Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u utorak u Davosu da je dobro da Hrvatska tijekom svog predsjedanja EU-om stavlja fokus na države jugoistoka Europe, jer proces približavanja tih zemalja nije prioritetan za EU uz toliko drugih važnih tema.
U sklopu godišnjeg samita Svjetskog gospodarskog foruma (WEF) Plenković je u Davosu, zajedno s brojnim čelnicima zemalja srednje i istočne Europe, sudjelovao na dva panela na teme "Diplomatski dijalog o zapadnom Balkanu" i "Generiranje rasta u srednjoj i istočnoj Europi", te održao niz bilateralnih sastanaka.
"Nastojim kalibrirati očekivanja svih susjednih zemalja u ovoj godini od hrvatskoga predsjedanja EU-om, jer, realno govoreći, dobro je da Hrvatska stavlja fokus na države jugoistoka Europe uz ovoliko drugih važnih tema", rekao je Plenković hrvatskim novinarima. "Da je netko drugi sada predsjedajući, sumnjam da bi ta tema bila aktualna. Dakle imate i završetak brexita, nove ugovorne odnose s Ujedinjenom Kraljevinom, sedmogodišnji proračun koji se treba usvojiti, konferenciju o budućnosti Europe, veliki paket zelenoga plana", istaknuo je hrvatski premijer.
Plenković je dodao da je WEF odlična prilika za razgovor sa šefovima država i vlada, čelnicima međunarodnih organizacija i financijskih institucija, te "velikih kompanija koje su zainteresirane za suradnju".
Za vrijeme predsjedanja važno je "dinamizirati odnose nama susjednih zemalja s Europskom unijom". "Dosta su velika očekivanja od zagrebačkog sastanka na vrhu u svibnju. To je prigoda za, ja se nadam, deblokadu ove situacije sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, da napravimo korak dalje i praktički u Zagrebu zacrtamo buduće odnose u sljedećem desetljeću sa svim državama u našem susjedstvu", rekao je.
Hrvatski premijer održao je u Davosu bilateralne sastanke sa slovenskim premijerom Marjanom Šarecom i predsjednikom Kosova Hashimom Thacijem, a uoči prvog panela nakratko je porazgovarao i sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem, koji je za beogradske medije njihov razgovor ocijenio kao "otvoren i prijatan".
"Razgovor s Plenkovićem bio je otvoren i prijatan, dotaknuli smo se odnosa Srbije i Hrvatske i čini mi se da je izraženo više povjerenja i optimizma", prokomentirao je Vučić za portal "Blica" susret s Plenkovićem. O susretu s hrvatskim premijerom Vučić je izvijestio i na svojim računima na Facebooku i Instagramu, gdje je objavio i zajedničku fotografiju.
Govoreći o gospodarskom rastu u srednjoj i istočnoj Europi, te podršci proširenju EU-a na jugoistok Europe, Plenković je naglasio da Hrvatska, "s aspekta članice koja je koristila tek jednu financijsku perspektivu, razumije koliko je važna kohezijska politika kao jedan od instrumenata ulaganja i ravnomjernog regionalnog razvoja". "Isto tako, važna je za jačanje tržišta rada, tržišta kapitala i svega onoga što kreira pouzdan, predvidljiv pravni okvir za veća ulaganja, a time i nova radna mjesta, veći gospodarski rast i bolji standard svih ljudi u srednjoj i istočnoj Europi", rekao je. "To su bile ključne poruke", dodao je.
Hrvatski premijer također se osvrnuo na opće naglaske s ovogodišnjeg Davosa, ocijenivši pozitivnim novi pristup WEF-a, a to je "svojevrsni kapitalizam dionika". "Riječ je o društveno odgovornom gledanju na kapitalizam, na aktere u globalnom tržištu koji moraju imati osjećaj i za socijalne elemente i za klimatske promjene, što je jedna važna poruka i u biti na tragu onoga što se radi na razini UN-a i onoga što se radi na razini EU-a", rekao je Plenković.
Ovogodišnji jubilarni 50. sastanak u Davosu ugostio je niz uglednih državnika, gospodarstvenika, aktivista i znanstvenika. Između ostalih, na sastanku u Davosu sudjeluju američki predsjednik Donald Trump, njemačka kancelarka Angela Merkel, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i mlada švedska klimatska aktivistica Greta Thunberg.
Sudionici WEF-a, koji traje do petka, razgovarat će - na ukupno više od 350 panela, prezentacija, radnih stolova i sjednica - o brojnim važnim pitanjima, među kojima su borba protiv klimatskih promjena, usporavanje globalnog gospodarskog rasta, trgovinski ratovi, te geopolitičke napetosti u na Bliskom istoku, u istočnoj Aziji i na sjeveru Afrike.
Ovogodišnji WEF okuplja više od 3000 sudionika iz preko 120 zemalja svijeta, među kojima su 53 čelnika država ili vlada, te predsjednici uprava osam od deset najvrednijih kompanija na svijetu.
U srijedu će premijer Plenković sudjelovati na neformalnom okupljanju svjetskih gospodarskih lidera na temu "Uzlazna Europa", a očekuje ga i izuzetno bogat program bilateralnih susreta. Predviđeni su njegovi razgovori s gruzijskim premijerom Giorgijem Gaharijom, bugarskim premijerom Bojkom Borisovim, predsjednikom vlade Nizozemske Markom Rutteom, te ministrom gospodarstva i financija Francuske Brunom Le Maireom.
Također, susrest će se i s dekanom INSEAD-a Singapore Ilianom Mihovom, izvršnom direktoricom MMF-a Kristalinom Georgievom, izvršnom direktoricom Visa Europe Charlotte Hogg, predsjednikom EIB-a Alexanderom Stubbom te predsjednicom Uprave tvrtke Booking.com Gillian Tans.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....