Premijer Andrej Plenković održao je konferenciju za medije nakon održane sjednice Vlade RH. Podsjetimo, premijer je rekao da je Vlada odlučila proglasiti katastrofu na području Sisačko-moslavačke županije te dijelovima Zagrebačke i Karlovačke županije.
- Kada se takva odluka donese, onda predsjednik Vlade ima mogućnost rukovođenja radom Stožera civilne zaštite, ali još smo u borbi suzbijanja covida-19, imamo novu krizu koja zahtjeva poseban angažman Vlade RH pa tako i drugu čelnu osobu koja bi se mogla u potpunosti posvetiti koordiniranju aktivnosti. Zato smo danas odlučili da voditelj ovoga stožera, koji se odnosi na otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom, preuzme Tomo Medved. Vrlo precizno je definiran opseg aktivnosti. U slučaju neke druge katastrofe u drugom dijelu zemlje, za to bi bio nadležan Davor Božinović.
Medved danas ide u Petrinju
Nastojat ćemo naći financijska sredstva. Vodimo razgovore s Europskom komisijom, to radi ministrica Tramišak. Nastojimo realocirati dio sredstava iz postojećeg višegodišnjeg financijskog okvira, da pokušamo realocirati više od 100 milijuna eura kako bi se ta sredstva preusmjerila u obnovu kuća koje su nastradale u potresu. Ministar Horvat i eksperti Građevinskog i Arhitektonskog fakulteta traži rješenja primjerena stvaranju pravnog okvira za obnovu ovog područja i o tome će nas izvijestiti sljedećih dana. Danas popodne u 17 sati potpredsjednik Medved će s članovima stožera biti u Petrinji i sastati se s čelnicima lokalnog stožera i dogovorio hodogram, rekao je Plenković.
Premijer je još jednom zahvalio svima koji su pokazali solidarnost i dali doprinos da se pomogne unesrećenima. Još je jednom izrazio žalost zbog pogibije osmero mladih u BiH i podsjetio da je zbog toga proglašen dan žalosti u RH za sutra.
Hijerarhija stožera
Znači li da Vlada proglašavanjem katastrofe na sebe preuzima nadležnost za upravljanje krizom? Kakva će biti struktura Stožera?
- U ovakvim situacijama prirodnih katastrofa, Vlada RH ima zadaću preuzimati odgovornost i pomoći. Tu nema dileme. Potres 6.2 je prirodna katastrofa i zbog toga smo mi odlučili angažirati poseban oblik stožera civilne zaštite. Aktivnost ćemo usko koordinirati sa županijama, gradovima i općinama.
Novinare je zanimalo tko u novom stožeru odgovara ministru Medvedu, tko može sam donositi odluke na terenu.
- Na vrhu piramide je Tomo Medved, glavni za koordinaciju svih aktivnosti na područjima pogođenima potresom. On je glavna i odgovorna osoba. Sve što Zakon o sustavu civilne zaštite podrazumijeva primjenjuje se jednako na Medveda u ovom geografski omeđenom području kao što to ima Božinović inače. Sve službe koje su na terenu će biti u odgovornosti i tijesnoj koordinaciji s Medvedom, a naravno da će on biti u stalnom dijalogu da se riješe problemi i na razini županija, gradova, općina... To je ta vrsta centralizacije.
Obnova kuća nakon Domovinskog rata
Neke kuće koje su se obnavljale nakon rata nisu bile obnovljene prema građevinskim propisima i zato su sada u tako lošem stanju. Hoće li se to istraživati?
- Treba se ispitati kako i zašto se to dogodilo, tko je davao nadzor... Trenutno nemam detaljnih saznanja o tome. Pitat ćemo nadležnog ministra Horvata, gospodina Mažara... Treba ispitati. Nije dobro da postoje objekti koji bi trebali biti čvršći nego što jesu. Nema tu zatvaranja za popitkivanje nadležnosti. Danas nije bilo vremena za raspravu o ulozi župana Žinića. Obnova koju je RH provodila nakon rata bila je zaista veliki proces. Obnovljeno je i izgrađeno više od 150.000 kuća i stanova, kao da danas izgradimo deset Šibenika otprilike. Preko 95% sredstava za tu obnovu je dala Hrvatska država. Ako je bilo situacija koje nisu sukladne propisima to se treba ispitati, rekao je Plenković.
