ZAGREB - Predsjednica HNS-a Vesna Pusić i predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović slažu se da treba riješiti problem političke polarizacije u Hrvatskoj, a Pusić naglašava kako ta polarizacija ne smije dovesti do destabilizacije institucija države.
Pusić je novinarima na Pantovčaku nakon razgovora s predsjednicom Republike kazala kako se slaže s ocjenom Grabar-Kitarović da se u Hrvatskoj dogodila ekstremna politička polarizacija.
"Polarizacija u hrvatskom društvu je zaista snažna i stvorila je, po mom mišljenju, vrlo nepovoljnu klimu u kojoj sama činjenica da netko nije na vlasti izaziva apsolutno negiranje i napad na sve i to nije dobro", ustvrdila je.
Možemo se neslagati o mnogim stvarima, ali crtu treba podvući kod destabiliziranja institucija vlastite zemlje jer je ta destabilizacija kontraproduktivna i štetna. "Takve se stvari ne bi trebali raditi", dodaje.
Druga je tema bila gospodarska situacija o kojoj je Grabar-Kitarović izrazila veliku zabrinutost, dodaje Pusić koja, pak, smatra da Hrvatska "sa svoje četiri ključne industrije, energetskom politikom kombiniranom s prometom i turizmom u godinama pred nama ima realne šanse solidnog rasta".
"Ključno je smanjivati prepreke investiranju, a one se sve vrte oko pravosuđa, imovinskopravnih odnosa i funkcioniranja uprave. Oko toga bi zaista bilo dobro postići zajedničku ideju kako ih reducirati", ističe Pusić.
S Grabar-Kitarović nije razgovarala o nedolasku čelnika SDP-a Zorana Milanovića na Pantovčak.
"Ne vidim neku veliku dramu u tome je li SDP ili bilo koja druga stranka došla ili ne. S vremenom će se perje slegnuti sa svih strana i moći će se normalno razgovarati, i treba se normalno razgovarati. Ali, svatko ima svoj dio posla. Izvršna vlast ima svoj dio posla", kazala je.
Ustavno gledano, dodaje Pusić, funkcija predsjednika države je takva da ima veliki legitimitet i vrlo male ovlasti.
"Ono što daje predsjednici neki utjecaj je de facto osobni autoritet, a to se stječe s vremenom", dodaje.
Nije se složila s ocjenama iz SDP-a da Grabar-Kitarović razgovorima koje vodi s političkim strankama na Pantovčaku "puše u jedra HDZ-a".
"Iskreno rečeno, mislim da je za njezinu poziciju u budućnosti kohabitacija puno zdravija od jednostranačke vlasti", ocijenila je.
Pupovac: 'S predsjednicom sam imao vrlo otvoren razgovor'
Potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac ocijenio je u utorak razgovor s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović vrlo otvorenim kazavši da im je zajednički stav da treba razgovarati i pokazati odgovornost za zadržavanje atmosfere tolerancije u društvu.
Razgovor je bio posvećen ekonomskim brigama Hrvatske, političkoj stabilnosti i toleranciji te pitanju manjina i suradnji sa zemljama u susjedstvu, kazao je Pupovac novinarima na Pantovčaku nakon sastanka s Grabar-Kitarović na koji je došao zajedno s čelnikom stranke Vojislavom Stanimirovićem.
"Došli smo kako bismo započeli dijalog s predsjednicom, stvorili pretpostavke za suradnju. Kako bismo svojim primjerom pokazali da mi, i kada postoji razlog za polemičke tonove i različite stavove, odgovornost za izgradnju dijaloga i stvaranje pretpostavki za međusobnu suradnju vrlo ozbiljno razumijemo. I naišli smo na takav stav predsjednice", rekao je Pupovac.
