Europska komisija je ispravno odlučila da se ne treba miješati u spor oko granice Hrvatske i Slovenije, ocijenio je u utorak hrvatski premijer Andrej Plenković i ponovio kako hrvatska strana spor želi riješiti dogovorom sa slovenskom stranom.
"Mislim da je Komisija postupila ispravno. Ne miješati se u ovakvu vrstu spora najbolje je što je Komisija mogla učiniti", rekao je Plenković novinarima na marginama svečane dodjele počasnog doktorata članu Predsjedništva BiH Draganu Čoviću.
Europska komisija objavila je u ponedjeljak kako je odlučila ostati po strani hrvatsko-slovenskog graničnog spora, da se neće očitovati na slovenski podnesak da Hrvatska krši pravo Europske unije neprovođenjem arbitražne odluke koju ne priznaje te rekla da dvije članice EU-a trebaju naći rješenje za spor u prijateljskom duhu.
"Ponavljam stav Hrvatske da želimo sa Slovenijom, koja je nama i susjedna i prijateljska država, riješiti ovo pitanje granica", rekao je Plenković i ustvrdio da to pitanje "nije toliko veliko" da bi na bilo koji način moralo dovoditi hrvatsko-slovensko odnose u "negativan kontekst".
"Naprotiv, trudit ćemo se, nakon što se u Sloveniji formira nova vlada, razgovarati s našim partnerima i tražiti rješenje", najavio je Plenković .
Slovenija je u ožujku pisala Europskoj komisiji s prijedlogom pokretanja tužbe protiv Hrvatske zbog nepoštivanja arbitražne odluke o granici nadajući se da će imati Komisiju na svojoj strani u namjeravanoj tužbi zbog nepoštivanja arbitražne odluke o granici i odgovoriti na taj prijedlog.
Plenković je ocijenio da traženje rješenja sudskim putem "nije put koji je dobar za partnere u Europskoj uniji, saveznice u NATO-u i dvije prijateljske zemlje".
"Zato ćemo našim prijateljima u Sloveniji još jednom ponuditi rješenja ovoga spora, po meni, na način koji bi mogao biti prihvaćen kasnije i u Hrvatskom saboru i u Državnom zboru", zaključio je hrvatski premijer.
Plenković je istaknuo i kako su on i hrvatski predstavnici učinili "sve u zaštiti nacionalnih interesa" te da je odluka Europske komisije donesena zahvaljujući i intenzivnom dijalogu koji su vodili te kvalitetnom nastupu hrvatskog stručnog tima na ročištu u Bruxellesu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....