Tomislav Sabljo bio je u barem dva narodnjačka kluba u Zagrebu "persona non grata" zbog problema koje bi izazivao već prilikom ulaska te bi mu vlasnici preko redara poručivali da je nepoželjan.
U studenom 2021. godine pušten je iz istražnog zatvora, a prethodno je u srpnju te godine njemu i suoptuženicima zbog formalnih razloga odblokirana imovina vrijedna više od 10 milijuna kuna, ali je odmah nakon izlaska uhićen zbog navodne iznude, za što mu se još sudilo. Kad je riječ o akciji Tebra i krijumčarenju marihuane, kao i paljevinama automobila po Zagrebu, to je najpoznatiji "krimen" koji je USKOK stavljao Sablji na teret.
USKOK je mjesecima pratio i nadzirao Sablju, kao i druge okrivljenike; u Mercedes S AMG čeških oznaka ubacili su mu "bubu" i tajno ga snimali. Optužnica koja je podignuta još nije potvrđena, a u srpnju 2021. njemu i suoptuženicima vraćena je imovina vrijedna oko 10 milijuna kuna. Dio novca Sabljo je, kako doznajemo, uložio u farmu pilića nedaleko do Zagreba. Jedan je dan došao na farmu i pustio sve piliće van, pa su ih poslije danima hvatali po poljima.
Kad su začuđene radnice pitale zašto je to napravio, odgovorio im je: "Znam ja kako je to biti zatvoren, jer sam i ja bio u zatvoru!"
U krim-miljeu Tomislav Sabljo ubraja se u novu generaciju "dečki s Knežije".
S obitelji je živio na Srednjacima, a suparnički klan kojem je na čelu bio Viktor Milaković planirao je Sabljinu likvidaciju nakon što je eksplozivom bio raznesen njegov stan na zagrebačkom Laništu. Do Sabljine likvidacije nije došlo jer je navodnog izvršitelja Jana Andabaka policija uhitila zbog droge.
Da je Sabljo bio meta, USKOK je dokazivao i dolje navedenim snimkama, gdje se vidi kako je skupinu suprotstavljenu Sablji "pucao" adrenalin dok su se pripremali na obračun sa Sabljom i njegovim kumom Sučićem.
"Brate, svi će naši neprijatelji plakati! Brate moj, krivima su oni stali na put!"; "Daj Bože samo da preživimo bez robije! Brate moj, sami smo odabrali svoj put"; "Želja mi je još samo Alen i Knežija, završetak sada kao finalni udarci!"; "Da su Jozefu rekli da li on s nama posluje, da smo najopasnija skupina u regiji, da se makne od nas ili će biti problema"; "Da je Sučić naredio osvetu, osvetit će se tebi i meni, najbližima", "Najbližima u smislu suradnika, a s obzirom na to da su svi unutra, jedino ja sam dostupan, tako se priča po zatvoru"; "O njihovim osvetama nagledat ćemo se još srpskih akcija... al neka, platili su i platit će cela Knežija ako treba, od Nikice pa nadalje".
Paleži, krijumčarenje, fizički napadi...
O tajno snimanim razgovorima suprotstavljenih narkoskupina mogla bi se napisati cijela knjiga.
Policija je tako prema nalogu USKOK-a snimala razgovor između Tomislava Sablje i Gorana Novaka u Sabljinu Mercedesu S AMG češke registracije na Veliku Gospu 2018. godine. Sabljo je sugovornika izvještavao kako su računali da su prethodne godine prevezli ukupno "15 do 18 tona, bliže 18 tona marihuane". Na isti način snimljen je i Sabljin razgovor s Đorđem Vuletićem, u kojem "razmišljaju" kada bi i kako trebalo zaskočiti Igora Kodžomana. Sablju i njegova kuma Sučića teretilo se da su od rujna 2016. do svibnja ove godine kontinuirano kupovali veće količine marihuane, uglavnom na području Albanije.
