Vlada trenutno nema sliku o tome tko je kupovao viškove domaćeg plina koji je HEP otkupio od Ine, po kojim cijenama i koji su pritom gubici HEP-a, a te i druge podatke iznijet će nakon temeljite analize, rekao je danas premijer Andrej Plenković na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade.
Ranije je, na sjednici Vlade najavio kako, prema novoj uredbi Vlade, HEP više neće morati kupovati plin od Ine.
O toj je odluci na današnjoj sjednici Vlade govorio i ministar Filipović o čemu opširnije možete pročitati OVDJE
Premijer je na početku poručio kako Vlada poziva sve novinare na konferencije bez obzira na to iz koje redakcije dolaze.
Sjednicu Vlade koja je održana ranije danas nazvao je teškom u pogledu tema o kojima se na njoj raspravljalo. Najprije je rekao kako je apsorbirano ukupno 1,4 mlrd eura od predviđenih sredstava za obnovu. “Obnova je u punom zamahu”, poručio je Plenković. Zahvalio je Ursuli von der Leyen što je omogućila produljenje roka za korištenje sredstava.
Spomenuo je i dobre rezultate turističke sezone. Kaže da se vide pozitivni efekti i Schengena i europodučja te da se nada da će rast gospodarstva ove godine biti veći nego što su to projekcije predviđale.
Potom je govorio o plinskoj aferi, javlja N1.
“Što se tiče teme koja privlači pozornost zadnjih dana, uredbe o otklanjanju poremećaja na tržištu energenata: današnja odluka ima dva bitna elementa. Od danas više ne postoji obveza Ine da u potounosti plin koji se proizvdede u Hrvatskoj proda HEP-u. Napravljen je kompenzacijski mehanizam. S obzirom na ogromne poremećaje na tržištu plina u proteklom razdoblju moramo podsjetiti na političke ciljeve Vlade i korake koje smo poduzimali”, rekao je premijer podsjetivši da je cijena plina odletjela u nebo nakon ruske agresije na Ukrajinu. Rekao je i kako je odluka da plin proizvoden u Hrvatskoj ostane u Hrvatskoj imala enormnu podršku svih aktera kada je donesena. Važno je, kaže, i to što su građani i institucije imali dovoljno plina po priuštivim cijenama.
“S obzirom da je količina plina kupljenog od Ine, koji je kupio HEP, smještena u skladištu Okoli, dosegla razine da je HEP zapunio i zračne jastuke i više nema potrebe da HEP kupuje sve količine plina koje proizvodi Ina, donijeli smo odluku da te odredbe u budućnosti nema. Druga je poruka da će se kroz verifikaciju koju će provoditi HERA omogućiti kompenzacija opskrbljivačima u javnoj usluzi. Sad ćemo omogućiti da GPZ ne ode u stečaj, da podnese zahtjev Ministarstvu i kaže koliko je njihova cijena plina viša od one koju fakturira HERA. To je što se tiče teme koja se odnosi na energente”, rekao je Plenković dodavši da nakon ovoga danas ide u Orašje gdje će se susresti s Borjanom Krišto te da na ovaj način brinu o Hrvatima u BiH.
Na pitanje tko je kupovao plin, Plenković kaže kako nema te podatke i da je od ministra gospodarstva tražio cjelovitu analizu koju očekuje u narednim tjednima.
“Tu svoju ulogu imaju svi akteri, vidjet ćemo što kažu. Prerano je donijeti kategoričan sud tko je kupovao”, kaže premijer.
Najvažnije je bilo riješiti ovu uredbu, kaže premijer i riješiti aspekt koji se odnosio na fukcioniranje GPZ-a.
“Vladine odluke su dovele do toga da smo svi mi kao građani i enorman broj subjekata u hrvatskom društvu imali priuštiv i siguran plin”, kaže premijer.
O ostavkama je rano govoriti, a o daljnjim koracima će se razgovarati kad budu imali sve informacije. Bespravnu gradnju šefa HEP-a ne smatra temom povezanom s aferom u HEP-u, te smatra da nemaju veze jedna s drugom.
“Jedna je stvar privatna, a druga puno šira i to ćemo ispitati. Mislim da se svi trebaju pridržavati propisa, uključujući i njega”, kaže Plenković na pitanja novinara o šefu HEP-a Frani Barbariću. O viškovima plina nije komunicirao s Barbarićem, a sve će se ispitati, kaže premijer.
O uredbi koju je Vlada danas donijela bi razgovarali i bez istupa mostovca Zvonimira Troskota, koji je o aferi obavijestio javnost, kaže Plenković dodajući da je za detalje doznao kad se u petak navečer vratio iz Bruxellesa.
“Mi se osjećamo jako sretni i zadovoljno što smo u energetskoj krizi pomogli hrvatskom gospodarstvu, građanima… To je jedino bitno”, kaže Plenković.
“Imamo vremena za sve”, poručuje premijer i dodaje da će se sve ispitati i “kao odgovorni ljudi” donositi odluke.
Plenković je na opetovana pitanja novinara odgovarao kako podatke nema te kako će odluke donositi kad bude imao uvid u sve što je potrebno za donošenje odluke.
“Ja nisam u poziciji da imam cjelovitu sliku svih podataka koji su nužni. Kad budemo imali, kazat ćemo vam”, kaže, a na pitanje je li trebao imati te podatke kaže kako je to nebitno. “Cijelu ovu situaciju ćemo sad kad je donesena odluka da nema obveze kupovanja plina, ispitati, tražiti saznanja, kad to bude, vidjet ćemo”.
Na pitanje izgleda li ova situacija kao da je u pozadini kriminal, premijer kaže: “Ne znam.”
“Zabrinjavajuće je da je došlo do viškova na koje nismo bili upozoreni jasno i na vrijeme. Sad ćemo imati vremena da u miru sve sagledamo. Sve ćemo vam reći kad budemo informirani”, kaže premijer, a prenosi N1.
Premijer kaže kako je u uredbu ugrađen mehanizam da će opskrbljivač, trgovac, koji je nabavio plin i prodao ga GPZ-u, koja ga distribuira dalje, morati pokazati HERA-i ugovore i račune o nabavnim cijenama te će tako kompenzacija biti istinita. “Oni će obeštetiti samo kad je cijena viša od one koja je bila regulirana metodologijom”, kaže.
Vlada se, govori premijer, mora baviti morem tema i ovo nije jedina tema. “Mi imamo veliku sliku. Velika slika je da je HEP nabavljao plin jeftiije nego što bi ga nabavljao na tržištu. Pa je taj plin prodavao građanima koji bez tog plina ne bi imali tople vode, grijanja…”, rekao je premijer ponovivši da su odluke u tom trenutku bile dobre i svrhovite.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....