O problemu ćirilice u Vukovaru nisu razgovarali. "Razgovarali smo o neophodnosti da se sačuva atmosfera tolerancije, uzajamno poštivanje kao pretpostavka za realizaciju ostvarivanja manjinskih prava u skladu sa zakonom i nismo se doticali ni jedne teme posebno", rekao je.
Složili su se, dodaje, da treba sačuvati toleranciju, pozitivnu atmosferu koja je našu zemlju izdvojila pred ostalim zemljama, uvela ju u političko građanstvo EU te da zajedno s predsjednicom i drugim institucijama treba raditi kako ne bi dolazilo do narušavanja pozitivne atmosfere i tolerancije, bilo političke, bilo etničke.
Predsjednica države Grabar-Kitarović i u srijedu nastavlja razgovore s čelnicima parlamentarnih političkih stranka o stanju u zemlji.
Grubišić i Kajin zadovoljni razgovorom s Grabar-Kitarović
Nezavisni zastupnici Ivan Grubišić i Damir Kajin izrazili su u utorak zadovoljstvo sastankom s predsjednicom Republike Kolindom Grabar-Kitarović s kojom su razgovarali o potrebi stvaranja dugoročnog programa razvoja Hrvatske.
"Hrvatskoj je potrebna vizija razvoja društva i program razvoja Hrvatske, jer stranke koje dođu na vlast donesu neke papire i programe kojih se drže četiri godine, a Hrvatska ostaje ukopana", kazao je Grubišić novinarima nakon razgovora založivši se za stvaranje dugoročnog programa razvoja Hrvatske.
Taj bi program usvojio Sabor i on bi postao obvezatan za bilo koju stranku koja dobije izbore, kazao je Grubišić.
Kajin je u razgovoru s predsjednicom kao glavne probleme države izdvojio korupciju i korumpirane institucije.
Zbog korupcije, rekao je, iz Istre je izvučeno oko dvije milijarde eura, a iz Hrvatske oko 4 milijarde eura.
"Želim vjerovati da se time netko želi pozabaviti, jer u protivno nemamo što više tražiti u ovoj zemlji nego onaj tko može spakirati kufere i odseliti tamo gdje će moći živjeti od rada", ustvrdio je.
DC na Pantovčaku: Grabar-Kitarović otvara komunikacijske kanale
Predsjednica DC-a Vesna Škare Ožbolt smatra da Hrvatskoj najviše nedostaje dijaloga te je stoga u utorak na Pantovčaku izrazila zadovoljstvo inicijativom predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović koja je "otvorila komunikacijske kanale" u društvu.
"Drago mi je da je predsjednica otvorila komunikacijske kanale, ne samo prema političkim strankama, već sa svim društvenim skupinama. I to je dobro. Ovoj zemlji možda najviše nedostaje dijaloga, komunikacije i ovo je jedan dobar pristup", ustvrdila je Škare Ožbolt.
Iznijela je i prijedlog DC-a da se izradi strategija upravljanja javnim dugom, napravi zakon o javnom dugu te se "na svaki način planira daljnje zaduživanje i financije ove zemlje".
To je potrebno, posebno zbog sadašnje situacije skakanja javnoga duga, ističe čelnica DC-a.
Hrvatska treba reforme, dodaje Škare Ožbolt, ali ne one koje se rade bez financijskih projekcija i napamet.
Kao takav primjer navodi reformu pravosuđa, odnosno okrupnjavanja sudova gdje je, kaže, sve palo na teret građana. "Oni sada moraju putovati, plaćati izlaske sudaca na teren i njihova putovanja od 100 do 50 kilometara, posebno u građanskim predmetima", objašnjava Škare Ožbolt.
Hodžić na Pantovčaku: Ćirilica ne smije biti razlog političkih sukoba
Predsjednik Kluba zastupnika nacionalnih manjina Nedžad Hodžić izrazio je u utorak zadovoljstvo nakon razgovora s predsjednicom Republike Kolindom Grabar-Kitarović s kojom se složio da će sve političke snage morati djelovati kako ćirilica ne bi bila razlog političkih sukoba.
