UHIDBENI NALOZI

PUPOVAC: 'Europska komisija prema Hrvatskoj koristi retoriku iz Hladnog rata'

 Arhiva CROPIX

ZAGREB - Način komunikacije Europske komisije (EK) zbog ograničenja primjene europskog uhidbenog naloga (EUN) vrsta je ideološko-političke kampanje i hladnoratovske retorike u kojoj nije poštivana ravnopravnost Hrvatske kao članice Europske unije, ocijenio je danas Milorad Pupovac, zastupnik SDSS-a i predsjednik Odbora za vanjsku politiku Hrvatskog sabora.

Vladajuća koalicija što prije treba razgovarati i pronaći rješenje problema vezanog uz EUN, rekao je Pupovac novinarima u Hrvatskome saboru, no ton EK-a je takav "kao da je Hrvatska iza željezne zavjese i štiti komunističke zločince".

"Svaka članica EU, pa i Hrvatska treba poštivati odredbe acquisa, ali jednako tako u poštivanju tih odredaba mora biti zaštićena ravnopravnost svake članice. To su dvije vrijednosti koje se moraju podjednako poštivati", naglasio je Pupovac.

Hrvatska kao nova članica EU, nema nikakve sumnje, ima interesa poštivati acquis svugdje gdje to dosada nije uspjela, tako i u slučaju procesuiranja zločina, i to svih vrsta zločina, ne samo onih koji su politički motivirani nego i ratnih zločina, među kojima je bilo i politički motiviranih zločina, kaže Pupovac.

Isto tako, nastavio je, Hrvatska ima interesa da bude poštovana i ravnopravna članica EU, a to nije bi slučaju komunikacije glasnogovornice Europske komisije, odnosno ureda potpredsjednice Komisije Viviane Reading.

"Jezik koji je upotrijebila glasnogovornica Mina Andreeva ima elemente hladnoratovskog jezika i ideološko-političke kampanje. To ne može biti svojstveno komunikaciji EK, članova EK sa članicama i s vladama, bez obzira daju li članice povoda ili ne", upozorio je Pupovac koji je svojedobno bio promatrač u Europskom parlamentu.

"Mi smo zemlja koju još uvijek pritišću različite teškoće rata i naslijeđe ratnih zločina i nema nikakve sumnje da u tim pitanjima Hrvatska treba imati mogućnost da samosvjesno upravlja tim procesom, naravno poštujući odredbe koje su zajedničke s ostalim članicama EU. Ali ideološko-političku kampanju nitko ne bi smio prihvatiti", poručio je.

Mina Andreeva oštro je kritizirala hrvatske vlasti zbog zakona koji je u javnosti poznat kao "lex Perković" jer se ograničavanjem primjene EUN-a na zločine počinjene poslije kolovoza 2002. EUN ne bi primijenio na Josipa Perkovića, bivšeg djelatnika jugoslavenske tajne službe i zatim suradnika prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, kojega njemački sud tereti za ubojstvo hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića.

"Potez Hrvatske znači da se nekoliko kriminalaca osumnjičenih za ubojstvo hrvatskih emigranata u drugoj europskoj zemlji tijekom komunističkog režima može i dalje skrivati iza hrvatskih granica i zbog toga će potpredsjednica Reading upoznati cijelu Komisiju s tim pitanjem idućeg tjedna i predložit će akcije u skladu s Člankom 39 hrvatskog pristupnog ugovora kao što je već naznačila u pismu hrvatskom ministru pravosuđa", rekla je Andreeva.

Pupovac je ustvrdio kako je ta vrsta jezika neprimjerena za EU, posebno zato jer se još ne zna je li Perković odgovoran ili ne. "Komisija nije tu da govori tko je kriv, a tko nije. To je stvar suda", ustvrdio je.

On smatra da vladajuća koalicija, budući da u njoj postoje razlike, treba o tom problemu razgovarati što prije, u idućih tjedan ili dva. "Treba sjesti i dogovoriti kako sporni moment u tom zakonu uskladiti da nije u koliziji s tumačenjem odredbi EUN-a", rekao je Pupovac.

Onaj semgnet koji se sporan i izaziva prijepore i nesporazume treba biti raspravljen i treba biti mijenjan u skladu s onim što su naše obveze prema Europskoj uniji, dodao je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 03:53