PEČUH - Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović koja je zajedno s mađarskim domaćinom Janosom Aderom u srijedu posjetila hrvatski Obrazovni centar Miroslav Krleža u Pečuhu, rekla je da su hrvatske škole u Mađarskoj važne ne samo za nacionalno osvješćivanje djece već i za približavanje dviju država.
Hrvatsku i Mađarsku "povezuje ne samo višestoljetna povijest čiji je Nikola Šubić Zrinski jedan od najsvjetlijih primjera već i zajednička budućnost a to su naša djeca, koja pohađaju hrvatske škole diljem Mađarske. Drago mi je čuti od predstavnika hrvatske zajednice da se broj djece u vrtićima, osnovnim i srednjim školama povećava što je dobar znak, ne samo zbog njihove nacionalne osviještenosti nego i zbog približavanja dviju država", rekla je na kraju posjeta centru hrvatska predsjednica novinarima.
U Obrazovnom centru Miroslav Krleža u Pečuhu djeluje novootvoreni dječji vrtić, te osnovna škola i gimnazija - jedna od samo dvije u Mađarskoj, i učenički dom. Ukupno te tri institucije pohađa oko 450 djece i učenika. Uz to, u tom baranjskom gradu djeluje i Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj i Hrvatsko kazalište, jedino profesionalno hrvatsko kazalište izvan RH.
Prema procjenama, u Mađarskoj živi približno 50.000 Hrvata. Sporazum između Hrvatske i Mađarske o zaštiti mađarske manjine u Hrvatskoj i hrvatske manjine u Mađarskoj potpisan je 5. travnja 1995. u Osijeku.
Zajedno s ravnateljem obrazovnog centra Zoltanom Gyorvari Gaborom dvoje predsjednika pogledali su kratku priredbu djece u vrtiću te poslušali orkestar škole.
Nakon toga su se sastali s predstavnicima hrvatske manjine u Mađarskoj, a potom odlaze u Karanac na sastanak s hrvatskim Mađarima.
Oboje su uoči dolaska u Pečuh sudjelovali u Sigetu na središnjem obilježavanju 450. obljetnice Sigetske bitke.
Ader i Kolinda Grabar-Kitarović nazočili otvorenju kalvinističke crkve
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i mađarski predsjednik Janos Ader posjetili su u srijedu baranjsko mjesto Karanac gdje su nazočili otvorenju obnovljene zgrade reformirane kršćanske kalvinističke crkve.
Vjerska zajednica kalvinista ove godine obilježava 200. obljetnicu izgradnje crkve, a u obnovljenoj zgradi dvoje predsjednika dočekali su župnik Janoš Hajek i biskup Lajos Csati Szabo, dok je propovijed i molitvu predvodio biskup iz Budimpešte Istvan Bogardi Szabo.
Najveću financijsku potporu obnovi crkve dala je općina Kneževi Vinogradi, a donirali su Mađarska i Njemačka, a crkva je djelomice obnovljena i vlastitim sredstvima, rekao je župnik Hajek novinarima.
U Karancu je nekada živjelo oko 900 kalvinskih vjernika, a danas ih je 95, rekao je. Najveći problem te vjerske zajednice, kao i u drugim zajednicama na ovome području, odlazak je mladih ljudi, dodao je.
Član Crkvenog odbora Josip Kasap kazao je kako je u vanjsku i unutarnju obnovu crkve uloženo oko pola milijuna kuna.
Predsjednica Grabar-Kitarović i predsjednik Ader nakon bogoslužja kratko su razgovarali s predstavnicima mađarske nacionalne manjine u Hrvatskoj te potom napustili Karanac, bez izjava nazočnim novinarima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....