Na to pitanje se nadovezao i Nikola Mažar.
- Vezano za obnovu nakon rata, u RH je obnovljeno više od 156.000 obiteljskih kuća. Obnova je trajala od 1995. do 2000. godine i sudjelovalo je preko 150 tvrtki. Sve je rađeno sukladno Zakonu o obnovu, Zakonu o graditeljstvu... Želim naglasiti da postoji dokumentacija tko je bio izvođač radova, nadzor, projektant, vlasnik, korisnik.. Sve je rađeno uz pisane ovlasti korisnika tih nekretnina. Postojale su i određene garancije i rokovi. Odgovorit ćemo na sve upite, ne danas ali u narednih nekoliko dana. Trenutno nam je fokus na privremenom stambenom zbrinjavanju korisnika, rekao je Mažar.
Pitanje šatora i grijalica
Jeste li posezali za Zakonom o sustavu domovinske sigurnosti vezano uz ovaj stožer? Hoće li u njega uključiti gradonačelnike, župane, stručnjake...,upitali su novinari.
- On u ovoj situaciji nije bio pravni temelj. Imamo dvije opcije: jedna je kada je moguć put rješavanja određene krize ili katastrofe. Tu mora doći do ugroze nacionalne sigurnosti, a ovdje Hrvatsku nije nitko napao nego prirodna nepogoda. Zakon definira da je to glavni razlog za aktiviranje svih mehanizama u sustavu civilne zaštite. Što se tiče uključivanja svih, Medved ima punu slobodu uključiti sve koji već jesu na terenu i ako odluči da treba još ekspertize.
Tomislav Ćorić je ranije danas rekao da nije dobio zahtjev za šatore, vreće za spavanje i grijalice. Novinare je zanimalo čija je to odgovornost.
Odgovorio je ministar Božinović.
- Kad je u pitanju postavljanje šatora, ima ih dovoljno, ali šatori koji su postavljeni, postavljeni su za neke konkretne potrebe, npr. za distribuciju humanitarne pomoći, hrane... U ovakvim vremenskim uvjetima šatori nisu najsretnije rješenje za zbrinjavanje ljudi jer nisu zagrijani, a ako bi i bili, to bi značilo veliku potrošnju goriva. Nije problem u tome da ih nema nego će se kako se budu iskazivale potrebe koristiti. Ni sam ne mogu govoriti o konkretnim stvarima. Njih ima, čak je i u ovom dijelu aktivacije mehanizma EU došlo oko 980 šatora u Hrvatsku. Tu sigurno neće biti problema. Potpredsjednik Medved će danas početi skupljati sve potrebne informacije i tu ne očekujem nikakav problem.
- Ravnateljstvo civilne zaštite vas može informirati o tome što je na raspolaganju, što je korišteno, situacija se mijenja na dnevnoj osnovi. Deklarirana pomoć koja dolazi kroz mehanizam Unije otvorena. Tražili smo određeni broj kontejnera i povećali smo taj broj. Nismo povećali broj šatora. Ne vidim nikakav problem tu, dodao je Božinović.
Plenković se osvrnuo na procjenu šteta:
- Što se tiče procjene šteta, stručnjaci sagledavaju inicijalne procjene a ja bih još malo pričekao. Na terenu su stručnjaci i mislim da prave razmjere štete moramo još malo pričekati da bismo išli kategorički s nekim brojem koji bi bio verificiran. Mi ćemo kroz mehanizam EU fonda solidarnosti imat ćemo i novi zahtjev. Već sam tumačio na proljeće da države članice su i smislile taj fond za pomoć jedni drugima kada dođe do ovakvih nepogoda.
Inače, zanimljivo je da su na ulazu u prostoriju gdje se održavaju sjednice Vlade uz dezinfekcijska sredstva i maske stajale i - zaštitne kacige.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....