"Bijeli štrajk trajat će sve dok Vlada ne ispuni svoje obećanje koje nam je dala lani: izradu jedinstvenog zakona kojim bi se uvela indeksacija, usklađivanje osnovice s prosječnom hrvatskom bruto plaćom te sustav platnih razreda", kažu suci te podsjećaju kako je došlo do okončanja prošlogodišnjeg bijelog štrajka.
A on je završio tako što su suci nakon Vladina obećanja o ispunjenju prethodno navedenih stavki pristali na kompromisno rješenje - povećanje plaća kojim su suci prvostupanjskim sudova dobili povišicu od nešto više od 500 eura dok su suci viših sudova dobili oko 250 eura veće plaće.
A s kakvim su plaćama suci ušli u lanjski bijeli štrajk?
Prema podacima Udruge hrvatskih sudaca, početne plaće sudaca na hrvatskim sudovima kretale su se u rasponu od nekih tisuću i petsto do nešto više od dvije i pol tisuće eura.
Konkretno, sudačka je udruga tada objavila tablicu s osnovnim neto plaćama sudaca početnika (bez prireza) prema kojoj su suci-početnici na općinskim sudovima zarađivali 1523 eura, na županijskim 1927, a na Vrhovnom sudu 2675 eura.
Također, iz udruge sudaca tada su upozoravali kako njihove plaće nisu rasle još od davne 2009. godine te da su se u tom razdoblju nekim sucima osnovne plaće čak i smanjile.
Lanjski bijeli štrajk okončan je nakon što je Vlada pristala osnovicu za izračun plaće sudaca povećati za 13 posto. Povrh toga, Vlada je sucima prvostupanjskih sudova povećala i koeficijente čime su njihove plaće porasle za nekih 30 posto čime su najmnogobrojnijim i najmanje plaćenim sucima općinskih i drugih sudova prvoga stupnja plaće porasle za 30 posto.
"Tim povećanjem prosječna plaća prvostupanjskih sudaca podignuta je s oko 1660 na 2200 eura. Prošlogodišnje povećanje najveće je povećanje osnovice plaće sudaca u posljednjih dvadeset godina", poručivali su tada iz Ministarstva pravosuđa i uprave.
Prema tim podacima, nakon lanjskog štrajka plaće prvostupanjskih sudaca povećale su se u rasponu od 500 do 550 eura, ovisno o stažu, osobnim odbicima i visini prireza u mjestima gdje žive.
Prvostupanjski suci s petnaestogodišnjim stažom u lanjski bijeli štrajk ušli su s prosječnom plaćom od 1700 eura. Nakon Vladine odluke o povećanju plaća njihova su mjesečna primanja u prosjeku porasla za 515 eura - na iznos od 2215 eura.
Njihove kolege na višim sudovima u lanjski su štrajk ušli s prosječnim primanjima od 2200 eura. Dok su se sucima prvostupanjskim sudova plaće povećale za nešto više od petsto eura, plaće sudaca na drugostupanjskim sudovima porasle su, prema podacima Udruge hrvatskih sudaca, u rasponu od 255 do 275 eura.
Prema tome, plaća suca županijskog suda s dvadesetogodišnjim stažom porasla je u prosjeku s 2250 na 2520 eura.
Kako će ovogodišnji bijeli štrajk sudaca završiti, vrlo je nezahvalno prognozirati. Naime, osim što se Vlada i suci ne mogu dogovoriti oko iznosa nove povišice, oni se ne mogu dogovoriti čak niti o točnom iznosu lanjske povišice!
Dok iz Ministarstva pravosuđa tvrde je "prosječna neto plaća najbrojnije skupine pravosudnih dužnosnika već uvećana za 583 eura", suci govore kako je takva računica - netočna.
- Lani smo pristali na prosječno povećanje plaća od kompromisnih 513 eura za suce prvostupanjskih sudova - tvrde.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....