KRAJ SUĐENJA

RATNI ZLOČIN Desetorica pripadnika srpskih jedinica dobila 139 godina zatvora

Osijek, 191214.Na Zupanijskom sudu u Osijeku donesene su presude za ratni zlocin u Trpinji Borovo naselju 1991. godine.Desetorica optuzenih ukupno su dobili 139. godina zatvora a najveca kazna je 20. godina.Presudu je donio sudac Zupanijskog suda u Osijeku Darko Kruslin.Na fotografiji: optuzeni za ratni zlocin.Foto: Vlado Kos / Cropix
 Vlado Kos, Vlado Kos / Cropix / Vlado Kos, copyrighted

OSIJEK - Na ukupno 139 godina osuđena su desetorica pripadnika TO Trpinja i milicije u tom selu nedaleko Vukovara za ratni zločin nad ratnim i civilnim zarobljenicima hrvatske nacionalnosti u vremenu od 14. rujna do kraja studenoga 1991.godine. Nepravomoćnom presudom Županijskog suda u Osijeku Stevo Pantić i Milisav Atanackovic osuđeni su na po 20 godina, Milenko Pantić, Đoko Stajić, Zoran Gajanin, Simo Stević i Jerko Mičić na po 14 godina, Zoran Ranković i Željko Vuković po 12 godina te Miroslav Kovačević na 5 godina zatvora.

Optužnica ih je teretila da su nezakonito uhićivali, privodili, zatvarali, fizički, psihički i seksualno zlostavljali te ubijali civile i ratne zarobljenike kao pripadnici paravojnih i pararedarstvenih formacija. Riječ je o 24 osobe koje su ubijene te 14 koje su fizički i psihički zlostavljane. Sve je počelo 14. rujna, kada su u napadu na Trpinjsku cestu u Vukovaru u svojim kućama nezakonito uhitili 14 poznatih i još nekolicinu civila čiji identitet nije utvrđen.

Civili su, stoji u optužnici, svakodnevno fizički i psihički zlostavljani, tjerani da pjevaju četničke pjesme, a zatočeni muškarci bili su prisiljeni ispred zgrade milicije u centru sela klečeći na travi pasti travu. Uhićenim ženama prijetilo se rezanjem dojki, vađenjem očiju i silovanjem, pri čemu je jedna od njih i silovana od trane osobe zvane Crni Pero, dok je jedna žena natjerana „da pije „ustašku“ krv koja je curila iz razbijenog nosa zlostavljanog muškarca.“

Desetero zarobljenika likvidirano je kod Bobotskog kanala u drugoj polovici rujna. Na istome mjestu ubijeni su i civili uhićeni u Borovu naselju te teško ranjeni civili iz ratne bolnice „Borovo Commerce“, koji su prethodno bili brutalno premlaćivani, a jedna žena i višestruko silovana. Među zlostavljanima i ubijenima su bili i zarobljeni hrvatski branitelji iz Vukovara i Borova naselja, među kojima i brojni koji su bili ranjeni. Tuklo ih se palicama, drvenim drškama za metle, kundacima pušaka, dvojicu su tjerali da „svojim tijelima vrše razminiranje dvorišta kuća B. Držaića“...

Vlado Kos, Vlado Kos / Cropix / Vlado Kos, copyrighted
Osijek, 191214.Na Zupanijskom sudu u Osijeku donesene su presude za ratni zlocin u Trpinji Borovo naselju 1991. godine.Desetorica optuzenih ukupno su dobili 139. godina zatvora a najveca kazna je 20. godina.Presudu je donio sudac Zupanijskog suda u Osijeku Darko Kruslin.Na fotografiji: optuzeni za ratni zlocin.Foto: Vlado Kos / Cropix

Na fotografiji: optuženi za ratni zločin. Foto: Vlado Kos / Cropix

U obrazloženju presude predsjednik Sudskog vijeća Darko Krušlin istaknuo je kako izjave okrivljenih, koji su poricali krivnju, nisu logične niti uvjerljive „što je potvrdilo i preko 70 ispitanih svjedoka, a gro materijalanih dokaza je došao iz iskaza zaštićenog svjedoka Dragana Đurđevića te ugroženog svjedoka kodnog imena „Bosut“,“ inače obojice pripadnika milicije u Trpinji u inkriminirano vrijeme.

Đurđevića je obrana pokušala diskreditirati tvrdnjama da je riječ o alkoholičaru i obiteljskom nasilniku, koji se iz nekog razloga osvećuje okrivljenima, no sud je njegov iskaz uvažio „jer je detaljno iskazao što je vidio i čuo te je jasno govorio, a kao što je to činio i „Bosut“, a njihove iskaze potvrđuje i cijeli niz svjedoka optužbe, ali i obrane.“ Osporavanje obrane kako žrtve nikada nisu pronađene sud nije uvažio, smatrajući da to nije presudna činjenica, između ostaloga, i zbog toga „što je to u Trpinji od 1991. pa sve do današnjih dana zabranjena tema.“

Zamjenik županijskog državnog odvjetnika Miroslav Kraljević izrazio je zadovoljstvo izrečenim presudama, kazavši kako su one adekvatne, dok su odvjetnici osuđenih najavili žalbe. Izricanje presude pratio je i velik broj pripadnika obitelji okirvljenih, od kojih je dobar dio njih iz sudnice izašao u suzama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 12:36