Predsjednik vlade Andrej Plenković rekao je u srijedu da Europska komisija nema nikakvih nadležnosti za arbitražni proces za granična pitanja i naglasio da od svojih kolega premijera i članova EK očekuje da poštuju činjenicu da je riječ o biletralnom problemu o kojem je Hrvatska spremna razgovarati sa Slovenijom.
Plenković je tijekom posjeta Primorsko-goranskoj županiji komentirao jučerašnji poziv Europske komisije Hrvatskoj i Sloveniji na provedbu arbitražne odluke.
Rekao je da hrvatski položaj u svezi s arbitražom treba staviti u određeni kontekst. "Prvo želim podsjetiti da je Hrvatska u pregovaračkom procesu krajem prošlog desetljeća zbog otvorenih pitanja i zbog slovenske blokade izgubila dvije godine u pregovaračkom procesu. Mi smo izgubili ukupno pet godina u dinamici približavanja Uniji - tri bih pripisao kontekstu suradnje s Haaškim sudom, a dvije bilateralnim pitanjima", rekao je Plenković i dodao kako se "nitko nikada" iz europskih institucija nije ispričao zbog toga što je Hrvatska bila zaustavljena na putu u EU zbog bilateralnih pitanja koje nisu imale veze s pregovaračkim procesom.
"Prema tome, stav hrvatskih institucija, Sabora, Vlade, političkih stranaka ostaje jedinstven. Bilo bi dobro da Europska komisija stoji u okviru svojih nadležnosti, a ona nema nikakvih nadležnosti za arbitražni proces za granična pitanja", naglasio je Plenković.
"Imate zemlje koje rješavaju bilateralne granične probleme sto godina, a belgijski ministar vanjskih poslova prije nekoliko dana je rekao da s Nizozemskom razgovara o granicama godinama - i nisam primjetio da je ta tema bila na dnevnom redu niti EK niti Europskog parlamenta", rekao je hrvatski premijer.
"Stoga vrlo jasno od kolega i ljudi koji su članovi Komisije očekujem da poštuju činjenicu da je riječ o bilateralnom problemu za koji je Hrvatska spremna razgovarati sa Slovenijom i nalaziti rješenja", rekao je Plenković i ponovio da je arbitražni proces kompromitiran kršenjem međunarodnog prava i protupravnih radnji slovenske strane.
"Ono što je važno bit će susret s kolegom Cerarom 12. srpnja u Ljubljani. Sve naše reakcije su razumne, racionalne, naglasili smo u izjavi prošli tjedan da ne želimo nikakve slovenske jednostrane poteze, niti ćemo ih mi raditi, a razgovarat ćemo i dalje o rješavanju pitanja granica i ta se pozicija neće mijenjati", rekao je Plenković.
Naglasio je i kako se u diplomatskom svijetu čuju hrvatski argumenti. "Mi smo o tome sa svima razgovarali. Morate voditi računa o tome da je ovo jedno od brojnih pitanja koja su na dnevnom redu europskih institucija, a po mom dubokom uvjerenju nije niti trebalo biti predmetom rasprave na kolegiju EK-a", rekao je i naglasio kako Hrvatska ne treba biti zabrinuta zbog jedne izjave za novinare nakon kolegija Komisije.
"Ta izjava nema nikakvu političku niti pravnu snagu", zaključio je.
Plenković: Dogovoren je vrlo jasan hodogram izrade Akcijskoga plana za provedbu strategije obrazovanja
Premijer Andrej Plenković rekao je u srijedu novinarima u Bakru da je Posebno stručno povjerenstvo za provedbu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije u utorak dogovorilo vrlo jasan hodogram izrade Akcijskoga plana, te da raditi mistiku oko radnog dokumenta u fazi nacrta "djeluje malo preživahno i predinamično".
"Idemo tu mistiku pojedinih istraživačkih pokušaja malo kompletno demistificirati", odgovorio je premijer na pitanje kako je moguće da Akcijski plan bude toliko različit od same strategije obrazovanja, podsjetivši da je Strategija, koju je Hrvatski sabor usvojio 2014. godine, okvirni dokument koji zahtijeva svoj provedbeni dokument.
Akcijski plan, dodao je, nastoji u realnom okviru, a to su dvogodišnji akcijski planovi, izvući one mjere koje bi se mogle provesti. Prema tome, napomenuo je, puno je manje bitno je li formulacija neke mjere ili cilja u cijelosti identična onome što je u strategiji.
"Bitno je da je Posebno stručno povjerenstvo jučer održalo sjednicu, na kojoj smo bili i ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak i ja, gdje smo dogovorili vrlo jasan hodogram s precizno utvrđenim odgovornostima pojedinih članova posebnog stručnog povjerenstva, da dovrše rad na nacrtu uz input odgovarajućih tijela državne uprave te da dokument konsenzualno od strane članova povjerenstva bude prezentiran na našem idućem susretu 8. rujna", istaknuo je premijer Plenković.
"Prema tome, raditi mistiku oko radnog dokumenta u jednoj fazi nacrta djeluje malo preživahno i predinamično. Ako je nacrt, tretirajte ga kao nacrt", rekao je Plenković, koji je u srijedu sa suradnicima posjetio Industrijsku zonu Bakar.
Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak izjavila je u utorak nakon sjednice Posebnoga stručnog povjerenstva za provedbu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije, da je na sastanku zaključeno kako će se prijedlog Akcijskoga plana za provedbu spomenute strategije izraditi do 8. rujna ove godine, pri čemu je dogovorena nešto drukčija metoda izrade. (Hina)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....