

Mateo Muhoberac i Dživo Burin

Božo Radić/CROPIX

- Spojili smo Hrvatsku, čekali smo stoljeća i što da vam kažem? Sretni smo i presretni! - kaže Mateo, a upravo je njegov komentar najkraći, najkonkretniji i najbolji opis onoga što vjerojatno osjećaju svi stanovnici juga Hrvatske, ali i šire.

Sreća i uzbuđenje na Brijesti nastavit će se sve do večerašnje svečanosti otvaranja, ali trajat će ona još dugo... Kasnije će se o ovome danu dugo pričati, emocije i sjećanja prenositi, ponajviše generacijama koje će tek doći. Jer nakon izgradnje Pelješkog mosta, nema više toga što se na da premostiti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. prosinac 2024 18:55