DANIJEL FERIĆ

SDP-ov kandidat za istarskog župana: ‘Boris Miletić ništa u svome životu nije radio bez stranačke iskaznice‘

Kandidat za župana Istarske županije kaže da je saznanja o navodnom pogodovanju ruskom investitoru proslijedio policiji i DORH-u
Danijel Ferić
 Goran Sebelic/Cropix

Nastavak kampanje u Istri za župana zadnjih je dana poprilično užarena. Padaju teške optužbe s jedne i druge strane, a SDP-ov kandidat Danijel Ferić, nekadašnji čelni čovjek Hrvatske lutrije iznio je prije par dana optužbu na račun IDS-ovog Borisa Miletića, i to da pogoduje ruskom investitoru Nikolayju Viktorovom koji vodi turističko-ugostiteljski objekt Ribarska koliba u Puli.

- Ja sam se zapravo osvrnuo na optužbe koje su izašle na jednoj Facebook stranici. Nakon što je ta informacija došla do nas, išli smo u provjeru nekih navoda. Tema mi je bliska jer sam na gradskom vijeću Grada Pule o tome govorio. Utvrdili smo da je nedvojbeno tvrtka Ribarska koliba u vlasništvu Nikolaya Viktorova izgradila parkiralište koje je u vlasništvu Grada Pula nominalno, a izvanknjižno i u vlasništvu Republike Hrvatske jer se na toj čestici od 2004. vodi postupak razgraničenja pomorskog dobra. Ruski investitor nije smio graditi na gradskom zemljištu. Grad nije izgradio to parkiralište jer to nije nigdje prikazano u programu građenja komunalne infrastrukture. Kada to stavimo u kontekst činjenice da je Miletić dodijelio titulu Viktorovu počasnog građanina Pule, zbog sumnje kako bi mogao dobiti hrvatsko državljanstvo, da se promijenio urbanistički plan Ribarske kolibe gdje se dozvoljava dogradnja s tri na šest etaža na samoj obali s podzemnom garažom i ukidanja zelene površine, normalno da sumnjamo da se radi o pogodovanja. A hotel od 120 ležajeva treba parkirni prostor od 60 mjesta. I to ruski investitor nikad ne bi mogao osigurati jer nema gdje. Očito je s Gradom našao modus operandi. I zato sumnjamo u političko trgovanje utjecajem i pogodovanjem. A nije na nama da o tome sudimo. Mi smo uputili naša saznanja DORH-u i Policijskoj upravi.

No, Boris Miletić je na te vaše optužbe odgovorio da se radi o lažnoj vijesti.

- Koliko sam primijetio nije ništa od ovoga demantirao.

Vi ste prozvani da ste zapošljavani preko stranačke iskaznice u Općini Fažana i u Hrvatskoj lutriji te da ste potrošili dva milijuna kuna na reprezentaciju dok ste bili u Lutriji. Jeste li?

- Vezano za Lutriju, sve je to neistina. Djelatnost Lutrije sadržava i automat klubove i kasino biznis. To funkcionira na način da igrači dolaze igrati i da ih se časti. To nije moja reprezentacija. Što se tiče političkog zapošljavanja, 15 godina sam radio u Hrvatskoj pošti bez stranačke iskaznice. Dapače, zato što sam se učlanio u SDP, od strane HDZ-a sam smijenjen. Potom sam bio direktor u Zagrebačkoj banci, također bez stranačke iskaznice i jedno vrijeme privatni poduzetnik. Činjenica je da me je za predsjednika Hrvatske lutrije imenovala Vlada, ali ja se cijeli život bavim gospodarstvom za razliku od Miletića, koji je od najmlađih dana uhljebljen u Istarskoj županiji, potom je uhljebljen u Istarskoj razvojnoj agenciji, a nakon toga ga je njegov mentor Valter Drandić izabrao za svog nasljednika na mjestu gradonačelnika Pule. Dakle, radi se o osobi koja ništa u životu nije radila bez stranačke iskaznice.

Koliko ste zadovoljni kako je završio prvi krug izbora u Puli gdje vaša kandidatkinja nije uspjela ući u drugi krug, ali je izgledno da ćete s Možemo i nezavisnom listom Filipa Zoričića sastaviti vladajuću većinu u gradskom vijeću?

- Pulska oporba je u ovom izbornom ciklusu imala tri sjajna kandidata. Nažalost našoj Sanji Radolović je nedostajalo svega 150 glasova da uđe u drugi krug. Apsolutno smo kao stranka podržali nezavisnog Zoričića jer ovakva nepotistička i klijentelistička mreža koja vlada u Puli 15 godina pod kapom Borisa Miletića je grad unazadila. Grad izgleda kao da je jučer završio Drugi svjetski rat, mjesto u domu za umirovljenike se čeka 10 godina, gradska uprava je kriva za ekološku bombu zvanu Kaštijun, štetnu za okoliš i zdravlje građana. Većina u vijeću je osigurana i vjerujem da će doći do programske suradnje između SDP-a, nezavisne liste Filipa Zoričića i Možemo te da će Filip u nedjelju postati novi gradonačelnik Pule. Alternative zapravo i nema jer su se sve tri strane opredijelile da s ovakvim IDS-om nema prostora za suradnju. Osuđeni smo na međusobnu suradnju. Ne moramo se slagati u svim pitanjima, ali vjerujem da svi želimo najbolje ovom gradu. Ukoliko i postoje neke programske razlike, vjerujem da ćemo ih nadići.