Drogu su krijumčarili preko Crne Gore, Bosne i Hercegovine u Hrvatsku, gdje su je preprodavali. Osim marihuane, najmanje 15,73 tone, tereti ih se i za kupnju te preprodaju 1,335 kilograma kokaina. Poslije su istražitelji, očito držeći pojedince na oku, prikupili saznanja da su uglavnom Sabljo i Sučić dogovarali kupnju većih količina marihuane u Albaniji, a barem jednom i u Crnoj Gori. Droga je najprije dopremana u BiH, na područje Ljubuškog. Tamo bi je preuzimao Zdravko Bilić i skladištio je u svojoj kući u mjestu Teskera pokraj Ljubuškog. Za daljnje krijumčarenje preko granice između BiH i Hrvatske angažirali su osobu koja je jako dobro upućena u rad granične policije i carine - službenicu granične policije Antonelu Govorko, koja je radila na tamošnjem graničnom prijelazu Orah.
Osim za krijumčarenje droge, Sabljo je bio optužen za paleže i pripremanje fizičkih napada na razne osobe, a i u tom su dijelu Sabljo i Sučić, ali s Đorđem Vuletićem, u optužnici USKOK-a. Tereti ih se da su od prosinca 2017. do danas na području Zagreba povezali u zajedničko djelovanje Gorana Novaka, Josipa Nikića, Josipa Devčića, Sinišu Žalca, Hrvoja Farkaša, Karla Picka, Richarda Presečana i druge nepoznate osobe kako bi "u cilju stvaranja osjećaja straha i nesigurnosti vršili fizičke napade i nanošenje teških tjelesnih ozljeda pojedinim osobama, kao i zapaljenja osobnih automobila pojedinih osoba, pristajući da tako ugroze tjelesni integritet sudionika u prometu i prolaznika te da oštete druge automobile i objekte u blizini".
Na teret im se stavljaju četiri paleža automobila, zatim priprema fizičkog napada na bivšeg predsjednika Uprave GNK Dinama Igora Kodžomana te jedna protupravna naplata. Prvi "napad vatrom" odnosio se na automobil Golf IV šefa sigurnosti u Dinamu Krešimira Antolića u prosincu 2017. Prema nalazima istrage, paljenje je organizirao Sabljo, no tko je točno bio izvršitelj, nije poznato. Naime, nadzorne su kamere u noći kad je požar podmetnut, 6. prosinca 2017., snimile Sabljin automobil Mercedes Sa 63 AMG češke registracije kako prolazi u 3.10 sati oko mjesta gdje je bio parkiran Antolićev Golf da bi dva sata kasnije, oko 5.30 sati Sabljin Mercedes u blizinu Golfa dovezao nepoznatog muškarca koji je haubu Antolićeva vozila polio benzinom i zatim je zapalio.
Sljedeći napad dogodio se mjesec dana poslije, u siječnju 2018., na potpuno identičan način, a ovaj put se na meti našao BMW Marka Z., redara u jednom zagrebačkom klubu. USKOK za ovaj napad također inkriminira Sablju, no na teret mu se stavlja da je pratio Marka Z., a da je zatim nepoznatom muškarcu naložio da mu 21. siječnja zapali BMW, što je on i napravio, polivši haubu vozila benzinom i zapalivši vatru. Deset mjeseci od toga, u studenome 2018., gorio je Mercedes GLE 350D Želimira Kastelana, vlasnika nekoliko staračkih domova na području Zagreba i okolice.
Organizacija tog napada ponovno se pripisuje Tomislavu Sablji, no ovaj put policija je identificirala konkretne počinitelje, koji su već mjesec dana nakon paljevine bili uhićeni te je u međuvremenu protiv njih podignuta optužnica. Riječ je o Karlu Picku i Richardu Presečanu. Na njihovoj meti bio je i A. M., pravosudni policajac i nadzornik u remetinečkom zatvoru, kojemu je na Savskoj Opatovini 2. travnja ove godine planuo Passat. Za podmetanje požara teretilo se Josipa Nikića, supruga Matee Hohnjec, sestre puno poznatije bivše Miss sporta Stefany Hohnjec.
"Daj pare, inače ću te izmasakrirati"
Sabljo je bio optužen da je s Đorđem Vuletićem prijetnjama pokušao naplatiti dug od D. S., kojem su navodno prijetili da će mu "ispucati noge", pa im je on predao Mercedes S 350 i 7000 eura.
