Predsjednik Republike Zoran Milanović odlučio je maknuti sve biste hrvatskih povijesnih ličnosti iz Ureda predsjednika na Pantovčaku koje su bili postavljali njegovi prethodnici, od Franje Tuđmana do Kolinde Grabar-Kitarović, no s druge strane, kako neslužbeno doznajemo, Pantovčak će krasiti portreti svih bivših hrvatskih predsjednika.
Sugovornici neslužbeno potvrđuju kako će svi dosadašnji predsjednici Republike Hrvatske biti predstavljeni u Uredu predsjednika na doličan način, kroz službene portrete ili fotografije. To znači da će na Pantovčak, na kojem i dalje “stanuju” i Tuđman i Mesić, “useliti” Ivo Josipović i Kolinda Grabar-Kitarović.
Naime, u vili Zagorje u Južnom salonu i dalje je na zidu izvješen portret Franje Tuđmana, koji je uz portret Stjepana Mesića 2013. postavio tadašnji predsjednik Ivo Josipović, koji je za vrijeme svog mandata postavio i bistu Alojzija Stepinca.
Tradicija
Ankica Tuđman darovala je Uredu predsjednika portret autora Rudija Labaša, a Mesić je Uredu darovao ulje na platnu Dimitrija Popovića.
Josipović je, kaže, postavio portrete bivših predsjednika prema uzoru na Hrvatski sabor koji ima praksu da se postavljaju portreti bivših predsjednika. I u Banskim dvorima postoji tradicija postavljanja fotografija bivših premijera od 90-ih, sličnu praksu imaju i pojedina ministarstva, poput Ministarstva zdravstva i Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Nakon što je Kolinda Grabar-Kitarović 2015. odlučila maknuti Augustinčićevu Titovu bistu, pa je 2016. na obljetnicu prvog mandata iz “naftalina” izvukla Tuđmanovu bistu, nije nastavila Josipovićevu praksu i dala izraditi njegov portret.
On je to u medijima tada prokomentirao da izgleda da na Pantovčaku jedino nema mjesta za njega i Tita, a iz tadašnjeg Ureda predsjednice odgovoreno je da će rado postaviti i Josipovićev portret, samo da on treba odabrati umjetnika koji će ga izraditi. Pa iako je Josipović, potvrđuje nam u razgovoru, predložio umjetnika koji će izraditi njegov portret, to se na kraju nije dogodilo, a njegovu praksu sada će nastaviti Milanović.
Josipović je, naime, dok je bio predsjednik, tada kontaktirao s obje obitelji i Tuđman i Mesić, te im ponudio da sami odaberu portret koji žele.
Pitanje prošlosti
- I danas tamo stoje portreti Tuđmana i Mesića, predsjednica ih nije maknula, što je zapravo praksa u brojnim zemljama koje sam posjetio, ne samo u predsjedničkim uredima, nego i u ministarstvima i vladama. To je neki znak poštivanja kontinuiteta i odnosa prema povijesti - smatra Josipović.
Stoga on ne bi postupio kao Milanović, već bi vratio i Titovu bistu, iako poštuje njegov izbor i smatra da je predsjednik izabrao put koji je očito naslonjen na Titovu bistu, koja je konfliktna priča, pa je prema njegovu mišljenju, odlučio maknuti sve biste da se, eto, ne bavi prošlošću.
- To je i najavio u kampanji i to je njegov izbor, ja to ne bih, ali poštujem. Ja bih, da sam predsjednik, vratio i Titovu bistu. Nisam siguran da će tim činom ideološke podjele zatrti, jer priča o bistama je samo odjek nečega što se dugo događa u društvu - smatra Josipović.
Bošnjakov Tuđman
Inače, poprsje Franje Tuđmana izradio je 1996. godine akademski kipar Kruno Bošnjak, koji za Jutarnji nije htio komentirati Milanovićev potez, ali nam je ispričao kako je uopće došlo do izrade biste. Tadašnji predstojnik Ureda predsjednika Jure Radić pozvao je njega i još sedam umjetnika na druženje s Tuđmanom 1994. Bošnjak i ostali tada su počeli izrađivati skice Tuđmana, koji je, kaže, bio njegov veliki prijatelj.
Titova bista završila je 2015. u Kumrovcu, Strossmayera će iz Ureda predsjednika poslati vlasnicima u HAZU, a što će biti s bistama kralja Tomislava, Ivana Mažuranića, Ante Starčevića, Stjepana Radića, Alojzija Stepinca i Franje Tuđmana tek će se dogovarati s kulturnim ustanovama. Biste su sada u spremištu, potvrdili su nam jučer u Uredu predsjednika.
Škoro: Dva stara pajdaša izbacuju junake naše prošlosti
Predsjednikov potez jučer je osudio Miroslav Škoro, koji je poručio kako “dva stara pajdaša izbacuju iz naše sadašnjosti junake prošlosti i brinu se da u budućnosti izgubimo i ovo malo identiteta i ponosa što nam je ostalo”, misleći na Milanovića, koji “nakon ignoriranja državnog protokola kod inauguracije, u stilu ozbiljnog komunističkog vlastodršca bez najave i galame prekida veze s prošlošću, izbacujući biste hrvatskih velikana iz Ureda predsjednika”, ali i na Plenkovića koji ih “istovremeno izbacuje s novčanica, uvodeći potiho euro”.
Potez je kritizirala i Ruža Tomašić, koja kaže da je očito riječ o tome da “povijest počinje s njim”, a politički analitičar Žarko Puhovski kaže da je dobro da se predsjednik tim činom ne želi opredjeljivati.
- Mislim da je tu izvorno prisutan taj ‘domobranski’ motiv. Drugo, dobro je da se taj Tuđmanovski kič u interpretaciji povijesti makne s dnevnog reda. Imali smo bistu kralja Tomislava za kojeg nitko ni ne zna kako je izgledao, ali i jednog svećenika. U Uredu bi trebale biti samo slike bivših predsjednika - drži Puhovski.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....