Policija u punoj opremi za razbijanje demonstracija intervenirala je četvrtak protiv oporbenih političara koji su pokušali blokirati ulaz u Policijsku upravu u Novome Sadu, tražeći odgovornost za policijsku brutalnost tijekom dosadašnjih građanskih prosvjeda.
Kako javljaju lokalni mediji, policija je uporabom grube sile izgurala oporbene zastupnike i gradske vijećnike s ulaza, no oni su rekli da su zadovoljni jer je svojim kordonom u opremi za razbijanje demonstracija policija sama sebe blokirala.
Oporbeni vijećnik Skupštine grada Novoga Sada Miran Pogačar izjavio je da oni traže smjenu pročelnika novosadske policije, da se hitno procesuiraju i suspendiraju ljudi koji su prije tri tjedna tukli i teško ozlijedili prosvjednika Iliju Kostića, te da se objavi snimka njegova privođenja u policijsku postaju.
„Sinoć su tukli studente, danas su tukli narodne zastupnike i vijećnike. Mi ćemo kao narod, kao zastupnici i vijećnici, kao studenti, svi koji su na ulicama, ovih dana odgovoriti na pravi način izlaskom na ulice“, naveo je Pogačar i najavio novu blokadu policijske postaje u petak.
Prosvjed se širi i po fakultetima u Novome Sadu.
Nakon što su se blokadama pridružili studenti većega broja fakulteta u Novome Sadu, njihovi su predstavnici „zauzeli“ i zgradu Rektorata. Prije ulaska u objekt održan je veliki skup kojemu su nazočili sveučilišni profesori, suradnici, studenti i građani, i na njemu je zatraženo da rektor podnese ostavku.
Portal „021.rs“ podsjeća da je rektor Dejan Madić u prosincu prošle godine dao javnu podršku listi srbijanskog predsjednika i čelnika Srpske napredne stranke Aleksandra Vučića na izborima.
Nakon što je skoro dva sata bio zaključan u press sali Rektorata u Novom Sadu, rektor Dejan Madić izišao je pred studente koji su ga dočekali skandiranjem “Ostavka”, Na pitanje studenata kad će dati ostavku, rekao je: Znate kad ću dati ostavku – nikad“, piše N1.
Oporba i studenti najavili su prosvjedno okupljanje i za petak, na više punktova u Novome Sadu, točno u 11,52, u doba kada se 1. studenog srušila nadstrešnica kod željezničkog kolodvora i usmrtila 15 osoba.
Zbog te tragedije u Novom Sadu je održan niz prosvjednih skupova na kojima su građani tražili političku odgovornost i kazneni progon za osobe koje su projektirale, gradile, nadzirale i odobravale projekt obnove toga zdanja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....