USTAVNI SUD: SRBIMA TRI MJESTA, ALI SVIMA

Pupovac: Za nacionalnu manjinu je ukinuto dvostruko pravo glasa, a za dijasporu nije. To je diskriminacija!

 Srećko Niketić/Cropix

ZAGREB - Komentirajući odluku Ustavnog suda koji je Zakon o pravima nacionalnih manjina proglasio neustavni m predsjednik Ivo Josipović danas je u Istri rekao da je za njega kao pravnika takva odluka bila i očekivana. To, kaže, nije prije govorio poštujući neovisnost pravosuđa.

- S druge strane u političkom smislu ja sam od onih koji zagovaraju dopunsko pravo glasa za manjine i očito je da ćemo morati dobro isčitati odluku Ustavnog suda, posebno pri tome mislim na Sabor, da vidimo kako se to dopunsko pravo glasa može i uz koje uvjete realizirati.

Na pitanje može li ova odluka proizvesti ustavnu krizu rekao je da se to neće dogoditi a da će se predstojeći izbori provesti po dosadašnjim pravilima koja su već uigrana i tu ne vidi nikakav problem.

Na upit oko projekta Brijuni Rivijera, odbio je komentirati sve vezano uz stranačke sukobe te samo naglasio da podupire sve aktivnosti za razvoj bilo koje djelatnosti, a posebno turizma. Projekt vidim kao zanimljiv i perspektivan a tko će ga i kako realizirati pokazat će vrijeme, rekao je Josipović.

I premijerka Jadranka Kosor komentirala je odluku Ustavnog suda.

- Za nas u Vladi sada ostaje pitanje kako je moguće mijenjati izborna pravila samo nekoliko mjeseci prije izbora, a kada smo razmišljali o izmjenama Zakona o izbornim jedinicama, onda je bilo puno prijepora u javnosti i institucijama kako to treba učiniti. Odluka Ustavnog suda odluka je koju treba poštovati, ali o ovom pitanju ćemo sasvim sigurno još puno razgovarati, rekla je Kosor.

Milorad Pupovac, potpredsjednik SDSS-a i šef SNV-a, smatra odluku diskriminacijskom.

- Činjenicu da se u izbornoj godini mijenjaju pravila igre baš za pripadnike nacionalnih manjina, a ne i za predstavnike dijaspore ili druge saborske zastupnike, smatramo diskriminacijom. Dijaspora nije bila uvjet za priznanje Hrvatske, ni za završetak pregovora, a manjine jesu. Ustavni sud ne mora o tome voditi računa, ali Sabor mora. Očito da se ne zna gdje je granica između Ustavnog suda i Sabora, a naše je da tu granicu stvorimo, rekao je Pupovac.

Predsjednik SDP-a Zoran Milanović izjavio je danas kako su zastupnici njegove stranke, smatrajući ih utemeljenima na Ustavu i inovativnim rješenjem, glasali za izmjene Ustavnog zakona o pravima manjina, a to što je Ustavni sud danas ukinuo dio tog zakona ne smatra ustavnom krizom iako kaže da je to, s obzirom da su izbori za četiri mjeseca, trebalo napraviti i ranije.

Nemamo ustavnu krizu, ali već godinu i pol dana imamo nepotreban nered i stanje koje se moglo izbjeći, izjavio je Milanović novinarima u središnjici SDP-a, rekavši da će njegova stranka poštivati odluku Ustavnog suda iako je ona, budući da je do izbora samo četiri mjeseca, trebala biti donesena i ranije.

Podsjetio je da je SDP u Saboru glasao za izmjene Ustavnog zakona kojim se svim manjinama s manje od 1,5 posto udjela u stanovništvu jamči dopunsko, odnosno dvostruko pravo glasa, a srpskoj manjini koja ima više od 1,5 posto, posebno pravo glasa na otvorenim građanskim listama, smatrajući da je takvo rješenje na tragu okvira koje daje hrvatski Ustav, no da je Ustavni sud očito mislio drugačije.

Milanović je napomenuo da su u SDP-u prigovarali da je Zakon o izboru zastupnika u Hrvatski sabor, koji razrađuje Ustavni zakon, problematičan u nekim elementima i nemoralan, ali da tek treba vidjeti što je u odluci utvrdio Ustavni sud.

Istaknuo je da je SDP imao prigovora na izborni zakon koji je donesen prije malo više od pola godine "jer je evidentno favorizirao jednu stranku".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 05:20