UGLEDNI GOST

Pompeo potvrdio da se pričalo o borbenim avionima: ‘Da, istina je, ali na vama je da odlučite‘

Američki državni tajnik Mike Pompeo i premijer Andrej Plenković dali su u Dubrovniku zajedničku izjavu za medije
 Darko Bandic/POOL/AFP

Američki državni tajnik Mike Pompeo danas je stigao u Dubrovnik iz Italije gdje je također boravio u službenom posjetu u sklopu svoje europske turneje.

U Starom gradu ga je dočekao hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Goran Grlić Radman, a nakon šetnje Stradunom posjetili su Memorijalni centar Rona Browna, posvećen američkom ministru trgovine u mandatu predsjednika Billa Clintona, tragično stradalom 1996. u padu zrakoplova u blizini zračne luke u Čilipima.

Američki državni tajnik sastao se i s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem.

- Zadovoljstvo mi je da smo imali prigodu razmijeniti mišljenje o nizu tema što se tiče naših odnosa. Posebno smo dotaknuli, uz podsjećanje da smo saveznici u okviru NATO-a uz značajnu ulogu koje hrvatski iseljenici imaju u SAD-u, činjenicu da smo proteklih godina zajedno radili da Hrvatska ispuni sve preduvjete za ukidanje zahtjeva za vizni režim za hrvatske državljane od strane SAD-a i da je ova godina ta koja je prvi puta omogućila nama da budemo ispod 3 posto odbijenih zahtjeva te se nadam da će i državno tajništvo s drugim tajništvima u SAD-u, mislim na Domovinsku sigurnost, vidjeti da smo ispunili preduvjete.

Nastavili smo rad na sporazumu o dvostrukom oporezivanju. Ministarstvo financija je dobilo zaduženje da vodi te pregovore. Govorili smo i o ekonomskoj suradnji, da 150 milijuna dolara ostavlja solidan temelj ali i preduvjet za razvoj gospodarske suradnje - kazao je Plenković.

- Razgovarali smo i o energetskoj politici i činjenici da će Hrvatska od siječnja 2021. imati svoj terminal za ukapljeni prirodni plin. Brod je na putu za Hrvatsku i očekujemo da bude u funkciji od siječnja. Time smo stavljeni na energetsku kartu europe i za američke kompanije predstavljamo jednu novu destinaciju - kazao je Plenković.

Kazao je i da je Pompeu iznio stajalište o situaciji u BiH i kazao da RH zastupa načelo pune ravnopravnosti sva tri konstituivna naroda.

- Dotaknuli smo se odnosa EU i SAD-a, transatlantskih odnosa, spomenuli proces nabave vojnih zrakoplova no naravno on traje i kada se sve evaluira će Hrvatska donositi odluke o toj temi. Zahvaljujem tajniku Pompeu na posjetu i želimo predsjedniku Trumpu i supruzi brz oporavak - kazao je Plenković.

- Hvala na ljubaznim riječima premijeru. Hvala na lijepim željama za predsjednika Trumpa. Hvala vam što ste došli iz Bruxellesa. Čast mi je biti ovdje. Naši povijesni odnosi su daleko stigli u posljednjih 30 godina.

Nije teško razumjeti zašto sve više Amerikanaca posjećuje Hrvatsku. Kada je predsjednik govorio o sigurnosnim područjima mi to zajedno radimo kroz NATO.

Pričali smo o nizu tema. Pozdravljamo odluke hrvatskih lidera kao faktora u Europi i regiji. Hrvatska je uspješno surađivala s SAD-om po pitanju pandemije, virtualni sastanak na vrhu Zapadnog Balkana koji je Hrvatska sazvala je korak prema stabilnosti u regiji, govorili smo o BiH. Složili smo se u važnosti naših gospodarskih veza. SAD predviđa da će broj od preko 100 kompanija a koje ovdje rade još više porasti i tako ćemo proizvesti više prosperiteta za naše narode. Vaše čelništvo se produžuje i na energetski sektor. Razgovarali smo o programu oslobađanja od viza, znam da ćemo to obaviti. Predvidjeli smo suradnju s Hrvatskom na ispunjavanju ostalih uvjeta.

Razgovarali smo kako usvajanje američke obrambene tehnologije može ojačati našu povezanost. Uvijek kad dođemo u Europu, na mjesta koje znamo da dijele iste vrijednosti o poštenoj tržišnoj utakmici, na što isto računamo, kada gledamo kinesku komunističku partiju kako dolazi ovamo i da se tretira na različit način od europske ili američke kompanije, to ne pomaže, to odvraća ljude da ulažu svoj kapital u Hrvatsku. Optimističan sam da će se stvari na tom planu poboljšavati. Želimo biti ovdje, želimo biti aktivni - kazao je Pompeo.

Pompeo je odgovorio kakav je njegov pogled na stanje u BiH. Isto pitanje postavljeno je i premijeru, ali i ono o kupovini borbenih aviona.

- Što se tiče na politiku RH, ona je usmjerena na dva temeljna pravca. Jedan je stabilnost i sigurnost zemalja u okruženju, a drugo je potpora RH reformskim procesima i priključivanje susjednih država u NATO i EU. Mi smo i za vrijeme predsjedanja Vijećem EU, organizirali smo sastanak na vrhu da regiji koju znamo više nego drugi damo potporu.

Za nas je posebno važno pitanje BiH, 25 godina je od Daytonskog sporazuma, smatramo da ta zemlja koja je upućena na RH i RH na nju treba osigurati punu ravnopravnost svih naroda koji tamo žive, pa i Hrvata. Na tom tragu smo vodili dijalog s političkim predstavnicima i to ćemo činiti ubuduće i težiti ka tome da izborni zakon onemogući izigravanje duha i slova Daytona, to sam kazao državnom tajniku danas.

Što se tiče procesa kupnje višenamjenskih borbenih aviona, zadovoljni smo procesom evaluacije. Kada dođe u fazu da govorimo detaljnije o tome vratit ćemo se toj temi - kazao je Plenković.

- SAD je uključen na frontu koja je spomenuta, a to su Kosovo i Srbija. Pomak je napravljen, ali smo napravili značajan prvi korak. Što se tiče BiH, kao što su premijer i ministar vanjskih poslova sa mnom razgovarali, ne mogu to u punom sadržaju ponoviti u tako kratkom vremenu, investirat ćemo diplomatske kapacitete da postignemo dobre stvari za Europu, RH i regiju. Koristit ćemo resurse da pokrenemo te procese. Što se tiče F-16 aviona, odluka je na čelništvu. Ponosim se našim proizvodima, mislim da imaju dobru vrijednost, to je u širem kontekstu naših odnosa. Potrudit ćemo se da postignemo dobre sigurnosne i ekonomske rezultate a Vlada RH će donijeti odluke, a mi ćemo ponuditi povoljne financijske uvjete. Pustit ćemo čelništvu RH da donosi odluke u ime naroda - kazao je Pompeo.

- Prošle godine u Dubrovniku smo imali posjet kineskog premijera u sklopu summita 17. Kina je globalni akter. U prvom mandatu susreo sam kineskog premijera 5-6 puta. Svjesni smo aspekata ove politike i cilj je da imamo jednaka pravila za sve kada je riječ o odnosima s Kinom i drugim zemljama EU kao i u vezi kineskog prisustva ovdje u skladu s pravilima koja postoje na globalnoj razini - kazao je na kraju Plenković.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 21:05