‘SKUPO I PROBLEMATIČNO‘

Prijatelji životinja žestoko napali inicijativu DP-ovog ministra: ‘Jesu li normalni, vraća li se Hrvatska u srednji vijek?‘

Neugodno smo iznenađeni najavama za uvođenje policijske konjice, rastrošno mučenja konja protivno je interesima hrvatskih građana - poručuju iz udruge

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Josip Dabro

 Vlado Kos/Cropix

- Prijatelji životinja i hrvatski građani oštro se protive najavi uvođenja policijske konjice. Uvođenje rastrošnog mučenja konja protivno je interesima hrvatskih građana! - poručili su iz udruge Prijatelji životinja, reagirajući na informaciju o inicijativi potpredsjednika Vlade i ministra poljoprivrede Josipa Dabre za ponovnim uvođenjem konjičkih postrojbi u policijski sustav, koju je Jutarnji list objavio u nedjeljnom broju.

- Neugodno smo iznenađeni najavama za uvođenje policijske konjice s obzirom na to da korištenje konja u policiji nije u duhu Zakona o zaštiti životinja, osnovnim načelima zaštite životinja i voljom i interesima građana Hrvatske. Naša zemlja nema tradiciju korištenja konja u policiji i ne treba ju niti uvoditi! Umjesto toga, trebamo se ugledati na većinu europskih policija koje koriste posebno za policiju modificirana vozila, koja poboljšavaju mobilnost policije, smanjuju troškove i u skladu su s ciljevima vlada za smanjenje emisija stakleničkih plinova - ističu iz Udruge.

Podsjetimo, Jutarnji list objavio je informaciju o tome kako dvadeset i jednu godinu nakon što je Vlada Ivice Račana ukinula konjičku postrojbu u sustavu policijskih snaga, ministar Dabro najavljuje povratak konjice.

- Razgovarao sam nedavno vrlo konkretno s ministrom unutarnjih poslova Davorom Božinovićem i usuglasili smo se oko ovog prijedloga. Načelno, Ministarstvo poljoprivrede trebalo bi osigurati infrastrukturu i brigu za konje, što sam ja, naravno, prihvatio. Kao ministar poljoprivrede i Slavonac, smatram da je vrlo važno čuvati naš identitet i način života, a uzgoj lipicanaca za potrebe policije tomu bi značajno pridonio. Pritom bi se i neki policijski zadaci lakše odrađivali, zbog čega mnoge razvijene države i dandanas imaju policijsku konjicu - rekao je u razgovoru za Jutarnji list ministar poljoprivrede i glavni tajnik Domovinskog pokreta Josip Dabro.

- "Pa jesu li normalni?", "Što je sljedeće: uvođenje luka i strijele kao naoružanja i svijeće umjesto struje?", "Vraća li se Hrvatska u srednji vijek?", "Očekuju li političari prosvjede naroda koje planiraju gušiti konjicom?", samo su neke od oštrih reakcija građana, koji su se obratili udruzi Prijatelji životinja nakon vijesti da MUP razmatra uvođenje policijske konjice. Zbog etičke i ekonomske neprihvatljivosti takvih planova, obratit ćemo se ministru unutarnjih poslova, ministru poljoprivrede i predsjedniku Vlade te zatražiti obustavu ideja za uvođenje konja u policiju - poručili su iz udruge Prijatelji životinja.

‘Milijunski iznosi‘

Navode da je nabava konja za policiju "iznimno skupa, problematična, nerazumna i na štetu osiromašenih hrvatskih građana".

- Samo za najosnovniju opremu jednoga konja potrebni su sedlo, kolan od neoprena za učvršćivanje sedla, uzengijski remeni, torba za opremu, zaštitna kaciga, dva para štitnika za nogu, kombinirane oglavine, reflektirajući dodaci za oglavinu, sedlo i noge, lopta za školovanje konja, a za jahača hlače, rukavice, ljetne i zimske jahačke čizme, zaštitna kaciga, štitnici za laktove i koljena, zaštitna kabanica, čemu treba pridodati troškove za policijsku uniformu, kupnju konja, hranu, adekvatan smještaj, redovne i izvanredne veterinarske troškove, troškove potkivača (mjesečno), temeljnu i specijalnu obuku jahača te temeljnu i specijalnu obuku za konja, za visoko stresne situacije.

Ukupni troškovi uvođenja i korištenja konja za hrvatsku policiju dosezali bi milijunske iznose, što je sramotno, socijalno neprimjereno i potpuno apsurdno! Da je riječ o trošenju ogromne količine proračunskog novca potvrdio je i sam ministar (unutarnjih poslova Davor Božinović, nap. a.) izjavivši da je to ozbiljan trošak i logistika. Mučenje konja radi smirivanja socijalnih nemira bilo bi protivno civilizacijskom rješavanju društvenih problema pa nije jasno zašto policija treba konjicu i sulude troškove. Osim toga, korištenje konja u 21. stoljeću nakaradni je i primitivni ostatak iz prošlih vremena - kažu.

Iz udruge napominju kako su konji "vrlo senzibilne i inteligentne društvene životinje", kojima nije mjesto "na ulicama niti u razrješavanju sukoba među ljudima".

‘Na kraju - klaonica‘

- Za potrebe korištenja u policiji konji prolaze težak proces obuke kako bi mogli podnijeti visokorizične situacije poput agresivne mase ljudi, buke, udaraca, guranja te signalnih i zvučnih pirotehničkih naprava. Ni nakon dugotrajne obuke ne postoji nikakvo jamstvo da konj neće podleći panici, pri čemu lako može doći do teškog ozljeđivanja ljudi (na tlu, ali i jahača), samoga konja i imovine.

Izložen stresu koji doživljava kao ugrožavajući, konj će najprije pokušati pobjeći, a ako mu je bijeg onemogućen zbog jahača, fizičkih prepreka ili mase ljudi, u panici počinje udarati potkovanim kopitima čime može nanijeti čovjeku na tlu lomove kostiju i lubanje, zgaziti ga i sl. Pritom često nastaju i ozljede konja: na glavi, lomovi nogu prilikom pada, ozljede tijela (ubodne rane, hematomi), ozljede pirotehničkim napravama, poremećaji u ponašanju itd. Jahanje je samo po sebi visoko rizična aktivnost, a pad s konja za posljedicu može imati i smrt jahača - kažu.

Prijatelji životinja dodaju i da bi "isluženi policijski konji završavali u klaonicama jer u Hrvatskoj nemamo utočišta za konje".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 13:12