VREMENSKI OGRANIČENO RJEŠENJE

SDP Pule i Istre pozdravlja odluku Europske komisije o Uljaniku, od Vlade i Uprave Uljanika traži javnu objavu svih dokumenata za restrukturiranje

 Damjan Tadic / Hanza Medua

SDP Pule i Istre pozdravlja odluku Europske komisije vezano uz Uljanik, ali traži hitnu sjednicu Gospodarsko-socijalnog vijeća Istre i javnu objavu svih dokumenata za restrukturiranje Uljanika od strane Vlade i Uprave Uljanika.

Poručili su to danas na konferenciji za novinare saborski zastupnik SDP-a i potpredsjednik SDP-a Hrvatske Peđa Grbin, predsjednik SDP Istarske županije Vili Bassanese te predsjednica pulskog SDP-a Sanja Radolović.

Grbin je istaknuo kako je ovo ne samo privremeno rješenje, već je i vremenski ograničeno rješenje.

- Bojim se da ni uprava, a niti Vlada nisu jasno komunicirali kako se jamstva u ovakvim slučajevima daju samo na rok od šest mjeseci. U tom roku mora se izraditi plan restrukturiranja koji će prihvatiti ne samo Uljanik, odnosno vlasnici, strateški partner i Vlada, već i Europska komisija!

U izradi plana restrukturiranja Vlada nije samo nadzornik, već i partner, budući da imovinom građana RH jamči za ispunjenje obveza koje je preuzeo Uljanik, dakle plaćanja kredita, stoga očekujemo od Vlade da o svakom koraku koji će biti poduzet obavijesti javnost, a pogotovo da javnost obavještava o radnjama vezanima uz restrukturiranje, kazao je Grbin te dodao kako poslovna tajna nije i ne može biti izlika kada se novcem građana jamči za kredit od 96 milijuna eura.

- Pogotovo tražimo odgovor na pitanje, i tu ponavljam ono što sam pitao premijera proteklog tjedna: koji je plan B, ako priča s jamstvima i restrukturiranjem u ovom obliku ne prođe, odnosno, je li kako se špekulira plan B gašenje brodogradnje u Puli, kazao je Grbin.

Basanesse je naglasio kako odgovornost leži na samoj Upravi, posebice jer su ugovarali poslove za koje je već prilikom ugovaranja bilo jasno da neće dovesti do pozitivnog financijskog rezultata, ali je „valjda bilo bitno da se napuni knjiga narudžbi bez jasne vizije o financijskom poslovanju Uljanika.“

- Najveći dio odgovornosti uprave je u činjenici da se čekalo doslovce do posljednjeg trenutka, odnosno neisplate plaća radnicima Uljanika, dok je bila potrebna njihova promptna reakcija u vidu traženja strateškog partnera ili traženja državnih jamstava i odobravanja istih od EK znatno ranije, odnosno dok još nije bilo upitno da neće biti novaca za isplatu plaća radnicima, kaže Bassanese.

Pita se je li aktualna uprava koja je dovela do ovakvog stanja u Uljaniku, može biti sposobna provesti program restrukturiranja i da li ovakva Uprava zaslužuje dalje voditi Uljanik.

- Upravi koja je na mjesečnoj razini imala velike plaće sigurno ne znači puno neisplata jedne plaće, međutim „običnom“ radniku koji preživljava od plaće do plaće, neisplata jedne plaće znači nemogućnost pokrivanja mjesečnih režija, kupnje hrane i podmirivanja kredita koje nažalost većina nas danas ima. Zamislite samo onda kako je i osim samih radnika Uljanika koji nisu dobili jednu plaću i kooperantima Uljanika koji plaće nisu dobili od rujna 2017. godine. Kako ti ljudi preživljavaju, pita se Basanesse.

Radolović je pak istaknula da se SDP zalaže za opstanak pulskog brodogradilišta i radnih mjesta.

"SDP Pule i Istre predlaže hitno sazivanje izvanredne sjednice Gospodarskog socijalnog vijeća u Istarskoj županiji gdje bi se raspravljalo o daljnjem planu restrukturiranja pulskog brodogradilišta. Cilj mora biti očuvanje brodogradnje kao gospodarske grane koja pokreće istarsko gospodarstvo. Stoga i pozivamo na dugoročnu opstojnost brodogradnje u Uljaniku kao i na očuvanje radnih mjesta", rekla je Radolović.

Radolović je zaključno istaknula kako je neminovno da odgovornost leži na upravi, ali da se ni u Vladi ne moraju praviti nevini, jer su im uredno stizala u Zagreb financijska izvješća o tijeku programa restrukturiranja 3. maja, a javno je objavljeno i izvješće revizorske kuće Pricewaterhouse-Coopers poslovanja Uljanik brodogradilišta za 2016. godinu kojim je utvrđeno da Uljanik ima 1,5 milijardi kuna kumuliranog gubitka što je ukazivalo na krajnju neizvjesnost za poslovanje samog brodogradilišta.

Konačno, kaže Radolović, Vlada si nije mogla dozvoliti da predstavnici Istarske županije ne budu direktno uključeni u pregovore s Europskom komisijom o statusu odobrenja državnog jamstva te da se u Puli i Istri na kapaljku čekaju informacije iz Zagreba i Bruxellesa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 07:03