Kada idućih tjedana počnu stizati veće doze cjepiva koje su razvile kompanije Pfizer i BioNTech, one će se moći skladištiti na nekoliko mjesta u Hrvatskoj, među kojima je i Institut "Ruđer Bošković" (IRB) u Zagrebu, najveća hrvatska znanstveno-istraživačka kuća.
- Institut "Ruđer Bošković" zaprimio je upit Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo sredinom studenoga o kapacitetima koje imamo na raspolaganju za skladištenje cjepiva na temperaturama od minus 80. Institut na raspolaganju ima kapacitet za 1000 litara na minus 80 stupnjeva, što bi, ovisno o veličini ampula, odnosno ambalaži, bio ukupan kapacitet za oko 80.000 doza - rekao nam je dr. David M. Smith, ravnatelj Instituta Ruđer Bošković.
Minus 80 stupnjeva
- Stručnjaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo bili su u pregledu ledenica te izvršili uvid i potrebna mjerenja. Prema informacijama kojima trenutno raspolažemo, ova tura cjepiva koja stiže neće se skladištiti na IRB-u jer HZJZ već za prvu turu ima osigurane kapacitete skladištenja. Ledenice su osigurane pod ključem te ih za to zadužene službe obilaze nekoliko puta dnevno, a njihov rad kontroliraju i tijekom noći - naglasio je David Smith.
Cjepivo zasnovano na glasničkoj RNK (g RNK), koje su razvile kompanije Pfizer i BioNTech, mora se skladištiti na niskim temperaturama od oko minus 80 Celzijevih stupnjeva.
Zbog obveze niske temperature Pfizer i BioNTech morali su utemeljiti i više distributivnih centara u SAD-u i Europi iz kojih cjepivo može najkasnije u roku tri dana doći do krajnjeg korisnika. Za cjepivo su napravljeni posebni spremnici, poput onih koji se koriste u brodskom prijevozu, a svaki će sadržavati od 1000 do 5000 doza. Za distribuciju se koriste zrakoplovi, ali i kamioni, koji bi trebali dovoziti cjepivo najbliže mjestima cijepljenja.
Kutije s GPS-om
Primjerice, predviđeni su distributivni centri u nekoliko mjesta u SAD-u te u belgijskom Puursu, gdje se cjepivo proizvodi, a iz Pfizera su još u studenome najavili da imaju stotine tisuća doza na lageru. Cjepivo stiže u posebnim, tzv. termalnim kutijama, koje ga održavaju hladnim te sadrže i suhi led, a svaka ima i GPS. Svaka ta kutija ima oko 5000 doza. Cjepivo se u kutijama može čuvati do 30 dana, ali se svakih pet dana mora dodavati suhi led. Ta kutija ne smije se prečesto otvarati, najviše dvaput dnevno.
Postoji i mogućnost da se cjepivo čuva i u običnom hladnjaku, na temperaturi od dva do osam Celzijevih stupnjeva, ali najviše do pet dana. Na temperaturi od minus 80 stupnjeva cjepivo se, pak, može čuvati i do šest mjeseci.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....