PRIJELOMNA TOČKA?

Porazni rezultati istraživanja o slobodi medija: Novinari u Hrvatskoj često su meta napada, a jedna stvar posebno brine

Osim u Mađarskoj, navodi se da je javno emitiranje u ‘stanju nesigurnosti‘ u Poljskoj

Novinari čekaju izjavu

 Damjan Tadić/Cropix

Sloboda medija u opadanju je diljem EU-a i ‘opasno blizu prijelomne točke‘ u nekoliko zemalja, rekla je vodeća mreža za građanske slobode, ističući raširene prijetnje novinarima i napade na neovisnost javnih medija, piše Guardian.

Unija za građanske slobode za Europu (Liberties) sa sjedištem u Berlinu u svom je godišnjem izvješću o slobodi medija, sastavljenom od 37 grupa za ljudska prava u 19 zemalja, rekla da su alarmantni trendovi koji su prethodno identificirani nastavljeni u 2023. – iako bi novo zakonodavstvo na razini cijele EU moglo ponuditi nadu za poboljšanje.

- Sloboda medija očito je u stalnom padu diljem EU - u mnogim zemljama kao rezultat namjernog nanošenja štete ili zanemarivanja od strane nacionalnih vlada", rekla je Eva Simon, viša službenica za zagovaranje u Libertiesu.

- Smanjenje slobode medija ide ruku pod ruku s padom vladavine prava. Postoji bliska korelacija između to dvoje. Ovo je knjiga autoritarnih režima. Rekla je da novo medijsko zakonodavstvo EU-a ‘ima potencijala‘, ali se mora pravilno provoditi.

Dokumentirano je i više slučajeva prijetnji, zastrašivanja, nadzora i nasilja nad novinarima u nekoliko država članica, kao i ograničenja slobode izražavanja i pristupa informacijama diljem bloka.

Liberties je preporučio Europskoj komisiji da pomno prati provedbu novog europskog Zakona o slobodi medija u državama članicama, za koji je Simon rekla da je, unatoč kompromisima, stvorio pravni temelj za poboljšanje slobode medija.

Novinari u nekolicini zemalja, uključujući Hrvatsku, Francusku, Njemačku, Grčku i Italiju bili su suočeni s fizičkim napadima 2023. godine, navodi se u izvješću, a u Mađarskoj i Slovačkoj novinari su bili suočeni sa zlostavljanjem i prijetnjama od strane izabranih političara.

Tužbe sa svrhom ‘utišavanja‘ novinara čije pisanje donosi negativan publicitet često su se koristili protiv novinara u Hrvatskoj, Grčkoj, Italiji, Nizozemskoj i Švedskoj, dok su novinari u Njemačkoj, Grčkoj, Nizozemskoj i Poljskoj bili stavljeni pod nadzor špijunskih programa kao što su Pegasus i Predator.

Koncentracija medijskog vlasništva ostala je visoka u Hrvatskoj, Francuskoj, Mađarskoj, Poljskoj, Nizozemskoj i Slovačkoj, s mnogim medijskim tvrtkama u vlasništvu samo nekoliko pojedinaca, što ugrožava raznolikost medija i povećava rizik od pristranosti.

U Mađarskoj su mediji javnog servisa već bili ‘toliko potpuno pod jarmom vlade‘ da je njihovu proizvodnju ‘karakteriziralo pristrano i jednostrano izvještavanje koje je uvijek u skladu s interesima vladajuće stranke Fidesz‘, rekao je Liberties.

Osim u Mađarskoj, navodi se da je javno emitiranje u ‘stanju nesigurnosti‘ u Poljskoj jer novi premijer, Donald Tusk, pokušava poništiti intervencije prethodne vlade, a postoji sve veća zabrinutost oko vlada u Hrvatskoj i Italiji.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. prosinac 2024 09:20