NALAZ REVIZIJE

PREKORAČIO DOPUŠTENI LIMIT Jakovina na plaće 48 vanjskih suradnika potrošio milijune

Neki od vanjskih suradnika Ministarstva redovito su dobivali naknade i dulje od godinu dana, što zakon izričito zabranjuje
Zagreb, 030914.Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina i ravnateljica Agencije za poljoprivredno zemljiste Blazenka Micevic na konferenciji za novinare govorili su o uspostavi Informacijskog sustava, koji ce omoguciti pregled drzavnog poljoprivrednog zemljista te raspolaganja poljoprivrednim zemljistem.Foto: Sandra Simunovic / CROPIX
 Sandra Šimunović / CROPIX

Ministarstvo poljoprivrede prošle je godine, utvrdila je Državna revizija, na ugovore o djelu s vanjskim suradnicima potrošilo 3,5 milijuna kuna. Ugovori su zaključeni sa 48 vanjskih suradnika koji su angažirani na redovnim poslovima u Ministarstvu poput administrativno-računovodstvenih.

“Navedeni poslovi najvećim su dijelom obavljani neprekidno u razdoblju duljem od godinu dana, a ugovori o djelu su s izvršiteljima usluga produljivani mjesečno”, stoji u nalazu revizora koji je jučer objavljen za Ministarstvo Tihomira Jakovine, a kojem su dali uvjetno mišljenje.

Problem s putovanjima

Revizori upozoravaju da iznosi za ugovore o djelu ne smiju prelaziti više od dva posto ukupnih rashoda za plaće, a u Ministarstvu poljoprivrede taj iznos je 3,2 posto. Osim toga za angažiranje pojedinih vanjskih suradnika treba odobrenje nadležnog središnjeg tijela te ih se može privremeno zaposliti samo na poslovima koji nisu trajnijeg karaktera, i to na najdulje godinu dana.

“Iz navedenog proizlazi da se pojedini poslovi iz djelokruga Ministarstva koji su obavljani u Ministarstvu u razdoblju duljem od godinu dana nisu mogli povjeriti pružateljima usluga na temelju ugovora o djelu”, navode revizori.

Uvjetno mišljenje Ministarstvo je zaradilo i zbog nepravilnosti oko službenih putovanja. Revizija je, naime, utvrdila da potraživanja od zaposlenih iznose 318.000 kuna, a odnose se na predujmove za službena putovanja u inozemstvu od siječnja 2009. do konca 2013. godine.

“U pojedinim slučajevima obračun putnih troškova obavljan je i nakon proteka godine dana od službenog putovanja, a prema Uredbi izdaci za putovanje priznaju se na temelju obračuna putnih troškova koji se moraju podnijeti u roku od sedam dana od završetka putovanja”, stoji u nalazu Revizije.

Sakrili korisnike

Ministarstvo se opravdavalo da njihov Sektor za financijske poslove kontinuirano šalje obavijesti djelatnicima za dostavu pisanih izvještaja o obavljenom službenom putovanju u inozemstvo te su se obvezali da će poduzeti odgovarajuće mjere kako bi putne naloge za službena putovanja u inozemstvo pravdali u roku.

Revizori su također upozorili da Agencija za potpore u poljoprivedi krši zakon jer nije objavila podatke o korisnicima i isplaćenim potporama, a bili su dužni to učiniti do kraja lipnja ove godine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. studeni 2024 10:58