Crkveno zvono u Vinici otkucalo je podne. Utorak je, poluoblačno, temperatura 20-ak stupnjeva. Idealno vrijeme da se obave zaostali birokratski poslovi u centru općine.
Ipak, u Vinici je pusto. Otkad je općinski Stožer civilne zaštite izdao preporuku za nošenje maske i na otvorenom, Viničanima se ne izlazi. Nisu lijeni staviti masku na lice. Nije stvar u komociji, nego u bolesti. Mještani općine u Varaždinskoj županiji preko noći su osvijestili da se korona ne događa nekom drugom pa su postali i dosad ostali jedina općina u Hrvatskoj čiji mještani maske nose i na otvorenom.
Otkad je pola sela na blagdan Velike Gospe bilo u svatovima koji su se tjedan dana poslije pokazali kao žarište virusa, i oni skeptični su ustuknuli.
Nije lako.
Direktor Varaždinskih vijesti, jedinog tjednika na tržištu Varaždinske županije, nakon tjedan dana liječenja kod kuće prebačen je u varaždinsku bolnicu jer je sve teže dolazio do zraka.
U selu se to brzo pročuje. Pa maske više nisu najveći problem.
Štoviše.
- Čujte, kad je zdravlje u pitanju, nemrem se žaliti da mi je teško. Kaj bi mi trebalo točno biti teško? Metnuti masku? Cijeli svijet može, mi pametujemo. Moj sin živi u Dubaiju, ne pada mu na pamet preispitivati odluke vlasti. Svako jutro razgovaramo dok vozi do posla. Stavi telefon u držač, uključi kameru i pričamo. Prvo kad sjedne u automobil stavi masku na lice. A sam je - odrješita je Katica Matijašec.
S još nekoliko mještana čeka na red ispred općinske pošte.
Njezina je susjeda, čini nam se, isprva imala namjeru kritizirati općinsku preporuku, ali nakon Katičinog suda, Ružica Mihalić nam kaže:
- Nekome smeta za lice. Ili za disanje. Osobno imam osjećaj da se skrivam ispred nekoga - neugodno joj je.
Ispred lokalnog poštanskog ureda strpljivo na red čeka i Ivica Kelemen, emigrant u Njemačkoj, koji je doma na godišnjem odmoru.
- Pametno je nositi masku zbog prevencije. Ma, iskreno, osjećam se sigurnije - kaže.
Nakon povratka s godišnjeg iz Hrvatske očekuje ga pet dana samoizolacije i nakon toga testiranje. Sve plaća poslodavac.
U Njemačkoj se maske još ne moraju nositi na otvorenom, ali kazne za ulazak u zatvoreni prostor bez maske na licu iznose 50 eura. I nije to samo deklarativno, nego se zaista naplaćuje.
No, neće Njemačka napuniti proračun novcem od kazni. Naš sugovornik kaže da je vidjeti čovjeka bez maske u Njemačkoj danas nemoguće.
Ni Katarina Lazar ne zna zašto Hrvati moraju "dramiti" kad je cijeli svijet u istoj situaciji.
Otkad je korone u Vinici, teško susjed susjedu vjeruje. A nitko iz okolice ne vjeruje Viničanima. Očigledna je stigmatizacija o kojoj govore zaraženi. Pitati nekoga da ode s vama do Vinice čini se danas u najmanju ruku nepristojnim.
- Kaj je tebi? Ti znaš da je u Vinici korona? - sumnjičavo me je gledala poznanica koju sam još u nedjelju pitala da ode sa mnom pogledati što se zbiva. S gnušanjem je to odbila, iako živi u istoj općini, ali u drugom selu.
- Baš me zanima kako ljudi to zamišljaju? Jel' Vinica za njih jedan mjehur korone, a uokolo ste sigurni? Dođete do ploče s natpisom "Vinica", parkirate li auto ispred nje, sigurni ste. Zakoračite metar dalje i u epidemiološki ste opasnoj zoni? - čudi se šef Društva hrvatskih epidemiologa dr. Miroslav Venus.
Načelnik Vinice, Marijan Kostanjevac na famoznoj svadbi nije bio, ali je preporuku Stožera shvatio najozbiljnije.
- Epidemiolozi su me kontaktirali u petak, preporučili maske i na otvorenom, ja sam ih poslušao i preporučio isto mještanima.
Zašto? Tko sam ja da sebe stavljam iznad epidemiologa? Iako, i to je samo preporuka jer nikome ne možemo narediti da nosi masku. Mještani, fala Bogu slušaju - kaže načelnik.
Marijan Kostanjevac zamalo je danas bio saborski zastupnik. Na listi je bio peti, dobili su četiri mjesta. Oštar i bez dlake na jeziku, dobar je u političkoj areni. Uz njegov karakter, nije čudno da Viničani ne dvoje treba li se preporuka doživjeti kao obaveza.
Načelnik tvrdi da ne zna točan broj zaraženih mještana, iako čak i mi znamo da su 23 testa sa svadbe pozitivna. Gotovo su svi iz Vinice.
Jedan od njih je i mjesni župnik. Zato su se svi koje je ispovijedao i pričestio na misi morali javiti epidemiolozima.
Štoviše, da se njega pita, on bi, kaže, odmah nakon vijesti o zarazi zatvorio sve lokale u općini dok se situacija ne primiri. I dućane bi ostavio otvorene samo sat, dva na dan.
- Ali, nisam ja taj koji odlučuje - krivo mu je, rekli bi. Sklon je konkretnijim rješenjima.
U Vinici trenutno nije dozvoljena omiljena razbibriga lokalaca - sjedenje na improviziranim klupama ispred dućana i pretresanje lokalnih novosti.
U ponedjeljak je, 31. kolovoza otvoreno dograđeno krilo dječjeg vrtića, ali bez pompe kako to za ovakvih događanja u selima biva. Stotinjak mališana u vrtić su doveli roditelji s maskama na licu.
Ako je najmanjima i čudno zašto su sve mame i tate pod maskama, baš ih briga.
Viničani će maske nositi i na otvorenom, piše na Oglasnoj ploči u središtu mjesta, sve dok ne dođe do smirivanja epidemiološke situacije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....