NEMA ŠANSE U SABORU

Protiv izbora Zlate Đurđević nije samo HDZ, evo koji će joj sve klubovi uskratiti podršku

Milanovićeva kandidatkinja bila bi izabrana samo uz podršku cijele oporbe i Čačićeve stranke, ali to nema
Nikola Grmoja, Stjepo Bartulica, Zlata Đurđević, Hrvoje Zekanović
 Cropix

Pokušali smo ispitati kakvi su izgledi sveučilišne profesorice prava Zlate Đurđević da je nakon ponovljenog poziva DSV-a na koji će se javiti Sabor doista i izabere za predsjednicu Vrhovnog suda. Premijer Plenković i predsjednik Sabora Jandroković i u petak su ponovili da je HDZ neće podržati.

Radimir Čačić je zasad jedini od HDZ-ovih koalicijskih partnera jasno najavio da će zastupnica njegove stranke Natalija Martinčević glasati za Milanovićev prijedlog. U ovom trenutku je nejasno hoće li iz vladajuće koalicije Đurđević dobiti još poneki glas.

S obzirom na to da je kandidatu kojeg šef države predloži za predsjednika Vrhovnog suda potrebna natpolovična potpora Sabora, Đurđević bi, kako sada stvari stoje, mogla biti izabrana samo pod uvjetom da je složno podrži cijela saborska oporba, dakle svih 75 oporbenih ruku, od krajnje desnih Hrvatskih suverenista i Škorina Domovinskog pokreta, preko stranaka centra, SDP-a, Zeleno lijeve koalicije, do zastupnice Radničke fronte Katarine Peović, plus jedan glas iz vladajuće koalicije.

Zasad je jasno da Zlata Đurđević uživa podršku zastupnika SDP-a i koalicije Možemo!. Pokušali smo doznati bi li njezin izbor na čelo sudbene vlasti podržali saborski zastupnici desnih oporbenih stranaka te zastupnici centra.

U saborskom klubu Domovinskog pokreta je 9 zastupnika od 76, koliko je Đurđević potrebno za dolazak na čelo Vrhovnog suda. Međutim, i prije nego što su vidjeli program koji bi Đurđević tek trebala ponuditi na javnom pozivu DSV-a, u klubu je, kako se sada čini, nisu skloni podržati. Predsjednik Kluba Domovinskog pokreta Stephen Bartulica nam je rekao da su članovi toga kluba već imali kritika na njezin račun.

"O tome smo u Klubu razgovarali tek neformalno, ali bliže smo stavu protiv njezina izbora na čelo Vrhovnog suda nego za. Više je razloga zbog kojih smo protiv", rekao nam je Bartulica.

Na molbu da precizira koji su to razlozi, Bartulica je rekao: "Problematični su neki njezini stavovi koje je iznosila, prije svega onaj oko izručenja Perkovića i Mustača njemačkom pravosuđu. Nisam siguran da s njom dijelimo neke osnovne stvari."

Predsjednik Kluba Hrvatskih suverenista Hrvoje Zekanović u izjavi za Jutarnji list bio je decidiran: "Niti jedan od četvero zastupnika našeg kluba neće podržati njezin izbor. Mi smo jedini od svih klubova dosad koji je jasno rekao da ćemo glasati protiv nje. Ovi u Domovinskom pokretu još uvijek su nejasni o tom pitanju, ali mi smo jasni".

Liberalna politika

Na pitanje zašto se protive izboru Zlate Đurđević i prije nego što su vidjeli njezin program s kojim će se javiti na javni poziv, Zekanović je rekao: "Ona je eksponent politike Zorana Milanovića. Potpuno nam je neprihvatljiva i njezina pravna analiza o izručenju Mustača i Perkovića njemačkom pravosuđu. Ona je pravi eksponent globalističke neoliberalne politike."

Na pitanje znači li to da bi i bilo kojeg drugog kandidata kojeg bi za tu dužnost predložio predsjednik Milanović gledali kao na eksponenta njegove politike, Zekanović je odgovorio: "Ako će predložiti nekoga tko je više suverenist, vidjet ćemo..."

A može li Đurđević računati s podrškom osmero zastupnika iz kluba Mosta? "O tome u našem klubu još nismo raspravljali. O njoj kao kandidatkinji nisam čuo ništa kompromitirajuće, ali za mene je problematično njezino stajalište koje je iznijela oko izručenja visokopozicioniranih pripadnika Udbe njemačkom pravosuđu. Ne mogu vam reći ništa decidirano dok ne vidimo tko će biti ostali kandidati i kakve će programe imati", kazao nam je zastupnik Mosta Nikola Grmoja.

Pravno nasilje

Klub Centar - Građansko-liberalni savez ima tri glasa, ali nam je Dalija Orešković rekla da sa zastupnicama Marijanom Puljak i Ankom Mrak Taritaš iz kluba o tome još nije razgovarala. "Znat ćemo kad vidimo tko će se sve javiti na javni poziv, kad analiziramo programe. Nadam se da i drugi kvalitetni kandidati kojih sigurno ima među 1710 sudaca neće biti obeshrabreni ružnim porukama na račun pravosuđa koje je politika poslala i da će se javiti na ponovljeni javni poziv. Bojim se, nažalost, da se neće gledati programi i životopisi kandidata, nego jesu li bliži onom ili ovom političkom brdu ili taboru", kazala je Orešković.

A premijer Plenković je na jučerašnjoj konferenciji ponovio da je za HDZ priča o kandidaturi Zlate Đurđević završena i da podršku HDZ-a neće dobiti. Zlata Đurđević, istaknuo je, "neće biti izabrana, bit će netko drugi, doći ćemo do rješenja". Ustvrdio je i da je parlamentarna većina stabilna i da ona neće biti ugrožena i ako zastupnica reformista glasa za Đurđević.

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković jučer je ustvrdio da je Milanović pismom DSV-u u kojem je zatražio da ponovi javni poziv priznao svoju pogrešku i da je na pravno nasilan način pokušao nametnuti svoju kandidatkinju. I Jandroković je, baš kao i saborski zastupnici iz redova desne oporbe, zamjerio Zlati Đurđević pravni stav oko izručenja Perkovića i Mustača njemačkom pravosuđu.

Pokušali smo jučer doznati i hoće li Milanović ustrajati na odluci da Saboru predloži Zlatu Đurđević za predsjednicu Vrhovnog suda i nakon što je prilično izvjesno da po sadašnjem odnosu snaga u Saboru teško može dobiti potrebnu većinu glasova. Glasnogovornik Ureda predsjednika Nikola Jelić podsjetio je da je Milanović više puta izjavio, pa i ovog tjedna, da je njegova kandidatkinja za tu dužnost Zlata Đurđević.

Za izbor potrebna natpolovična većina glasova

Procedura:

● DSV raspisuje ponovljeni poziv za kandidate za predsjednika Vrhovnog suda.

● Javni poziv je otvoren najmanje 15, a najviše 30 dana.

● Kandidati dostavljaju DSV-u životopise i programe rada.

● Imena kandidata i priloženu dokumentaciju DSV prosljeđuje predsjedniku Republike.

● Predsjednik za jednog od kandidata kojeg namjerava predložiti traži prethodno mišljenje Opće sjednice (svih sudaca) Vrhovnog suda i nadležnog saborskog odbora.

● Predsjednik predlaže Saboru svog kandidata.

● Da bi kandidat bio izabran, mora dobiti natpolovičnu većinu zastupničkih glasova.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 23:48