OPTUŽEN ZA RATNI ZLOČIN

PROGOVORIO BIVŠI GENERAL KOJI JE ZAPOVIJEDIO RAKETIRANJE BANSKIH DVORA 'Da, ja sam to naredio. Bez da sam ikog pitao. Zašto? Ovo je glavni razlog...'

 
 Arhiva

BEOGRAD - Nekadašnji general Jugoslavenske narodne armije (JNA) i bivši zapovjednik Ratnog zrakoplovstva u 5. armijskoj oblasti Ljubomir Bajić potvrdio je u četvrtak srbijanskim medijima da je on zapovjedio bombardiranje Banskih dvora 1991. zbog čega ga je hrvatska policija kazneno prijavila za ratni zločin i ubojstvo u pokušaju državnih dužnosnika 26 godina nakon napada.

"Ja sam prisegnuo državi u kojoj sam živio da ću je braniti i štititi njen teritorijalni integritet i ustavni poredak i onaj koji se drznuo da to naruši, ja sam osobno smatrao da imam prava uraditi šta sam uradio", rekao je Bajić za N1.

Umirovljeni general nekadašnje JNA Ljubomir Bajić (78) u telefonskom je razgovoru za N1 rekao kako je on taj koji je odlučio da se borbenim zrakoplovima u listopadu 1991. raketira sjedište tadašnjeg državnog vrha Hrvatske u kojem je trajao sastanak tadašnjeg predsjednika Hrvatske Franje Tuđmana s predsjednikom savezne vlade Antom Markovićem i predsjednikom nekadašnjeg Predsjedništva SFRJ Stjepanom Mesićem.

Bajić, koji je tada bio zapovjednik 5. zrakoplovnog korpusa JNA, tvrdi da je napad zapovijedio bez konzultacija s državnim vrhom, tada još uvijek SFRJ.

"Bez ičijeg naređenja, ja sam ostao sam tamo k'o siroče, nitko nije smio da dođe tamo (u Zagreb)", rekao je Bajić za N1 čije je zapovjedništvo bilo u Zagrebu, ali je izmješteno u Bihać.

Vojna policija je u srijedu rekla kako je sam napad planiran u Zemunu, u zapovjedništvu Ratnog zrakoplovstva JNA , dok je zapovijed za napad izdao Bajić. Bajić je zanijekao da će se odazvati pravosuđu Hrvatske.

"Mogu se odazvati samo svojoj domovini i svom narodu", rekao je Bajić.

Ni umirovljeni oficir JNA Slobodan Jeremić, koji je 1991. bio načelnik protuzračne obrane nije se želio izjasniti o odgovornosti.

"Kada budete pitali suprotnu stranu da li je netko odgovarao i tko je kriv za bombardiranje izbjegličke kolone dok su im kuće gorile u Hrvatskoj, kad to budete pitali i to budemo razjasnili, onda me pozovite da odgovorim na ovo pitanje", rekao je novinarki N1 Jeremić.

Hrvatska policija je u srijedu 26 godina nakon raketiranja Banskih dvora, kazneno prijavila šestoricu pripadnika bivše JNA koje sumnjiči da su planirali, organizirali i izvršili napad na Banske dvore, a tereti ih za ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ubojstvo u pokušaju visokih državnih predstavnika. Uz Bajića i Jeremića, terete se i načelnik 105. lovačke bombarderske pukovnije Đ. M., referent u tadašnjem KOS-u ratnog zrakoplovstva Č. K. i dva pilota izvršitelja R. D. i D. L. Nitko od njih nije dostupan hrvatskim vlastima. dok je šesti, pilot D. L, hrvatski državljanin ali se, prema informacijama istražitelja, nalazi u Južnoafričkoj Republici gdje radi kao civilni pilot.

Srbijanska ministrica pravosuđa Nela Kuburović izjavila je u četvrtak da njezino ministarstvo još nije dobilo nikakav zahtjev od Hrvatske u svezi s kaznenim prijavama protiv pet srbijanskih državljana zbog raketiranja Banskih dvora.

"Dok ne dobijemo konačan pismeni zahtjev tek tada možemo reagirati. Suradnja u postupanju po zamolbama u svezi s ratnim zločinima između Srbije i Hrvatske je na najnižoj mogućoj razini, jer Hrvatska odbija postupiti po zamolnicama Srbije", izjavila je srbijanska ministrica pravde.

Šef diplomacije Ivica Dačić rekao je kako bi tako i Srbija mogla slično reagirati na neke događaje iz prošlosti i sugerirao da se treba okrenuti budućnosti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 10:04