Denis Štengelov, osnivač ruske KDV grupe, čije se bogatstvo procjenjuje na 1,3 milijarde eura, u travnju ove godine kupio je tvornicu čokolade Zvečevo iz Požege, a sada kao investitor ulazi u hrvatski nogomet, točnije prvoligaša HNK Goricu.
Iako vijest još uvijek nije službena jer se iz Turopolja nitko ne želi oglasiti o ovoj temi, navodno je već definiran ugovor o suradnji, a sve je odobrila i Skupština kluba na sjednici od 21. listopada.
Već za nekoliko dana na račun HNK Gorica stići će i prvi novac od novog investitora, koji u procesu preoblikovanja u sportsko dioničko društvo i kroz dokapitalizaciju koju mora odobriti Grad Velika Gorica, želi postati i većinski dioničar, odnosno vlasnik kluba. Taj proces trebao bi biti završen u prvoj polovici 2025. godine.
Denis Štengelov rođen je 14. svibnja 1972. godine u malom mjestu od petstotinjak stanovnika Gubinu u ruskoj oblasti Tomsk na jugoistoku Zapadnosibirske ravnice. Prema dostupnim informacijama, njegov otac Nikolaj bio je u to vrijeme ravnatelj državne farme Neljubinski. Majka mu je umrla nakon poroda i otac se nakon njezine smrti ponovno oženio. Denis Štengelov je odrastao uz brata Igora i sestre Oksanu i Juliju.
Diplomirao je 1994. godine na Ekonomskom fakultetu Državnog sveučilišta u Tomsku. Nakratko se pokušao baviti prodajom kućanskih aparata, ali nije išlo i brzo je odustao. Potom je s kolegama sa studija pokrenuo posao sa suncokretovim sjemenkama koje je prodavao umirovljenicama u Moskvi, koje su ih pržile i prodavale po gradskim ulicama. Potom su razvili posao s atraktivnijim klijentima te su od sjemenki dobivali suncokretovo ulje koje su prodavali proizvođačima konditorskih proizvoda. A onda im je krenulo. Već 1997. godine Štengelov i partneri preuzeli su tvornicu slastica u Jaškinu u susjednoj oblasti Kemerovo. Značajan iskorak napravio je 2002. godine, kada osnovao je KDV grupu, koja upravlja s pet prehrambenih tvornica u Sibiru i Uralu, a za dvije je godine postala lider u proizvodnji vafla u Rusiji. Distributerska mreža KDV-a trenutno pokriva više od 100.000 prodajnih mjesta.
Štengelov je Zvečevo preuzeo nakon što je većinski vlasnik Zdravko Alvir prodao više od 75 posto udjela u požeškoj kompaniji tvrtki Flexway Adriatic, odnosno zagrebačkoj podružnici kompanije Flexway čije je sjedište u slobodnoj zoni Dubai. Inače, Flexway je bliskoistočni distributer slastica i konditorskih proizvoda te grickalica.
Iako su prvotne informacije govorile da je Štengelov pod sankcijama Europske unije, to nije točno. Štengelov je pod sankcijama Ukrajine, što ne obvezuje druge zemlje. Kako Štengelov nije pod sankcijama Europske unije, Velike Britanije ili SAD-a, s te strane nije bilo prepreka za kupnju tvrtke Zvečevo, a očito niti za ulazak u HNK Goricu.
Ilegalna gradnja i izgorjela djeca
Štengelov je povezan i sa strašnom nesrećom koja se dogodila u ilegalno sagrađenom trgovačkom centru u ruskom Kemerovu, gdje su 2018. život izgubile 64 osobe, većinom djeca. Naime, tvrtka iza projekta, Kemerovski konditorski kombinat (KKK) bio je u sastavu tvrtke Konditerus Kom čiji je Štengelov jedan od dioničara, izvijestio je tada Reuters.
Kao uzrok požara detektiran je kratki spoj, a istražitelji su otkrili da je u centru prekršen niz pravila i u gradnji i u korištenju prostora. Štoviše, istražitelji su tada upozorili i da je trgovački centar Winter Cherry "nezakonito sagrađen" jer je otvoren bez građevinske dozvole, što je, kako su utvrdili, "rezultiralo smrću posjetitelja". Glavni ruski inspektor za sigurnost od požara pri Ministarstvu za izvanredna stanja tada je poručio da je Ministarstvo odbilo još 2013. izdati građevinsku dozvolu za spomenuti trgovački centar jer nije bio u skladu sa sigurnosnim normama.
