Prema službenim podacima, najviše migranata u Europu pokušava ući preko Mediterana, kanalom La Manche u Veliku Britaniju te zapadnobalkanskom rutom preko Srbije. Upravo Srbiju na toj zapadnobalkanskoj ruti Austrija, Mađarska i Europska komisija smatraju najvećim problemom.
Prema podacima Frontexa, agencije za europsku graničnu i obalnu stražu, ova ruta je nadalje najaktivnija migracijska ruta. Njome je u prvih devet mjeseci s područja zapadnog Balkana u Europsku uniju ušlo više od 106.000 ljudi, što je tri puta više nego prošle godine.
Samo u rujnu ove godine na ovoj je ruti zabilježeno više od 19 tisuća ilegalnih prelazaka granice. Broj migranata koji je ove godine prošao kroz Srbiju u odnosu na prošlu godinu je udvostručen te više od 60 posto migranata koji dolaze na granice EU prođe kroz tu zemlju. U najvećem broju riječ je o državljanima Tunisa, Indije, Burundija, Pakistana i Afganistana.
Takvu popularnost Srbije među migrantima omogućuje njezin vizni režim te državljani Tunisa, Indije i Burundija u nju mogu ući bez vize. Zbog toga je EU stisnula Srbiju da promijeni svoj bezvizni režim te je potpisan i ugovor prema kojem će Beograd iz Bruxellesa dobiti bespovratnih 36 milijuna eura kako bi uskladio svoju viznu politiku s europskom do kraja godine.
Vlada Srbije prije nekoliko dana obećala je da će uvesti vize za Tunis i Burundi, ali ne i za Indiju. Članice EU suočene s ratom u Ukrajini i gospodarskom krizom ne posvećuju previše vremena i energije novoj migrantskoj krizi, koja se u tišini valja Europom. U nedostatku zajedničke politike, zemlje članice povlače pojedinačne, vatrogasne mjere.
Tako su, primjerice, Austrija, Slovačka i Češka ponovo uspostavile kontrolu vozila na svim graničnim prijelazima, dok Mađarska uvodi civilne patrole uz granicu i dodatno podiže ogradu prema Srbiji. Prema navodima portala Politica, Češka kao predsjedavajuća EU priprema dokument "Put naprijed u vezi s migracijskom solidarnosti EU i mehanizmom odgovora na krize".
Pozivaju se države članice da razmotre minimalni godišnji prag za prihvat 5 ili 10 tisuća migranata koji su podnijeli zahtjev za azil u nekoj od članica EU.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....