U razgovoru je, kazao je novinarima na Pantovčaku nakon sastanka, napravljen "presjek stanja u društvu".
Drži da će Grabar-Kitarović u budućnosti učiniti napor, koliko je u njezinoj moći, da društvo krene u pravom smjeru.
Predsjednici je izrazio "veliku zabrinutost zbog toga što je društvo izuzetno podijeljeno na dva bloka".
"Rekao sam da imamo jednu državu, a dva društva koja pokušavaju zemlju voditi naprijed u budućnost, a glave su im okrenute u prošlost", kazao je te ocijenio da takva situacija Hrvatskoj ne čini dobro.
U razgovoru je, dodaje, uputio apel predsjednici kako bi se nakon parlamentarnih izbora "pokušao naći konsenzus da se društvo bavi bitnim problemima, a ne nevažnim ideološkim stvarima".
"Posebno smo razgovarali o ćirilici i izrazio sam nezadovoljstvo zbog toga što je ona postala temeljno političko pitanje, a ne problematičan odnos srpske manjine ili bilo koje druge manjine i većinskog naroda. Mislim da će tu, a i predsjednica se s tim složila, sve političke snage morati, svaka u svom dijelu, svom biračkom tijelu, učiniti napor da se taj problem prevlada", ustvrdio je.
Ćirilica treba biti pismo koje će biti bogatstvo svakog čovjeka koji ga zna, a ne razlog političkih sukoba", naglašava predsjednik Kluba zastupnika nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru Nedžad Hodžić.
Nezavisni ljevičari na Pantovčaku: Potrebno je smanjiti tenzije
Predsjednik Kluba zastupnika nezavisnih ljevičara Branko Vukšić izjavio je u utorak nakon razgovora s predsjednicom Republike kako se s njom ne slažu svjetonazorski, ali se slažu da je potrebno smanjiti tenzije u društvu kako bi se riješili nagomilani problemi te su u tome voljni pomoći.
"Upoznali smo se, rekli smo da se ne slažemo u mnogim pitanjima, da smo različitih svjetonazora, ali da smo voljni pomoći, naročito oni koji imaju puno iskustva kao Slavko Linić u ekonomiji. Stojimo na raspolaganju", izjavio je Vukšić novinarima nakon sastanka kojem su nazočili i zastupnici Nikola Vuljanić, Mladen Novak te Slavko Linić.
Sastanak je, ocjenjuje, bio konstruktivan i dobar.
"Kao što je rekao Nikola Vuljanić - ako se u svemu slažemo, onda nemamo o čemu razgovarati i ako smo neistomišljenici, trebamo razgovarati i doći do nekakvog zajedničkog stava. Barem u nekoliko točaka koje će pripomoći u rješavanju nagomilanih problema", kazao je Vukšić.
Ističe pritom da nisu dobre tenzije "između dva brda - predsjedničkih dvora i Banskih dvora" te da te tenzije treba prizemljiti.
Dodao je i da je predsjednici kazao kako ni on, kao ni predsjednik SDP-a Zoran Milanović ne bi došao na razgovor na Pantovčak. "Isto tako ne bih došao kao predsjednik velike stranke, jer je ovo predizborna godina", objašnjava.
U razgovoru je, kaže izrazio i svoje neslaganje s prosvjedom branitelja u Savskoj 66.
Dodaje da su se s predsjednicom složili da se svi problemi koji tište građane Hrvatske trebaju rješavati na Pantovčaku i Banskim dvorima te da svi trebaju smanjivati tenzije i pomoći predsjednici i premijeru.
"Premijer ne želi, predsjednica je rekla da želi", ističe Vukšić.
U razgovoru su, dodaje, istaknuti konkretni problemi Ine, Hrvatskih cesta, željeznice i "svega ostaloga čime bismo mogli pridonijeti da se zaposli što više radnika".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....