Upozorili su i na probleme u konstrukciji zgrade. Primjerice, visokonaponski kabeli postavljeni su na mjestima u suprotnosti s propisima. Vjeruje se da su kratki spoj izazvali upravo kabeli koji su visjeli iznad igrališta za djecu. Nisu čak funkcionirali ni sustavi za uzbunu, pa se alarm nije oglasio.
Čelni ljudi KKK-a procesuirani su za opisanu katastrofu, a iz tvrtke su poručili da Štengelov, kao ni ostali vlasnici (čija imena nisu otkrivena javnosti), nije bilo uključen u bilo kakve menadžerske ili operativne aktivnosti vezane uz centar.
Štengelov je izjavio da se osjeća moralno odgovornim za strašan požar te da mu je "žao zbog svih koji su direktno i indirektno pogođeni tragedijom".
Od 2010. godine Denis Štengelov živi u Australiji, gdje ima niz tvrtki i vlasnik je elitnih nekretnina. U gradu Gold Coast u australskoj državi Queensland sa svojom izvanbračnom suprugom Marijom Karzilovom 2016. je uložio 25 milijuna dolara u teniski kompleks KDV Sport, koji je proglašen jednim od tamošnjih najboljih odredišta za odmor. U pokretanju posla pomogao mu je niz poznatih sportaša, među kojima i teniska legenda Henri Leconte, bivša plivačica Giaan Rooney te nogometaš John Kosmina. Gosti kompleksa KDV Sport mnoge su sportske, pogotovo teniske zvijezde koje ondje imaju idealne uvjete za treniranje. Kompleks uključuje dvoetažne uvale vježbališta za golf, igralište za golf s 12 rupa, igralište za minigolf s 18 rupa, 20 teniskih terena, zid za vježbanje, dva igrališta za djecu i tri terena za padel. Tu su i restoran s 80 sjedećih mjesta, dvije dvorane za sastanke, oprema za roštilj, dječje igralište, teretana, sauna, spa, ledene kupke i bazen na krovu. U planu je i druga faza, koja bi trebala uključivati nogometna igrališta, studentski kampus sa 70 soba i obrazovne objekte. Godine 2011. KDV grupa je kupila golf-igralište Carrara Gardens koje je poslovalo 35 godina.
Kompleks je opremljen najsuvremenijim tehnologijama, uključujući lasersko praćenje lopti, ultraosjetljive kamere za praćenje igrača na terenu i piskutavo upozorenje u slučaju pogrešnog izbora pozicije za udaranje loptice. Denis Štengelov ima dva sina i maloljetnu kćer. Sinovi su uspješni tenisači. U samom početku u poslu mu je dosta pomagao otac Nikolaj, rodom iz sela Petrovka u Primorskom okrugu u Zaporiškoj oblasti. Tamo se vratio iz Rusije dvijetisućitih i stvorio nekoliko velikih poljoprivrednih tvrtki s vlastitim zaštitarskim službama. Nikolaj Štengelov bio je zamjenik Primorskog okružnog vijeća i dobio je pismo vlasti 2018. godine za aktivnu podršku sudionicima NATO-a tijekom sukoba u Donbasu. Pokušao je pomoći Denisu u kupnji pogona Roshen Russia od bivšeg ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka. Nakon početka ruske agresije u Ukrajini, Petrovka, u kojoj je agrobiznis Nikolaja Štengelova, postala je dio Rusije s cijelim Berdjanskim okrugom Zaporiške oblasti 2022. godine.
Denis Štengelov ostao je u odličnim odnosima s bivšim partnerima, prijateljima iz mladosti i s obitelji. Njegov brat Igor, koji s obitelji živi u Moskvi, ujedno mu je i poslovni partner. Mlađa sestra Oksana menadžerica je u obrazovnom sektoru, a s obitelji živi u Moskvi. Starija sestra Julia dugo je živjela u Švicarskoj, a prije nekoliko godina preselila se u Australiju, gdje radi kao menadžerica u bratovu sportskom kompleksu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....