REAKCIJE IZ SABORA

Škoro uvjeren: ‘Cijela akcija je pokazatelj da vladajući imaju novog kandidata za šefa Janafa‘

Saborski zastupnici komentirali su akciju u kojoj je do sada uhićen direktor JANAF-a, a pod sumnjom su i neki zastupnici
Miroslav Škoro
 Goran Mehkek/Cropix

Saborski zastupnici komentirali su u četvrtak akciju u kojoj je do sada uhićen direktor JANAF-a: vladajući Dario Hrebak smatra kako institucije rade svoj posao, dok oporbeni Tomislav Tomašević vjeruje da ni svakodnevno uhićivanje godinu dana ne bi riješilo problem korupcije.

"Odgovorno tvrdim da svaki dan u sljedećih godinu dana uhitimo desetak lokalnih šerifa s jedne strane, i direktora javnih poduzeća s druge strane da ne bi bili ni blizu gotovi koliko je premrežena korupcija na toj lokalnoj razini. To govorim iz iskustva i kao političar, kao aktivist i kao istraživač upravo na temama javnih poduzeća i kako njima upravljati", rekao je Tomašević novinarima u Saboru.

U policijskoj akciji koja je počela u četvrtak ujutro uhićeno je više osoba među kojima je, kako se neslužbeno doznaje, predsjednik uprave Janafa Dragan Kovačević, a s aferom se povezuje i gradonačelnik Velike Gorice Dražen Barišić (HDZ). Glasnogovornica MUP-a Marina Mandić Hini je potvrdila da je "rano jutros na području više policijskih uprava policija započela s uhićenjima više osoba".

S obzirom da su pod sumnjom kadrovi HDZ-a, SDP-a i HNS-a, Tomašević smatra da je riječ o strukturnom problemu gdje se javnim poduzećima upravlja kao sa stranačkim "kasicama-prasicama".

"Mi u nadzornim odborima javnih poduzeća, koja trebaju nadzirati uprave, imamo ljude koji su stranački poslušnici. Volio bih da je aktualno prijepodne bilo danas, jer bih onda volio vidjeti taj arogantan smiješak premijera koji je jučer pokazivao, da objašnjava tko je odgovoran za kadrove u javnim poduzećima", kazao je Tomašević.

Saborski zastupnik HSLS-a Dario Hrebak naglasio je kako korupcija u Hrvatskoj ne bira stranke, već imena i prezimena.

Hrebak: Institucije definitivno rade svoj posao

"Spominju se konkretna imena i prezimena pripadnika tri parlamentarne političke stranke u Hrvatskoj. To dovoljno govori o tome da institucije, koliko god mi to osporavamo, definitivno rade svoj posao. I ne zanima ih je li netko pripadnik vladajuće stranke ili oporbe", smatra Hrebak.

Na pitanje je li zabrinut zbog tanke većine koju imaju vladajući u Saboru, kazao je da ako bi se brinuli za većinu, a ne za završetak pravosudnog procesa u ovom slučaju, da onda nešto ne bi bilo u redu s njima.

"Meni je u ovome trenutku izuzetno bitnije da su institucije odradile svoj posao. Koliko sam čuo već je stigao zahtjev za skidanjem imuniteta tim zastupnicima. Vjerujem da će daljnja procedura učiniti ono što je potrebno, da će se ti zastupnici jednostavno zamijeniti", kazao je Hrebak.

Saborska zastupnica Glasa Anka Mrak Tartitaš naglasila je kako premalo zna o cijelom događaju jer je o svemu saznala preko portala.

"Zatečena sam kao i dosta ljudi. Ali nešto što mogu komentirati su te akcije. Već smo imali prilike vidjeti te velike akcije koje dobiju svjetla pozornice, cijeli dan svi zajedno pratimo što je novo, a nakon toga svjetla pozornice se ugase i onda procesi traju godinama", istaknula je Mrak Taritaš.

Podsjetila je na jednu od optužnica u sudskom procesu oko Agrokora za koju je bilo rečeno da će proces trajati 10 do 15 godina.

"Nakon 10 do 15 godina tko će više znati što je bio razlog i zašto. To zapravo pokazuje da cijela ta konstrukcija ne štima. Kad se krene s nekakvim uhićenjima u interesu je svih da se stvar dovede do kraja", smatra Mrak Taritaš.

Škoro: Vladajući očito imaju novog kandidata za direktora JANAF-a

Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Miroslav Škoro uvjeren je da je cijeli proces zapravo pokazatelj da vladajući imaju novog kandidata za direktora JANAF-a.

"Slijedom toga ovaj stari je uhićen, pokrenute su istražne radnje, vjerojatno se, kao i u svim slučajevima do sada, nakon ovoga neće dogoditi ništa. Gospodin Kovačević će se pojaviti za nekoliko godina kao kandidat za nekog gradonačelnika ili saborskog zastupnika, to je praksa u Hrvatskoj", kazao je Škoro.

Na pitanje novinara iskazuje li tom izjavom apsolutno nepovjerenje u hrvatsko pravosuđe, Škoro nije precizirao.

"Mislim da je cjelokupna hrvatska javnost svjesna činjenice da su i mnogo veće zvjerke doživjele ovakav dan. Sada stvar preuzima hrvatsko pravosuđe, a znate i sami koliko je godina potrebno da se riješi obična ostavinska rasprava, a kamoli ovakva stvar", smatra Škoro.

