U manje od godine dana u sustavu socijalne skrbi preminulo je drugo dijete za koje su, prema dostupnim informacijama, stručnjaci s terena tražili pomoć Ministarstva socijalne politike i bezuspješno upozoravali ministra Marina Piletića i njegove najbliže suradnike na neadekvatne uvjete u kojima ta djeca žive te na moguće posljedice koje bi mogle nastupiti.
Prvo je u prosincu 2022. u Slavonskom Brodu preminuo dječak (20 mjeseci) za kojeg su nadležni socijalni radnici još tijekom majčine trudnoće tražili izdvajanje iz biološke obitelji zbog ugrožavajućih uvjeta, ali dječak nikad nije izdvojen zbog manjka mjesta u domovima i udomiteljskim obiteljima, o čemu su u više navrata obavještavali Ministarstvo.
Krajem rujna ove godine je, kako je objavio tjednik Nacional, u riječkoj ustanovi Kraljevica-Oštro, podružnici Centra za rehabilitaciju Rijeka, preminuo 15-godišnjak s najtežim stupnjem tjelesnog invaliditeta i intelektualnih teškoća, koji se ugušio komadom pizze koji je netko slučajno ostavio u njegovoj sobi. Riječ je o dječaku koji je imao i ozbiljne probleme s psihičkim zdravljem, zbog čega je, kako stoji u nalazima, često bio agresivan i autoagresivan, a zbog čega je (sad već bivša) ravnateljica ustanove Iva Letina u više navrata od Ministarstva tražila premještaj dječaka u ustanovu s adekvatnijim prostornim, kadrovskim i tehničkim uvjetima. U konkretnoj ustanovi - u kojoj radi samo jedna medicinska sestra (dvije su na dugom bolovanju), a u noćnoj smjeni samo jedna njegovateljica na 16 djece s teškoćama - dječak je gotovo cijelo vrijeme bio zaključan u svojoj sobi, koja je, utvrdila je inspekcija, bila praktički bez namještaja, derutna, s iščupanim klima-uređajem, bez struje.
Radnici su odgovorni, ministar nije
Inspekcija, koja je obavila izvanredni nadzor u ustanovi, utvrdila je "brojne propuste te sumnju na neprofesionalno, nehumano i nezakonito ponašanje radnika", a šefica socijalne inspekcije Josipa Crnoja Bartolić konstatirala je na konferenciji za medije da je "do smrti došlo zbog nemara jer je dijete bilo bez nadzora, a bilo je u posebnoj mjeri izolacije". No ravnateljica, koja je Piletiću predala ostavku, angažirala je odvjetnicu i poručuje da neće dozvoliti da se odgovornost svali na najnižu umjesto na najvišu razinu.
- Iz dokumentacije kojom raspolažem potpuno je jasno da je odgovornost na Ministarstvu, a ne na ravnateljici i zaposlenicima. Ravnateljica je tijekom cijelog mandata kontinuirano molila, apelirala i upozoravala na nedostatke u ustanovi koje ne može sama otkloniti, a osobito vezano za preminulog dječaka, pozivala se na medicinsku dokumentaciju u kojoj psihijatar cijelo vrijeme ističe potrebu premještaja dječaka u adekvatniju ustanovu u kojoj bi imao individualni pristup, predlagala rješenja, sama kontaktirala druge ustanove i tražila bolji smještaj. Ministarstvo joj je odgovorilo jedan jedini put, i to da "u ovom trenutku nemaju gdje drugdje smjestiti dijete" - kaže ravnateljičina odvjetnica Katja Jajaš. Sama ravnateljica izrazila je duboku sućut i potresenost te poručila da "otkad se to dogodilo više nije ni živa ni mrtva".
Inspekcija je, prema nalazima koje je objavio Nacional, u razgovoru sa socijalnim radnikom iz doma utvrdila da je dječak morao biti pod stalnim nadzorom "tri-četiri radnika istovremeno", što mu u ustanovi nisu mogli osigurati zbog kroničnog manjka kadra. Dječak je u više navrata hospitaliziran u psihijatrijskim ustanovama u Zagrebu i Rijeci zbog "učestalih agresivnih ispada, napada na drugu djecu i osoblje, bacanja kamenja, razbijanja vrata". Stoga je praktički stalno bio zaključan u svojoj spavaonici, a puštan je van 4-5 puta dnevno po 30 do 45 minuta. Takav režim daleko je od dozvoljenog, utvrdila je inspekcija. Djelatnici su se dužni striktno pridržavati Protokola pri primjeni takvih restriktivnih mjera, koje se smiju primijeniti samo kad postoji "krajnja opasnost i ugroza života i zdravlja korisnika ili djelatnika". Kad pak primjene takvu mjeru, ona ne smije trajati duže od 45 minuta, a i tada su djelatnici dužni obavljati nadzor nad korisnikom jednom unutar 15 minuta.
Antidatirali dokumentaciju?
Prema inspekcijskom nalazu, dječak, koji je na dan smrti "bio osobito agresivan", bio je satima zaključan bez ikakvog nadzora jer je jedina njegovateljica morala nahraniti i spremiti na spavanje i ostalih 15 štićenika.
Prilikom nadzora vodstvo doma je, tvrde inspektori, pokušalo antidatirati dokumentaciju te je predočilo čak četiri različita Protokola. Ravnateljica pak u svojem očitovanju navodi kako je potpuno irelevantno koliko se često korisnika treba obilaziti kad se ta obveza, s obzirom na broj zaposlenika i težinu dijagnoza djece, ne može ispuniti, "s čim je Ministarstvo itekako bilo upoznato".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....