NOVI PROBLEM ZA VLADU

Sindikati znanosti i školstva traže veće plaće: ‘Zadržana je stara nepravda i uvedena nova, nećemo odustati!‘

Ukupno 76 posto zaposlenih u znanosti i visokom obrazovanju nezadovoljno je novim koeficijentima, tvrdi Matija Kroflin

Matija Kroflin

 Josip Bandic/Cropix

Šest mjeseci nakon donošenja Uredbe o koeficijenata u državnoj i javnim službama, Sindikat znanosti i visokog obrazovanja i Školski sindikat "Preporod" traže od Vlade izmjenu koeficijenata za zaposlene u obrazovanju i znanosti.

Ne uvaži li se njihov zahtjev, plan ‘B‘ je inicijativa za vraćanjem prosvjetnog dodatka za sve zaposlene u školstvu i znanosti, a ne uspiju li ni u tomu dva će sindikata krenuti s "ozbiljnijim pritiskom", rečeno je na konferenciji za medije.

image

Matija Kroflin i Željko Stipić

Ranko Suvar/Cropix

- Pisali smo, upozoravali, javno djelovali, argumentirali naše nezadovoljstvo još za vrijeme donošenja Uredbe o koeficijentima. Potom smo prikupili oko 39 tisuća potpisa nezadovoljnih zaposlenika. Nakon što su se isplatile prve plaće po novim koeficijentima, proveli smo interno izjašnjavanje kako bismo još jednom testirali zadovoljstvo radnika. Ukupno 76 posto zaposlenih u znanosti i visokom obrazovanju izjasnilo se da je nezadovoljno novim sustavom koeficijenata, a 90 posto ih je spremno podržavati sindikate da se takav sustav izmijeni. To nas obavezuje na daljnje djelovanje, obrazložio je glavni tajnik Sindikata znanosti Matija Kroflin, uz podsjetnik kako "Preporod" i Sindikat znanosti, za razliku druga dva obrazovna sindikata – Sindikata učitelja i Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, nisu potpisali sporazum o ukidanju prosvjetnog dodatka.

Sektorski dodatak

– U sustavu znanosti i visokog obrazovanja nezadovoljni su asistenti, kao i zaposleni u znanstveno-nastavnim i nastavnim radnim mjestima. Ako se koeficijenti ne mogu precizno regulirati, onda moramo tražiti na generalnoj razini primjerenu poziciju plaća u sustavu, a jedan od načina jest vraćanje sektorskog dodatka, rekao je Kroflin, uz napomenu da je njihov sustav ostao i bez dodatka na doktorate, koji je uključen u koeficijent.

Zaposlenici u sustavu prosvjete i znanosti i dalje su potplaćeni, zaključio je.

Predsjednik Školskog sindikata Preporod Željko Stipić podsjetio je kako su njihova dva sindikata od početka donošenja uredbe o koeficijentima upozoravala da se toliko opsežan posao ne smije raditi na brzinu i bez detaljne analize, no umjesto analiza dobili su lobiranje.

image

Željko Stipić

Josip Bandic/Cropix

– Koliko je koji ministar bio utjecajan, toliko se to održavalo na rezultate u Uredbi. Obećavana je ista plaća za isti rad, obećavano je uvođenje pravednih odnosa, no ništa se od toga nije dogodilo. Godinama upozoravamo na to da nije dobro da plaća učitelja bude ispod prosjeka plaća u državi. Sada se to gotovo da i nije promijenilo. Ako uzmemo da je zadnja plaća neunaprijeđenog učitelja 1452 eura (za rujan), jasno je da je to 50 eura manje od prosječne plaće u Zagrebu. Sve su plaće rasle, i naše su, no ne treba izvlačiti druge zaključke do jednog – porast troškova života izazvao je povećanje plaća. Nema tu nikakvog ispravljanja nepravde, mi smo zadržali postojeću nepravdu i uspostavili novu, izjavio je Stipić.

Rješenje situacije vide u angažmanu Vijeća za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća, u čijem sastavu su i oni koji su, kako je rekao Stipić, stali iza ovakvih koeficijenata.

Glas učitelja

- Dakle, oni koji su grešku napravili, sada bi je trebali ispraviti. Pritom su u Vijeću i tri predstavnika sindikata, no ja među njima ne vidim nikoga tko je oponirao Zakonu o plaćama i ovakvim koeficijentima. Dapače, neki od njih su slali panegirike kojih se ne bi posramio niti ministar, rekao je predsjednik "Preporoda", uz napomenu kako "puno očekuje od sindikalne članice Vijeća koja s ponosom ističe da je učiteljica".

- Ukoliko nas odbiju, tada sindikati nemaju drugo no prebaciti teret na pregovore za granski kolektivni ugovor koji kreću idući tjedan. Ukoliko na to budemo prisiljeni, morat ćemo izaći sa zahtjevom koji će obuhvatiti sve djelatnike u školstvu. Odustati nećemo, mi ne tražimo kruha preko pogače, mi smo ti koji slušamo glas učitelja, poručio je.

image

Matija Kroflin

Josip Bandic/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 14:54