Nakon što je područje Rijeke u nešto više od 24 sata zatreslo čak šest potresa umjerene jakosti, među stanovnike su se uvukli strah i neizvjesnost. No, takve situacije nisu neuobičajene, ističe dežurni seizmolog u Seizmološkoj službi Tomislav Fiket za Dnevnik.hr.
- Ja bih osobno uvijek izabrao da se energija pohranjena u podzemlju oslobađa kroz niz slabih potresa, a ne kroz jedan jaki. Nažalost, ne možemo predvidjeti što će se dalje zbivati jer ne vidimo što se događa ispod zemlje - odgovorio je Fiket na pitanje hoće li biti novih potresa na ovom istom području.
Kaže da se na području Kvarnera slične serije potresa u prosjeku dogode više puta godišnje, ali da ih ljudi često ne osjete jer epicentri budu u nenaseljenim područjima, na Velebitu..., piše Tportal.
On ističe kako je ponekad sigurnije ostati u kući nego u panici istrčati van i nastradati, recimo, 'od crijepa koji padne s krova'. Od svih dosad zabilježenih potresa na području Rijeke koji su započeli u utorak u 11:35 sati najjači je bio sinoćnji kod Jadranova magnitude 3,7 Richtera.
- Potresi slabiji od četiri Richtera ne bi smjeli uzrokovati veća oštećenja na građevinama - ističe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....