UOČI SJEDNICE VIJEĆA

Sindikati školstva i znanosti traže više koeficijente: Ovo su novi platni razredi koje žele za zaposlene

U utorak bi na prvoj radnoj sjednici Vijeće za praćenje sustava plaća trebalo razmotriti pristigle prijedloge pojedinih sindikata

Ilustrativna fotografija

 Zeljko Hajdinjak/Cropix

Deset mjeseci od donošenja Vladine Uredbe o koeficijentima za zaposlenike u državnoj i javnim službama, a uoči prve radne sjednice Vijeća za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća najavljene za utorak, počeli su stizati zahtjevi sindikata za korekcijom koeficijenata. Vijeće je, podsjetimo, formirano sredinom veljače, a među zadaćama su mu praćenje financijske održivosti sustava plaća i predlaganje promjena u sustavu plaća, o čemu odluku donosi Vlada.

Od sindikata javnih službi Vijeću su svoje zahtjeve za korekcijom postojećih koeficijenata i platnih razreda poslali školski sindikat Preporod i Sindikat znanosti i visokog obrazovanja. Njihovi su predstavnici najavili su da će Vladi u utorak uručiti 38.381 potpis prikupljen peticijom za pravedne koeficijente.

Korekciju će nakon provedene analize zatražiti i Sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, potvrdio je novoizabrani sindikalni predsjednik Zrinko Turalija. Sindikat hrvatskih učitelja (SHU), prema riječima predsjednice Sanje Šprem, dosad nije napravio korekcije jer čeka dogovor s nastavničkim sindikatom (Turalija).

Viši razred

Prema uvidu u zahtjev sindikata Preporod, koji je poslan predsjedniku Vijeća ministru Damiru Habijanu 22. studenoga, taj sindikat zahtijeva rast koeficijenata za sva radna mjesta u školama, ukupno njih 45, pri čemu je u 30 slučajeva riječ i o promjeni platnog razreda. Konkretno, radna mjesta odgojitelj, učitelj, nastavnik i stručni suradnik, koji sada imaju koeficijent 2,01, po želji sindikata trebali bi imati uvećanje na 2,17, čime ostaju u istom platnom razredu. No, učitelji i nastavnici koji su napredovali u zvanju po ideji sindikata trebali bi ostvariti viši koeficijent i ući u viši platni razred. Primjerice, učitelj/nastavnik mentor uvećanjem koeficijenta s 2,17 na 2,34 ušao bi iz osmog u deveti platni razred; učitelj/nastavnik savjetnik promjenom koeficijenta s 2,38 na 2,57 imao bi novi platni razred 10, a učitelj/nastavnik izvrsni savjetnik, rastom koeficijenta sa sadašnjih 2,62 na 2,82 našao bi se u 11. platnom razredu.

Za neka od radnih mjesta Preporod predlaže skok za dva platna razreda. Kako je navedeno u njihovu zahtjevu, riječ je o radnome mjestu naziva "tajnik školske ustanove 2" i "voditelj računovodstva u školi 2", čiji bi koeficijent prema prijedlogu skočio s 1,77 na 1,91, odnosno s petog u sedmi platni razred, jednako kao i učitelju/nastavniku/stručnom suradniku/odgojitelju bez odgovarajuće vrste obrazovanja (predloženi skok s petog u sedmi razred).

U sindikatu se pozivaju na iznos prosječne neto plaće za učitelja u osnovnoj školi koja je u rujnu iznosila 1452 eura, što je 103 eura više u odnosu na prosječnu neto plaću u Hrvatskoj, odnosno 53 eura manje u odnosu na prosječnu plaću u Zagrebu.

- Zahvaljujući novim koeficijentima plaće su najviše porasle u zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi. Rast bruto plaća u tim djelatnostima iznosio je 42,7 posto, dok su istovremeno bruto plaće u obrazovanju rasle za 30,4 posto. Također, porast bruto plaća u javnoj upravi i obrani iznosio je 37 posto - naveo je predsjednik Preporoda Željko Stipić, ističući da je jedan od razloga zaostajanja plaća u prosvjeti nizak koeficijent "nositelja" sustava, učitelja i nastavnika.

Uloga Vijeća

Rješenje stoga vidi u povećanju koeficijenata za osam posto za sva radna mjesta, uz uvjet da svi koeficijenti usporedivih zanimanja drugih službi ostaju isti.

Matija Kroflin iz Sindikata znanosti ističe kako se njihov zahtjev odnosi, među ostalim, na rast koeficijenta asistenata, i to s 2,01 na 2,17, no i oni će tražiti promjenu gotovo svih koeficijenata u znanstveno-nastavnim, nastavnim i nenastavnim radnim mjestima.

- Sve što nije usvojeno od naših prijedloga uoči samog donošenja Uredbe o koeficijentima sada smo dodatno prilagodili i vidjet ćemo što će Vijeće reći - kaže Kroflin.

Predsjednica SHU Sanja Šprem, ujedno članica Vijeća ispred Matice sindikata, ističe da će Vijeće pregledati pristigle primjedbe, a potom će se odluka "spustiti" na resorna ministarstva koja će kontrolirati opravdanost zahtjeva.

Od sindikata državne službe, korekciju je zatražio Sindikat pravosudnih policajaca Hrvatske.

U nastavku pogledajte prijedloge novih koeficijenata za zaposlene u školstvu:

image

Tablicu s popisom svih radnih mjesta u osnovnim i srednjim školama. U tablici su naznačeni postojeći koeficijenti i platni razredi te zahtijevani koeficijenti i platni razredi

Školski Sindikat Preporod/
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 19:29