POVODOM STEČAJA

Predsjednik NO Varteksa: ‘Ovo ne mora biti kraj, ovo mora biti novi početak‘; Sindikalist: ‘Stvar nije gotova‘

‘Vi kada štrajkate, dajete poruku vjerovnicima da što prije naplate svoja potraživanja‘, rekao je Župić

Ante Župić

 Damir Krajac/Cropix

Nakon što je Nadzorni odbor tekstilne tvrtke Varteks Upravi dao suglasnost za pokretanje stečaja poduzeća te nakon što se u ponedjeljak održao sastanak vodstva Varteksa i radnika tvrtke, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske Tomislav Rajković osvrnuo se na izjave suvlasnika Varteksa Stjepana Čajića koji je ustvrdio da su sindikati jednim dijelom odgovorni za postojeće stanje, piše HRT.

- Ne apsolutno ne. Mislim da je ta izjava najobičnija glupost. Podsjetit ću vas u kojoj situaciji je bio Varteks kada smo pokrenuli štrajk. Radnici nisu dobili dvije plaće, smiješila se neisplata treće, nisu imali repromaterijala i bila je predsjednica Uprave koja nije bila postavljena sukladno potrebama Varteksa i nije poslovanje vodila u tom smjeru - rekao je Rajković

Ustvrdio je kako su se štrajkom postigle promjene u dobrom smjeru te da su natjerali vjerovnike da sjednu za stol.

- Isto tako, radnici su već prestali s radom. Mi smo im samo omogućili da na ispravan način štrajkaju, kako ne bi dobili otkaz dodao je Rajković.

‘Štrajk nije pomogao‘

Predsjednik NO Varteksa Ante Župić rekao je kako štrajk definitivno nije pomogao ni društvu ni radnicima.

- Dopustite se da se osvrnem na riječi gospodina Rajkovića, naime - taj štrajk definitivno nije pomogao ni društvu ni radnicima. Situacija je takva da je bio izlaz jedino u dogovoru vjerovnika ili dokapitalizaciji. Vi kada štrajkate, dajete poruku vjerovnicima da što prije naplate svoja potraživanja - rekao je Župić.

Taj štrajk je, kako Župić kaže, "uzrokovao aktivnost vjerovnika da blokiraju račun, a to je onda utjecalo na dokapitalizaciju koja je izglasana na skupštini".

- Skupština društva je smanjila temeljni kapital kako bi omogućila svim investitorima koji žele pomoći, da uz relativno nisku dokapitalizaciju - postanu značajni vlasnici. To nije privuklo investitore zato što je račun blokiran, više od dva milijuna eura. Nepokretna imovina je založena u ZABA-i i HBOR-u koji imaju visoke tražbine. Zbog toga dokapitalizacija nije uspjela - pojasnio je Župić.

Naglasio je kako je Vlada pružila pomoć tako što su osigurane plaće za radnike.

- Sada je samo pitanja hoće li NO odobriti Upravi da sama pokrene stečaj ili ćemo čekati - dodao je Župić.

Rajković je podsjetio kako je suvlasnik Čajić najavljivao dokapitalizaciju.

- Volio bih podsjetiti da je javno gospodin Čajić, jedan od vlasnika Varteksa, najavljivao da će on dokapitalizirati tvrtku, a to se nije dogodilo. Uostalom, i sada se moglo doći do rješenja da su se dogovorili vjerovnici. Mi na tom sastanku nismo bili - rekao je Rajković.

- Točno je da je on iskazao namjeru dokapitalizacije, ali do toga nije došlo jer je račun blokiran. Banke su prestale kreditirati Varteks prije četiri godine. Jedina osoba koja je davala zajmove društvu je Stjepan Čajić - uzvratio je Župić.

‘Stvar nije gotova‘

Varteksu slijedi imenovanje stečajnog upravitelja, a Rajković se nada kako će sud imenovati kvalitetnu osobu, piše HRT.

- Ne smatram da je stvar gotova. Ako sud imenuje kvalitetnog stečajnog upravitelja i ako vjerovnicu budu razumni, ako se napravi dobar stečajni plan, vjerujem da Varteks može nastaviti proizvodnju u smanjenom obimu - rekao je Rajković.

- Što prije se treba otvoriti stečaj kako bi se riješio balast dugova - nadovezao se Župić.

Ako se to napravi, Župić tvrdi da postoji šansa za nastavak proizvodnje.

HRT je izvijestio da su radnici nakon sastanka bili razočarani i ljuti te da je stečaj izbježan.

