SLUČAJ TERAN

Poraz Slovenije u ‘vinskom sporu‘ s Hrvatskom: Europski sud odbacio tužbu Ljubljane

Odbačen je zahtjev Slovenije da se poništi uredba o uvjetima za korištenje termina teran
Vinogradi u Istri
 Roberto Orlić/Cropix

Opći sud Europske unije odbacio je u srijedu tužbu Slovenije protiv Europske komisije u "slučaju teran", dugogodišnjem vinskom sporu slovenskih i hrvatskih vinara.

Odbačen je zahtjev Slovenije da se poništi delegirana uredba EU-a o uvjetima za korištenje termina "teran" na etiketama hrvatskog vina iz Istre, objavio je europski sud u izjavi za medije, koju prenose slovenski portali.

Tužba se je odnosila na naziv "teran", koji se koristi i u Sloveniji i u Hrvatskoj. Nakon ulaska Slovenije u EU taj se je termin koristio na etiketama nekih slovenskih vina, najprije kao tradicionalni naziv za vino s Krasa, proizvedeno na određenim vinorodnim područjima, a onda mu je bila priznata i oznaka zaštićenog podrijetla, navodi se među ostalim u opširnom opisu spora, u obrazloženju presude.

Sud pojašnjava da je Europska komisija priznala hrvatskim vinarima iz Istre da, unatoč protivljenju Slovenije, za svoje tradicionalno vino koje zovu teran mogu na etiketama označavati etiketom "Hrvatska Istra - teran", a Slovenija je u tužbi išla sa zahtjevom da se delegirana uredba kojom je to regulirano poništi jer Slovenija ima ekskluzivno pravo na teran.

Do delegirane uredbe o istarskom teranu došlo je nakon neuspješnih pregovora Hrvatske i Slovenije da se to pitanje riješi bilateralnim kompromisom. Europska komisija je delegiranim aktom, koji je stupio na snagu sredinom 2017. godine, priznala izuzetak po kojemu se hrvatski teran iz Istre može prodavati s naljepnicom "Hrvatska Istra - teran", s time da naziv vina na etiketi bude ispisan manjim slovima.

Slovenija sada, nakon odbijanja tužbe, ima mogućnost na presudu općeg suda EU-a podnijeti žalbu, no nije poznato hoće li to učiniti, navode slovenski mediji.

Tužbu je podnijela nekadašnja vlada Mire Cerara, dok je u ožujku formirana nova vlada Janeza Janše, koja se zalaže za mirno rješavanje sporova.

Prijašnje vlade, koje su vodili Miro Cerar i Marjan Šarec, inzistirale su na sudskom rješavanju sporova s Hrvatskom, posebno inzistirajući na "načelu vladavine prava", ne samo u sporu oko terana nego i graničnom prijeporu, uz povremene ocjene da je Europska komisija pristrana u korist Hrvatske.

Grlić Radman: "Sud je ispravio nepravdu iz 2013."

Šef hrvatske diplomacije Gordan Grlić Radman rekao je u srijedu da je presudom europskog suda o korištenju naziva teran "ispravljena nepravda iz 2013.", a ministrica poljoprivede Marija Vučković uvjerena je da presuda u korist Hrvatske neće naštetiti odnosima sa susjedima i da će dvije zemlje ispravno dijeliti korištenje oznake teran.

Opći sud EU-a odbacio je u srijedu tužbu Slovenije protiv Europske komisije kojom je Ljubljana tražila poništenje odluke da hrvatski vinari u Istri mogu koristiti naziv teran.

"Potvrđeno je pravo hrvatskih vinara čime je ispravljena nepravda iz 2013. godine nakon što je Hrvatska ušla u EU", rekao je Grlić Radman novinarima.

"Hrvatski vinari sigurno mogu biti zadovoljni, Hrvatska štiti vlastite nacionalne interese", dodao je.

Spor Hrvatske i Slovenije izbio je 2013. kada su sa trgovačkih polica u Sloveniji uklonjene boce hrvatskog terana. Hrvatska je tada predložila zajedničku prekograničnu zaštitu terana, što su Slovenci odbili uz obrazloženje da to nije moguće zbog različitih agroklimatskih uvjeta u proizvodnji vina.

Nakon što dvije države nisu uspjele pronaći kompromis, Europska komisija je u svibnju 2017. usvojila delegirani akt kojim se hrvatskim vinarima u Istri omogućava iznimka u korištenju imena teran, koje je Slovenija na razini EU-a zaštitila oznakom zemljopisnog podrijetla. Prema tom aktu hrvatski teran na etiketama mora imati natpis Hrvatska Istra, a ispod toga manjim slovima može pisati teran.

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković istaknula je da se današnjom presudom Općeg suda EU-a "potvrđuje i volja i aktivnosti Hrvatske i svih dionika na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou koji su započeli još 2013. godine".

Vučković je uvjerena da presuda u korist Hrvatske neće naštetiti odnosima sa susjednom zemljom.

"Mi ćemo dakako i dalje imati dobre odnose sa susjednom Slovenijom i mislimo da ćemo na ispravan način dijeliti korištenje ove oznake", rekla je Vučković.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 10:03