UKLJUČENO 100 MEDICINARA

Počela edukacija posada hitne helikopterske medicinske službe: PrvI letovI očekuju se početkom travnja!

Projektom su predviđene četiri baze - Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Splitu

Maja Grba-Bujević, Vili Beroš

 Zeljko Puhovski/Cropix

Ministar zdravstva Vili Beroš prisustvovao je u četvrtak početku edukacije posada hitne helikopterske službe, odnosno liječnika i medicinskih sestara i tehničara koji će biti članovi službe, čiji se prvi letovi očekuju početkom travnja.

Projekt edukacije je vrijedan 62 milijuna eura a polazi ga stotinu polaznika - 50 liječnika i 50 sestara i tehničara.

"Nalazimo se na početku edukacije članova posade hitne helikopterske medicinske službe. To je složeni proces, moramo trenirati naše djelatnike, liječnike, te tehničare i medicinske sestre za novu funkciju u okviru helikopterske potpore sustavu civilne zaštite odnosno HEMS-a", kazao je Beroš.

Istaknuo je i da su završetak edukacije i početak prvih letova, prema ugovoru, planirani za prvi travanj ove godine.

Cilj projekta je omogućiti građanima hitno zbrinjavanje unutar "zlatnog sata" kada se šansa za uspješnu medicinsku intervenciju značajno povećava. Edukacija kroz pet modula osmišljena je prema smjernicama EU a provodi je zajednica ponuditelja EliFriulia S.p.A., Eliance Helicopter Global Services SL i Eli-Adriatik d.o.o..

Projektom su predviđene četiri baze - Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Splitu, no Beroš najavljuje da će se raditi na projektu proširivanja mreže helidroma s ciljem efikasnijeg sustava hitne službe.

"Projekt helidroma je u tijeku pa smo tako u Slavonskom Brodu krenuli u izgradnju helidroma u vrijednosti od 500.000 eura koji će zasigurno znatno doprinijeti pomaganju unesrećenima".

"Želimo sagraditi helidrome i na drugim mjestima koja nisu uključena u sam projekt hitne helikopterske službe kako bi dugoročno mogli i njih priključiti jer ćemo na taj način ubrzati transport. Ovo je prvi korak i njime nećemo riješiti sva pitanja ali počinjemo graditi infrastrukturu za cjelovitu hitnu službu. U periodu od 2016. u nju je uloženo preko 2.2 milijarde eura", istaknuo je Beroš.

Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba-Bujević rekla je da je interes za edukaciju bio veliki te izrazila nadu da će se sustav širiti kako bi zadovoljili interes za ovim tipom edukacije.

Polaznike se, kaže, želi u punini pripremiti na sve probleme i incidentne situacije s kojima će se suočavati u hitnoj helikopterskoj službi. Također, edukacija u Zagrebu i Osijeku biti će drugačija nego u Splitu i Rijeci gdje će se polaznici dodatno educirati o izazovima rada iznad mora.

"Dodatno ćemo podučavati i medicinske tehničare s obzirom da helikopteri neće imati kopilota te će tehničari morati pomagati u raznim procesima kao što je polijetanje i slijetanje", pojasnila je Bujević.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. prosinac 2024 02:39