Nakon uhićenja u akciji Tebra u srpnju 2019. godine Sabljo je bio u istražnom zatvoru dulje od dvije godine. Nakon izlaska iz Remetinca na slobodi je proveo samo nekoliko dana prije nego što ga je policija uhitila zbog pokušaja iznude 77-godišnjeg Z. G.
"Izašao sam iz zatvora, daj mi pare, inače ću te izmasakrirati", navodno su, kako je tvrdio Z. G., bile riječi kojima mu se Sabljo obratio telefonom čim je izišao iz zatvora. Nakon što je proveo određeno vrijeme u Remetincu zbog tog slučaja, Sabljo je pušten na slobodu, a lani je ponovno uhićen. Sada zbog iznude.
Kako je priopćila policija, on je u više navrata tijekom 2014. i 2015. posuđivao novac Luki Ivančiću, unuku prve hrvatske državne revizorice Šime Krasić, uz uvjet da mu isplaćuje dogovorenu mjesečnu kamatu. Novac mu je određeno vrijeme uz dodatan iznos kamate regularno isplaćivao, ali ubrzo su za njega uslijedile dodatne financijske poteškoće. Tada je Sabljo počeo učestalo ozbiljno prijetiti Ivančiću, kao i članovima njegove obitelji, koji su iz straha za svoje živote, a na zahtjev osumnjičenog, prenijeli vlasništvo svojih obiteljskih nekretnina u vrijednosti od oko 310.000 eura na bliske osobe osumnjičenog. U razdoblju od 2015. do 2019. Sablji su na ime duga i kamata isplatili još i novčani iznos šesterostruko veći od iznosa koji je posudio. Ipak, ni to mu nije bilo dovoljno, pa je počeo učestalo telefonom zvati Ivančića i ozbiljno mu verbalno prijetiti kako bi ga prisilio da isplati nepostojeći novčani dug. Situacija je eskalirala lani u rujnu, kada ga je Sabljo pretukao.
Nakon što je Sabljo "pao" zbog iznude nad Ivančićem, ispitan je u nadležnom tužiteljstvu, poslije čega je predloženo da mu se odredi istražni zatvor. Sudac istrage Županijskog suda u Zagrebu taj je prijedlog prihvatio, pa je Sabljo opet završio u Remetincu.
Krim-milje u panici
Tomislav Sabljo imao je prilično dugu kaznenu evidenciju i prije spomenute akcije Tebra. Osim zbog pokušaja iznude nad Z. G., bio je optužen za podmićivanje jednog zagrebačkog tužitelja. Svi postupci protiv Tomislava Sablje sada će se obustaviti.
Pokazalo se da je, dok je bio iza rešetaka u Remetincu i Gospiću, Tomislav Sabljo, koji je na jednoj nadlaktici imao upečatljivu tetovažu "lisica", bio siguran. Pravosudni policajci uspijevali su držati sukobljene strane pod kontrolom.
Sada, nakon ubojstva Tomislava Sablje, u krim-miljeu je prisutna poprilična uznemirenost s jedne, ali i olakšanje s druge strane.
Jedni su uznemireni jer nisu sigurni je li Sabljino ubojstvo motivirano njegovim izazivanjem sudbine u noćnim izlascima, a drugi zbog mogućnosti novih obračuna. No, to nitko ne može predvidjeti.
Sada se, formalno, može samo znati da će osumnjičeni zaštitar biti predan pritvorskom nadzorniku te da će nakon toga biti ispitan u tužiteljstvu, koje će, očekuje se, tražiti određivanje istražnog zatvora. O tome će odlučivati sudac istrage.
Zasad je najveća nepoznanica kakvu će verziju događaja ispričati zaštitar i hoće li uspjeti vjerno rekonstruirati zašto je ispalio smrtonosne hice u Tomislava Sablju. Uskoro će se znati i je li Tomislav Sabljo ubijen iz revolvera s kojim je došao u Ritz, a koji mu je oteo zaštitar.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....