Obilna kiša koja je tijekom noći sa subote na nedjelju i u jutarnjim satima pala u Splitu u drugom najvećem hrvatskom gradu na nekim je prometnicama izazvala pravi potop.
Kako piše Slobodna Dalmacija, Ulica sedam Kaštela, u neposrednoj blizini Poljuda, više je nalikovala na kakvo jezerce nego na prometnicu.
Krajnje desnom trakom, u smjeru Ulice hrvatske mornarice uopće se nije moglo proći automobilom, a u tom je pokušaju "zaplivao" i jedan robustniji kombi, koji je mnogima poslužio kao upozorenje.
Hrabriji su se odlučili za krajnje lijevu traku strpljivo se mimoilazeći u suprotnim smjerovima kretanja, dok su oprezniji okrenuli vozila i potražili alternativnu rutu do željenog odredišta.
Portal Dalmacija Danas javlja da je došlo do prekida rada pojedinih semafora, a iz okućnica, parkirališta i podruma se cijelo jutro ispumpava voda. Čini se da su u centru grada najviše ‘stradali’ Dioklecijanovi podrumi. Velike količine oborinskih voda našle su svoj put do podruma, što je dovelo do izbijanja šahtova i pravih malih ‘gejzira’. Prizor je zatekao brojne Splićane, ali i turiste koji su stali i u čudu gledali u ovu splitsku ‘atrakciju’.
Prema podacima s Crometeo mjerne postaju Split Spinut, u posljednja 24 sata pale su 62 litre kiše po kvadratnom metru, od čega 53 od ponoći. DHMZ postaja Marjan do 12 sati primila je čak 70 litara kiše, a prosjek za cijeli mjesec je 79 litara. Zanimljivo, na zapadu Splita palo je duplo više kiše nego na istoku, piše Dalmacija Danas.
U okolici Splita zabilježeno je i nekoliko odrona kamenja. Tijekom prijepodneva, veća količina vode blokirala je promet u okolici Biograda na Moru, a kišno nevrijeme stvaralo je i probleme u Makarskoj.
Kiše je bilo i u Istri, a prema podacima portala Istramet, najobilnije količine zabilježile su meteorološke postaje na području Žminja gdje je palo do 116 mm. Postaja u Pazinu izmjerila je 111 mm, a u drugom dijelu noći izražen oborinski val zahvatio je i istok Istre. Zahvaljujući novim oborinama, 24-satna suma oborina i u Raklju je dostigla 103 mm, dok je u Labinu palo 100 mm.
Obilnih oborina bilo je i drugdje u Istri i na Kvarneru. Izdvojimo Matulje (78 mm), Buzet (72 mm), Pulu (53 mm), Motovun (52 mm) i Medulin (50 mm). Obilna kiša pala je i na otoku Krku, postaje Istrameta na tom otoku zabilježile su od 59 do 65 mm.
Prema podacima DHMZ-a, u Pazinu je u posljednja 24 sata palo još i više kiše. Motritelji DHMZ-a dojavili su podatak o čak 123 mm. U Malom Lošinju zabilježeno je 102 mm, a na pulskom aerodromu 61 mm.
Prema najnovijoj prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda, u ponedjeljak nas očekuje umjereno do pretežno oblačno, mjestimice s kišom, a glavnina oborine očekuje se u noći i ujutro kad na Jadranu lokalno može biti i izraženijih pljuskova s grmljavinom.
Prestanak kiše i razvedravanje uz obalu se očekuje tijekom prijepodneva, a u unutrašnjosti poslijepodne i osobito navečer. Na kopnu je ujutro mjestimice moguća magla.
Vjetar uglavnom slab, na Jadranu do umjerena bura i sjeverozapadnjak. Najniža jutarnja temperatura zraka od 9 do 14, duž obale i na otocima između 14 i 19 °C. Najviša dnevna temperatura u većini kopnenih krajeva od 16 do 21, a u Slavoniji i na Jadranu između 20 i 24 °C.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....