BEOGRAD - Pravni tim Srbije završio je rad na tužbi protiv Hrvatske za genocid nad Srbima tijekom sukoba 1991-95. godine. Tužba će uskoro biti predana Međunarodnom sudu pravde, saznaje B92. Pred tim sudom već je pokrenut proces u kojem Hrvatska za genocid optužuje Srbiju.
Kako piše B92, deset godina nakon što je Međunarodnom sudu pravde upućena tužba Hrvatske kojom se Srbija tereti za genocid, u sud će stići kontratužba Srbije, kojom se i Hrvatska tereti za isti zločin.
Čim budu završene tehničke pripreme, moguće i prije kraja 2009. godine, sudu će biti predana tužba u kojoj se navodi da su Srbi koji su početkom devedesetih godina živjeli u Hrvatskoj bili žrtve genocida.
B92 navodi da će tvrdnje da je hrvatska vlast odgovorna za genocid biti potkrijepljene pozivanjem na haške optužnice, kao i na procese koji su protiv optuženih za ratne zločine vođeni i u Hrvatskoj.
U tužbi će se naći podaci o zločinima počinjenim u Gospiću, Sisku, Pakračkoj poljani, Karlovcu, Osijeku, Paulinom Dvoru, Medačkom džepu, na Maslenici i tijekom operacija Bljesak i Oluja.
Sudu će biti predočeni i podaci o žrtvama i to ne samo onim koje su stradale u sukobima do 1995. godine, nego i onima koji su stradali poslije ratnih okršaja ili u pokušajima da se vrate iz izbjeglištva.
Tužba protiv Hrvatske sadrži i povijesni presjek srpsko-hrvatskih odnosa, sa naglaskom na događaje iz Drugog svjetskog rata. U tom kontekstu bit će spomenuto i masovno stradanje Srba u ustaškom logoru Jasenovac.
Podsjetimo, Hrvatska je 1999. godine Međunarodnom sudu pravde podnijela tužbu u kojoj se traži da sud Srbiju krivom za kršenje Konvencije o genocidu i naloži Beogradu da kazni sve počinitelje zločina, da Hrvatskoj vrati kulturna dobra i plati ratnu odštetu u iznosu koji bi utvrdio sud.
Sud je odbacio argumentaciju Srbije da nije nadležan da presuđuje jer u vrijeme podnošenja tužbe Srbija, odnosno bivša SRJ, nije bila članica UN-a, a potom odredio i rok do 22. ožujka 2010. da Srbija, u skladu sa procedurom, odgovori na navode iz hrvatske tužbe.
Iako je u međuvremenu bilo spekulacija da bi se dvije zemlje mogle dogovororiti van sudnice, do njega nikada nije došlo, a Vlada Srbije, u studenom 2008. godine donijela je odluku da odgovor na hrvatsku tužbu bude protutužba.
Tadić: Ne treba žuriti s tužbom protiv Hrvatske
- S podnošenjem protutužbe protiv Hrvatske za genocid nad Srbima tijekom sukoba od 1991. do 1995. ne treba žuriti - izjavio je srbijanski predsjednik Boris Tadić nakon susreta s predstavnicima Srba iz zemalja u regiji.
- Razmislit ćemo. Bilo bi bolje da ni Hrvatska nije podnosila tužbu protiv Srbije, nego da se ta pitanja rješavaju pojedinačno, u sudskim postupcima koji ne bi podizali međunacionalnu napetost. Nadam se da možemo poboljšati odnose s Hrvatskom - rekao je Tadić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....