- Pričalo se o svim aspektima što to za njih znači. Možda su bili razočarani i ljuti koji su došli do vas, ali unutra su zapravo veći broj, svi radnici su jednoglasno glasali za tu odluku. Dakle, ovo je zasad, nažalost, jedino što je preostalo. Ali, također, ovo je jedina sada ispravna odluka u interesu radnika - rekao je Stjepan Čajić, suvlasnik Varteksa.

- Ovo je rezultat desetljeća lošeg upravljanja kvazi menadžera koji sami daju otkaz i onda traže po 50.000 EUR otpremnine dok se radnicima skuplja za minimalce. Zatim, ulažu milijune u marketing u situacijama kad su dućani gotovo prazni bez robe, umjesto da za taj novac kupe robu pa onda nešto malo stave u marketing - kazao je Čajić.

Još prije četiri mjeseca situacija je bila pod kontrolom, ističe.

- Imali smo neku viziju za izlaz i onda se dogodio taj nesretni štrajk. Radnici nisu krivi, oni nisu odgovorni, oni su samo slušali ono što su im govorili predstavnici sindikata. S njima, predstavnicima sindikata na mirenju, detaljno smo objasnili, situacija se poboljšava, smanjuje se kašnjenje isplate plaće, dozvolite nam da dođemo do dokapitalizacije, ovo će nam uništiti sve planove za dokapitalizaciju. I to se upravo točno dogodilo, taj scenarij. Jedino nam je stečaj preostao - nastavio je Čajić.

‘Malo sam ljut‘

- Iako sam malo ljut zbog svega ovoga, ovo ne mora biti kraj, ovo mora biti novi početak. I smatram da treba biti i mogućnost da se tvrtka postavi na zdrave tržišne temelje i nastavi u jednom manjem obimu pa se povećava poslovanje, poručio je Čajić.

- Prezentirali smo već radnicima i u petak koje su nam opcije, dakle stečaj nam je neizbježan. Ono što je sad na Upravi da biramo, dakle hoćemo li sami podnositi stečaj u nekom kraćem postupku ili bi se to dogodilo nekim automatizmom nakon 120 dana. Stajalište Uprave je da je najbolje za radnike da se to dogodi što prije, da mi ovaj tjedan predamo prijedlog otvaranja stečaja jer je to rješenje najbolje za radnike. Tako kad stečajni upravitelj dođe, dalje ćemo imati maloprodajnu mrežu koja ima svoje prihode i to može biti temelj stečajnom upravitelju za nastavak poslovanja - kazao je Karlo Koprek, predsjednik Uprave Varteksa.

- Isplatit će se još dvije plaće, znači to bi bilo onda plaće za šesti, sedmi mjesec, tako da bi radnici s te strane bili plaćeni. S druge strane, Varteks ima i dalje prihode od maloprodaje koje onda mogu isplatiti tu razliku plaće - pojasnio je Koprek.

Koprek je dodao da su u petak imali sjednicu Nadzornog odbora na kojoj je tražio zeleno svjetlo od Nadzornog odbora da se taj stečaj pokrene ovaj tjedan. Oni su dali zeleno svjetlo, ali napomenuo je da je organiziran sastanak s radnicima jer je prvo htio "s radnicima iskomunicirati da oni stoje iza odluke Uprave", piše HRT.

- Krajem ovog mjeseca ako se stečaj otvori, stečajni upravitelj dolazi i on svima uručuje otkaz s otkaznim rokom 30 dana. On ima rok od 30 dana u kojima može odlučiti nastaviti poslovanje. Ja čvrsto vjerujem da će to odlučiti, jer i dalje Varteks ima dobru maloprodajnu mrežu, ima prihode od toga i onda on u tih 30 dana može sebi dimenzionirati poslovanje koje mu je okvirno jednako kao ti prihodi. I onda on poziva radnike koji mu trebaju, daje im ugovore mjesec za mjesec, povećava proizvodnju ovisno o potrebama maloprodaje i to je način na koji Varteks može izaći iz stečaja i nastaviti poslovati - naglasio je Koprek.

- Stečaj je tu, gasi se tvrtka koja je osobni identitet Varaždina i to je to - razočarana je Lidija Herceg, zaposlenica Varteksa.

- Baš smo u lošoj situaciji. Nismo za penziju, radili bismo, a ne možemo. Ne znam, tražiti drugi posao, što sada. Meni je osam godina ostalo do mirovine. Takva je situacija kakva je - kazala je Draženka Jagić.

- Kuda ćemo dalje? Vrata burze su nam otvorena i tako. Kad radite s ljudima toliko godine, teško je, jako teško - ispričala je druga radnica.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. kolovoz 2024 10:37