I u Puli se kampanja u drugom krugu zahuktala. Ima tu prozivki na sve strane. Kako to komentirate?

- Neugodno sam iznenađen brojnim negativnostima i prljavom kampanjom od strane Borisa Miletića i Elene Puh Belci gdje se na svaki mogući način pokušava diskreditirati Zoričića i mene što je signal da je velika panika u redovima IDS-a i velika bojazan od gubitka izbora. Ovaj grad koji se diči multikulturalnošću, ne zaslužuje takve ispade pojedinaca iz IDS-a i njihovih trolova.

Vi ste za zatvaranje Kaštijuna. To vrlo često komunicirate. No, što s otpadom ako se zatvori Kaštijun? Ne bi li se taj problem mogao riješiti na neki drugi način?

- Najveći je problem Kaštijuna nepostojanje postrojenje za biološku prerada otpada. Porukom o zatvaranju Kaštijuna šalje se politička poruka. Istarska županija je imala 752 milijuna kuna na raspolaganju iz fondova EU-a za izgradnju i realizaciju nekoliko projekata, među kojima je i to postrojenje. Idealna lokacija za zbrinjavanje otpada je neki napušteni i devastirani kamenolom koji bi se na taj način sanirao. Kamenolomi se u principu nalaze izvan naseljenih područja, a struka bi trebala odrediti najbolju lokaciju. Mogla bi se otvoriti nova radna mjesta. A Kaštijun bi se mogao pretvoriti u postrojenje za obradu selektivnog otpada. Ti procesi ne zagađuju okoliš i ne štete zdravlju.

Zašto toliko rasprave oko Muzila, turističkog projekta oko kojega se godinama ništa ne događa, a i na vidiku nema nekog investitora? Ne bi li bilo pametnije jednostavno zatražiti da se Muzil otvori za javnost?

- Mi se borimo da se otvori za građane, ali gradska uprava to odbija.

No, riječ je o državnom, a ne gradskom zemljištu.

- Da, ali kako bi se spriječila devastacija na Muzilu poput one koja se dogodila na Katarini i Monumentima, gdje su svi objekti opljačkani. Vojska čuva to područje kako se ne bi dogodila takva devastacija ili kako ne bi došlo do požara. Grad Pula je imao priliku preuzeti skrb nad Muzilom, ali i u tom slučaju netko mora čuvati to područje. Nama je cilj da se on otvori za javnost i da sadržaji koji budu tamo budu od interesa za građane. Mogao se na kraju krajeva tamo otvoriti i sveučilišni kampus, a Mornaričku bolnicu pretvoriti u dom za umirovljenike. No, prije svega treba pitati građane što žele od Muzila i zalažem se za referendum. A Muzil je sada simbol pogodovanja investitorima i zato tražimo izmjene prostornog plana jer je 6 tisuća građana reklo ne golfu. I zato, ako postanem župan, to ću ukinuti u planu. A i preuzeli bismo obvezu skrbi svega što se nalazi na tom području i stavili bismo područje u funkciju. I promjenom prostornog plana, omogućili bismo da tamo dođu neki drug sadržaji - stambeni i ostali sadržaji za građane. A na kraju krajeva lukobran može biti mjesto gdje smogu pristati kruzeri.

Zašto se u kampanji nije spominjao Uljanik, a to je tema koja je obilježila Pulu i Istru zadnje 3 godine?

- Ja sam o Uljaniku govorio na jednom jedinom sučeljavanju s Miletićem. Moramo se sjetiti zalaganja Ivana Jakovčića, nekadašnjeg istarskog župana, za preseljenje Uljanika i da je bio u nadzornom odboru Končarove tvrtke Afarak, a da je taj isti Končar htio kupiti Uljanik i da je dobio koncesiju za izgradnju marine na Katarini i Monumentima. One su dio projekta Brijuni Rivera čiji je idejni začetnik upravo Jakovčić. Nažalost, Uljanik kakvog smo poznavali više neće biti, ali se nadam da će opstati brodogradnja u manjem obimu, da će se graditi manji brodovi i da će biti remontno brodogradilište. Što se tiče zemljišta gdje je poslovao stari Uljanik, ukoliko Uljaniku sada nije potreba sav taj prostor, to treba javno reći da se tamo mogu osmisliti i drugi sadržaji. Pula trenutno nema industrijsku zonu jer je ona pretvorena u trgovačku, pa bi tamo bilo idealno mjesto za to. A i u dijelu nasuprot pošte moglo bi se napraviti i veliko parkiralište koje bi riješilo gorući gradski problem.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 08:28