Vlada je na današnjoj sjednici usvojila prijedlog izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenoj zaštiti, što posebno veseli mlade liječnike specijaliste kojima će se nakon izglasavanja u Saboru ukinuti takozvani robovlasnički ugovori.
Naime, u ovom trenu svaki liječnik nakon završetka specijalizacije dužan je u bolnici koja ga je poslala na specijalizaciju odraditi dogovoreni broj godina, no ako raskine ugovor ranije, dužan je vratiti troškove plaća i specijalizacije, što je iznosilo i po sto tisuća eura. Sada će vraćati samo trošak specijalizacije od oko sedam tisuća eura, odnosno ako dobiju suglasnost od Ministarstva, to će platiti bolnica u koju idu raditi.
Hrvatska udruga bolničkih liječnika i Inicijativa mladih liječnika Hrvatske smatraju kako su današnje usvajanje na Vladi prijedloga izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenoj zaštiti i slanje u hitni postupak u Sabor značajan korak naprijed u rješavanju problema protuustavnih robovlasničkih ugovora koji još uvijek obvezuju više od 5000 hrvatskih liječnika. Obje liječničke udruge očekuju donošenje ovog zakona prije raspuštanja Sabora.
- Trebalo je devet godina intenzivnog javnog zagovaranja HUBOL-a i drugih liječničkih udruga i organizacija da konačno vidimo svjetlo na kraju tunela. Devet godina da se mi liječnici izjednačimo u ustavnom pravu na zaradu s drugim hrvatskim građanima. Nažalost, predugo razdoblje za tako ozbiljan problem i tom sporošću iznimno smo nezadovoljni. Pored toga, ako se zakon donese, time su riješena samo dva od pet zahtjeva koje smo istaknuli na lanjskom prosvjedu - rekla je Ivana Šmit, predsjednica HUBOL-a.
Ukidanje robovlasničkih ugovora bio je jedan od zahtjeva velikog liječničkog prosvjeda održanog u proljeće 2023., koji su liječnici ponovili i na zajedničkoj konferenciji pet liječničkih krovnih organizacija u siječnju ove godine. HUBOL i IMLH, kao i Liječnička komora, Sindikat i KOHOM traže i rješavanje preostalih triju zahtjeva: obvezujuće vremensko-kadrovske normative, Zakon o radno-pravnom statusu liječnika i nastavak pregovora o granskom kolektivnom ugovoru.
I Hrvatska liječnička komora kaže da bi se, konačno, ukidanjem robovlasničkih ugovora trebalo zaustaviti dugogodišnje kršenje ustavnih prava liječnika. Podsjetimo, robovlasnički ugovori koji su liječnike u slučaju ranijeg prekida radnog odnosa obvezivali na vraćanje odrađenih i zarađenih bruto plaća poslodavcu ne postoje nigdje u Europskoj uniji.
Zbog njih se u iznimno teškoj situaciji nalazi više od tisuću liječnika s osobnim zadužnicama ili solemniziranim ugovorima kojima prijeti opasnost da ih bolnica ili dom zdravlja, u slučaju ranijeg otkaza, ovrše za enormno visoke iznose.
- Ukidanje robovlasničkih ugovora korak je u pravom smjeru, ukazuje na konačan prestanak penalizacijske politike prema liječnicima i početak stimulativne politike kojoj je cilj zadržati liječnike u hrvatskom javnom zdravstvenom sustavu. Očekujemo da sve prođe bez daljnjih problema i da kroz hitni postupak Sabor prije raspuštanja usvoji ovaj zakon - naglašava predsjednik Hrvatske liječničke komore, doc. dr. sc. Krešimir Luetić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....