Naknada za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora još se prije nekoliko mjeseci trebala dići sa 3,5 na 7,5 lipa po kilovatsatu.
No, to se nije dogodilo. Politički savez HDZ-a i Mosta se raspao, Uredba koja definira to područje stoji na čekanju, a opasnost da naknada na kraju neće iznositi 7,5 lipa, nego više i da iznosi na računima za struju neće narasti za stotinjak kuna godišnje (iako bismo unatoč tome i dalje trebali biti manji nego 2016. zbog smanjene stope PDV-a na električnu energiju), postaje sve veća. Naime, svako prolongiranje produbljuje dug prema proizvođačima zelene energije i potencijalno zbog toga diže naknadu.
U postupku
U Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, koje odnedavno vodi Tomislav Ćorić, kažu da u ovom trenutku mogu potvrditi da je Uredba u postupku donošenja. No, Aljoša Pleić, predsjednik Udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske, upozorava na to da odugovlačenje dodatno uzrokuje povećanje naknade za otprilike pola lipe mjesečno.
- Naknada se trebala povećati još prije četiri godine. Sada je sustav neodrživ i da ne bi došlo do njegova urušavanja i neispunjavanja ugovornih obveza koje ima HROTE kao država prema proizvođačima, naknadu treba prioritetno dignuti, i to minimalno na 7,5 lipa, što je bio i dogovor i plan za 1. travnja. Treba i nastaviti razgovore kako tu naknadu podizati u daljnjem razdoblju, a da to ne bude preveliko opterećenje za potrošače - smatra Aljoša Pleić, predsjednik Udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske.
Spasiti godinu
Ako Vlada naknadu donese do 1. srpnja, nastavlja, situacija je još prihvatljiva i godina se može spasiti. S druge strane, prema izračunima Udruženja, ako Vlada naknadu donese nakon 1. srpnja, morat će je povećati za barem pola lipe do lipu, na 8 do 8,5 lipa po kilovatsatu.
- Za građane će i dalje taj trošak biti manji u odnosu na 2016. uslijed pozitivnih učinaka smanjenja PDV-a na električnu energiju - napominje Pleić.
Slična upozorenja dolaze i od mostovca Ante Čikotića, do nedavno državnog tajnika u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, koji također skreće pozornost na HROTE te njegov račun s kojeg se isplaćuju poticaje, s obzirom na to da ima ugovorne obveze prema proizvođačima obnovljive izvore energije.
- Ako generira minus i ne isplaćuje poticaje, to je onda dug. A to nije bilo kakav dug. To je javni dug! - naglašava Čikotić te podsjeća na to da su oni napravili čitav niz rješenja za područje obnovljivih izvora, no i on upozorava na to da postoji realna mogućnost da naknada ipak bude veća.
Problem iduća godina
- Na kraju će doći na 12 lipa pa sljedeće godina na 15 lipa. Sve je moguće. Ova godina još može opstati sa 7,5 lipa, ali problem je iduća godina, u kojoj će biti rupa od oko 1,5 milijardi kuna. Nemamo vremena čekati da se novi ministar zaštite okoliša i energetike upozna sa sektorom, nego mora brzo reagirati - upozorava Čikotić.
Da je situacija alarmantna može se čuti i u HROTE-u u kojem kažu da je stanje računa s kojeg se isplaćuju poticaji za proizvodnju zelene energije, odnosno funkcioniranje sustava poticaja zbog dugotrajnog zastoja i nedonošenja odluke o povećanju iznosa naknade otežano. - Sustav je prenapregnut zbog neusklađenosti preuzetih obveza prema investitorima i prikupljenih sredstava.
Unatoč tome, operator tržišta još uspijeva uz ozbiljne napore, koristeći se svim raspoloživim sredstvima, prebroditi posljedice ovog stanja i osigurati uredno izvršavanje ugovornih obveza prema proizvođačima zelene energije - kažu HROTE-u. I oni upozoravaju da bez hitne odluke mjerodavnih tijela redovito funkcioniranje sustava više neće biti moguće te očekuju žurnu reakciju nadležnih tijela i donošenje predmetne odluke.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....