VLADINA RAČUNICA

Prodaja Croatia osiguranja spašava proračun?

HSLS je napustio koaliciju i prodaja Croatia osiguranja više nije pitanje stranačkog interesa
 Bernard Čović/CROPIX

ZAGREB - Osim sada već sasvim izglednih novih zaduženja države, Vlada će sve dublju proračunsku rupu pokušati zatvoriti i prodajom tvrtki u državnom vlasništvu.

Prema informacijama iz Vladinih krugova, među javnim je poduzećima u ovom trenutku najizgledniji kandidat da uskoro završi “na bubnju” Croatia osiguranje. Do odlaska Hrvoja Vojkovića iz HSLS-a i s mjesta čelnog čovjeka Croatia osiguranja, to je javno poduzeće bilo svojevrsno leno HSLS-a. No, kako je HSLS nedavno napustio vladajuću koaliciju, privatizacijom Croatia osiguranja ne bi se diralo u osinje gnijezdo interesa vladajućih stranaka, pa ne čudi da se u Banskim dvorima sada razmatra i mogućnost prodaje najvećega hrvatskog osiguravatelja.

Glavnina od HT-a

U ovom je trenutku sasvim izgledno i da će se manjak u proračunu pokušati pokriti prodajom tvrtki u kojima država ima manjinski vlasnički udio, a možda i nekim nekretninama. Uostalom, Hrvatski fond za privatizaciju (HFP) za Vladu je već izradio stanje portfelja kojim upravlja i dao prijedlog privatizacije državnih udjela u više od 470 tvrtki. Radi se većinom o poduzećima u kojima država ima manjinski vlasnički udio, no na HFP-ovu su popisu i pojedine tvrtke u kojima država drži većinski paket dionica, a koje su spremne za privatizaciju.

Ipak, uzimajući u obzir stanje u kojem se nalazi većina tih tvrtki, kao i nepovoljnu situaciju na tržištu, jasno je da novac od privatizacija neće biti dovoljan za pokrivanje proračunskoga manjka. Procjene analitičara, primjerice, govore da bi država od prodaje manjinskih udjela u poduzećima mogla dobiti do dvije i pol milijarde kuna, pri čemu bi glavninu novca osigurala prodaja 3,5 posto dionica HT-a, od čega bi državna blagajna mogla uprihodovati čak 800 milijuna kuna.

Posljednji zadatak

U igri je i prodaja 26,4-postotnog udjela države u Podravki, čemu se ranije protivio HSS. Od te bi se privatizacije u proračun, prema procjenama analitičara, slilo od 300 do 500 milijuna kuna.

Ubrzanjem prodaje preostalog državnog portfelja u tvrtkama nakon dva desteljeća stavila bi se “točka na i” procesu privatizacije u Hrvatskoj, a HFP bi se doveo u situaciju da mu jedan od posljednjih zadataka prije ukidanja bude spašavanje proračuna. No, postavlja se pitanje što će država u budućnosti prodavati kada joj ponovno ponestane prihoda.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 19:50