Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković i ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović u utorak su na konferenciji za medije predstavili nastavak mjera za očuvanje radnih mjesta radi krize izazvane pandemijom koronavirusa.
- Uvodimo stupnjevanje potpore radnicima sukladno padu prometa poslodavca. Dvije tisuće kuna po radniku dobit će poslodavac kojemu je promet pao za 40 posto. Oni kojima je pao za 45 do 50 posto dobit će potporu po radniku od 2.500 kuna. Za pad od 50 do 55 posto ide potpora od 3.000 kuna, za pad od 55 do 60 posto ide potpora od 3.500 kuna, a 4.000 kuna dobit će oni poslodavci kojima je promet pao 60 posto i više, rekao je premijer Plenković.
Novost je da se pad prometa od sada više neće mjeriti na mjesečnoj bazi, već će se uspoređivati pad prometa u drugom i trećem kvartalu s prometom u tim istim kvartalima 2019. kako bi slika bila realnija.
Skraćeno radno vrijeme
Druga mjera koju je premijer predstavio ticala se skraćivanja radnog vremena.
- Skratit ćemo radno vrijeme, odnosno povećati subvencionirani rad na 70 posto. Smanjit ćemo količinu dokumentacije koju poslodavac mora podnijeti da bi se javio za ovaj vid potpore. Poslodavac će po zaposleniku moći dobiti do 2.800 kuna, a ovu je mjeru do sada koristilo 606 poslodavac. Također, oslobodit ćemo poslodavca od plaćanja doprinosa za subvencionirani rad.
Premijer je dodao da se ostavlja iznimka za određene sektore.
- Ostavljamo iznimku za sektor kojima je rad ograničen odlukom Stožera civilne zaštite, poput, primjerice, sektora usluga hrane i pića. Oni će vidjeti što im je povoljnije. Dodaju se sektori biljne i stočarske proizvodnje, ribarstvo te usluge povezane s putničkim i vodnim prometom, dodao je premijer.
Ciljevi Vlade
Plenković je rekao kako se širi sektor djelatnosti koje su obuhvaćene mjerama te sa sada odnose i na povremeni prijevoz.
- Korisnici potpora za mikropoduzetnike (do 9 zaposlenih) imaju pravo na potporu bez obzira na sektor kojim se bave.
Plenković je rekao da je cilj Vlade da se mjerama omogući zadržavanje niske stope nezaposlenosti, što bolja turistička sezona, održavanje likvidnosti te da u 2020. godini pad BDP-a bude manji od predviđenog.
- U ovom procesu promišljanja i donošenja mjera, osluškivali smo socijalne partnere, kako bismo što bolje odgovorili na zajedničke izazove. Htjeli smo mjere pojednostaviti, ali omogućiti da se u određenim mjerama proširi opseg poduzimanja mjera.
Premijer je na samom početku konferencije podsjetio da je Vlada Republike Hrvatske u sklopu mjera za očuvanje radnih mjesta isplatila 6,85 milijardi kuna, odnosno oko 10 milijardi kuna ako se tom iznosu pridodaju otpisani doprinosi.
- 29. veljače imali smo 1,5 milijuna osiguranika. 15. listopada imamo 3210 osiguranika više, dodao je Plenković.
Otpuštanja
Ministar Aladrović rekao je da oni poslodavci koji koriste mjere neće moći otpuštati radnike za koje koriste državne potpore.
- Jedan dio neslaganja između dva zastupnika interesa je oko toga je li dopušteno poslovno uvjetovano otpuštanje radnika, a to ćemo dogovoriti ovih dana, pojasnio je Aladrović
Plenković je rekao da se mjere primjenjuju od 1. listopada do kraja godine da će ukupan trošak mjera trebao biti između 300 i 350 milijuna.
- Temeljni cilj je očuvati radna mjesta kod onih poslodavaca kod kojih je zbog pandemije došlo do privremenog smanjenja opsega posla.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....