Kao rješenje vidi strukturne reforme, no kaže kako ih ova Vlada ne može dati.

"Vidite i sami da nemamo strukturnih promjena. Sve ovo što se događa, događa se tako da stranka koja je dobila 16 posto glasova ukupnog broja birača, zajedno s manjincima, provodi odluke Europske unije. Nema strukturnih promjena, ima samo podilaženja Bruxellesu. I tu i tamo neka akcijica kojom se neki kadrovi rješavaju smjenama, a neki uhićenjima", rekao je Škoro.

Nije znao da su pod sumnjom dvojica saborskih zastupnika iz redova HDZ-a i SDP-a.

"To nisam znao, to pokazuje da su oni, ono što smo govorili i prije, dvije frakcije jedne te iste političke opcije, i ne čudi me to", zaključio je Škoro.

Most: Korupcija je razlog Plenkovićeve nervoze

Iz Mosta su u četvrtak poručili da je korupcija bila razlogom nervoze premijera Andreja Plenkovića na jučerašnjem saborskom aktualnom prijepodnevu, pa i aktualna afera s uhićenjima vezano za Janaf.

"To je samo jedna u nizu afera i smatramo da je to jedan od razloga zbog kojih je jučer premijer Andrej Plenković pokazao nervozu, s obzirom na to da smo pitanjima koje smo postavljali ukazivali na vidljivu i nevidljivu korupciju koja nažalost više nije u Plenkovićevim rukama i određeni procesi u državi nisu u rukama Vlade”, rekao je Mostov zastupnik Zvonimir Troskot.

Na konferenciji za novinare Troskot je istaknuo da je njegov Klub zastupnika jedan od najaktivnijih u borbi protiv korupcije, a u tom procesu najvažnijom smatra reformu pravosuđa, jer sudski procesi traju po deset godina.

"Moglo bi se dogoditi da ćemo mi kao građani plaćati penale Ivi Sanaderu, pa predlažemo da takvi sudski procesi ne traju nekoliko godina, nego da, ako se sumnje dokažu u relativno kratkom roku, ti ljudi odgovaraju i osobno, ali i imovinom, što bi bila poruka da se takve afere više ne ponavljaju", naglasio je.

Dodaju da zbog toga ne optužuju premijera Plenkovića, nego cijeli sustav "koji ne valja zbog čega treba reformirati pravosuđe".

Troskot je najavio da će predložiti ukidanje obaveznih članarina u Hrvatskoj gospodarskoj komori i Hrvatskoj obrtničkoj komori, jer se zalažu za anglosaksonski model po kojem bi takve institucije trebale funkcionirati po modelu poduzeća.

Naime, pojasnio je, HGK bi mogla prodavati poduzećima brojne baze podataka koje imaju i na takav način samodostatno funkcionirati.

“S terena, prema riječima poduzetnika, oni nisu zadovoljni uslugama HGK i ne vide benefit plaćanja obveznih članarina s obzirom da usluga koja dobivaju nije adekvatna njihovim plaćanjima”, istaknuo je.

Bauk: Uvijek glasamo za skidanje imuniteta kada to traži DORH

Predsjednik Kluba zastupnika SDP-a Arsen Bauk u četvrtak nije mogao komentirati aferu Janaf u kojoj se kao jedan od aktera navodi i njihov zastupnik Vinko Grgić jer još uvijek nemaju dovoljno informacija, no, najavio je da uvijek glasaju za skidanje imuniteta kada to traži DORH.

“SDP podržava rad neovisnih pravosudnih tijela. Ako ih kritiziramo, to radimo zato da budu još bolja i neovisnija, a s obzirom na to da o ovom slučaju nemamo dovoljno informacija da bismo doveli u pitanje njihov rad, ne mogu dodatno komentirati to što se stavlja na teret i Draganu Kovačeviću i Draženu Barišiću i Vinku Grgiću”, komentirao je Bauk aferu povezanu s Janafom.

Više ću moći reći kada vidim za što se konkretno tereti naš zastupnik, najavio je, dodavši da su uvijek glasali za skidanje imuniteta po zahtjevu DORH-a.

Upitan može li najnovija situacija sa zastupnikom HDZ-a Barišićem ugroziti stabilnost vladajuće većine, ocijenio je da je bilo puno većih prekršitelja zakona koji su održavali stabilnost parlamentarne većine nego što je to Barišić, barem po ovome što piše u medijima.

Ako bi iz nekog razloga DORH tražio lišavanje slobode, onda bi vladajuća većina bila u problemu jer ne bi imala dovoljno zastupnika, a mogla bi ga zamijeniti samo ako bi stavio mandat u mirovanje, ali to može samo uz njegov pristanak, pojasnio je.

Na pitanje može li Grgić očekivati sankcije unutar stranke pokaže li se postojanje sumnje u počinjenje nekog kaznenog djela, Bauk je rekao da po njihovu Statutu postoji mogućnost da član sam zamrzne svoje funkcije dok traje postupak, ali treba vidjeti o čemu je riječ.

Nisu baš svi istražni dokumenti DORH-a i USKOK-a bili čvrsti kao stijena, bilo je i stvari ‘s rupama’ koje su poslije na sudu pale, ali više ću moći reći kada vidim o čemu se radi, poručio je.

Kazao je da ne zna je li Grgić član izbornog tima Peđe Grbina, a hoće li ovaj slučaj imati posljedice na rezultate izbora, odlučit će članovi SDP-a na izborima 26. rujna.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 04:54