Saborski zastupnik Živog Zida Ivan Pernar poručio je u petak kako hrvatske građane ne plaše Rusi već aktualna Vlada koja podiže poreze, te da odluku o slanju Hrvatske vojske na rusku granicu može donijeti samo Hrvatski sabor.
"Čitam u medijima da Hrvatska šalje vojsku na rusku granicu i da nam glavni tajnik NATO-a zahvaljuje na tome. Upozorio bih da će kao 1941. naša vojska tamo biti pod njemačkim zapovjedništvom. To je iracionalna, pogrešna i suluda odluka i javnost je u Hrvatskoj ne odobrava. Oni koji šokiraju javnost sa nekom tobožnjom ruskom opasnošću, mislim da je to laž koja nema veza sa zdravom pameću. Samo Hrvatski sabor ima mandat da vojnike šalje izvan granica, a Sabor nije nikakvu odluku o tome donio", rekao je Pernar nakon stanke koju je zatražio o toj temi.
Hrvatski ministar obrane Damir Krstičević najavio je u srijedu u Bruxellesu da će jedna satnija hrvatskih vojnika biti upućena 2018. u Litvu u okviru strategije jačanja snaga NATO-a na Baltiku.
Krstičević je novinarima, nakon prvog sudjelovanja na sastanku ministara obrane NATO-a, rekao da je novoj hrvatskoj vladi vanjskopolitički prioritet Bosna i Hercegovina ali i snažnije pozicioniranje Hrvatske u Europskoj uniji i NATO-u.
"Jedan od najvažnijih zaključaka jest kako ojačati Savez na istoku", ocijenio je dodavši da je Hrvatska odlučila da jedna satnija Hrvatske vojske bude 2018. upućena u Litvu u sklopu njemačke borbene skupine i da je to trenutno u fazi pripreme.
Ministri će razgovarati i o stanju na Sredozemlju i NATO-ovim aktivnostima na južnim granicama.
"Mogu reći da će NATO pokrenuti jednu novu operaciju "Sea Guardian" (Zaštitnik mora) a s ciljem povećanja sigurnosti na Mediteranu. To će biti pomoć europskim naporima sprječavanja krijumčarenja ljudi u Sredozemlju. Također će se razgovarati o boljoj suradnji NATO-a i EU-a posebno u području obrambene politike", dodao je.
Na upit hoće li Hrvatska sudjelovati u toj NATO-voj operaciji Krstičević je rekao da se to razmatra.
Glede koncepta domovinske sigurnosti Krstičević je rekao kako je važeća Strategija nacionalne sigurnosti još iz 2002. te da sada treba napraviti novi dokument o tome kako će Hrvatska odgovoriti na sve nove ugroze.
"Mi planiramo da će se do jednog takvog dokumenta doći u proljeće iduće godine", kazao je Krstičević dodavši da vjeruje da bi se takav dokument našao pred Saborom u srpnju ili lipnju.
O čemu će, pitao se Pernar, Sabor odlučivati kad je odluka već donesena. "Zašto se javnost ne pita i zašto o tome nema javne rasprave i zašto nam se ova tema servira zdravo za gotovo", pita Pernar. Zastupnike koji podržavaju takvu odluku pozvao je da "uzmu uniforme i odu na rusku granicu".
"Gospodo iz HDZ-a, vi se smijete, a vi ste slali ljude u rat i za to vrijeme pokrali ovu državu, dok spremate novi val privatizacije radite isto. Dužnost naših vojnika je da štite naše granice, a ne granice drugih zemalja. Naše građane ne straše Rusi već ova Vlada koja podiže poreze, cijenu struje, ovršitelji koji za 2 kune uzmu 600 kuna duga. Zadnji rat koji ova država i Vlada želi pokrenuti je rat protiv siromaštva", poručio je Pernar.
Saborski zastupnik HDZ-a i bivši ministar vanjskih poslova Miro Kovač, koji je stanku zatražio po istoj temi, rekao je kako će Sabor odlučivati o tome hoće li se vojska upućivati izvan Hrvatske ili ne.
"Nakon što smo ostvarili strateške ciljeve demokracije, slobode, pravne države i oslobađanja svojih područja ušli smo u NATO i EU. To članstvo nosi odgovarajuću sigurnost, omogućava prosperitet, ali i obveze. U slučaju NATO-a imamo obvezu pomagati svojim saveznicima i ovaj će Sabor odlučivati hoćemo li mi upućivati vojsku izvan područja Hrvatske", rekao je Kovač.
Vlada će, kazao je, ako bude pala takva odluka, uz suglasnost predsjednice Republike Hrvatskom saboru uputiti takav prijedlog pa će zastupnici odlučiti hoće li Hrvatska vojska biti izvan teritorija i pomagati svojim saveznicima.
Most i HDZ donose neoliberalni sustav u Hrvatsku
"Jedini koji može poslati vojsku izvan granica je Sabor. Upozoravamo vladajuće da se ne igraju, ne krše Ustav i šalju vojsku na istok dok se Sabor o tome ne očituje", poručio je SDP-ovac Gordan Maras koji je stanku prethodno zatražio po drugoj temi.
Maras je optužio Most i HDZ da "donose neoliberalni sustav" u Hrvatsku. U Saboru se, kazao je, danas ne govori o temama koje opterećuju građane.
"Baca se pijesak u oči sa zakonima koji su nepripremljeni i neće ništa riješiti, a to služi kao pokriće da se proguraju neke stvari 'ispod žita', kao što je porezna reforma. Porezna se reforma svodi na to da će bogati biti još bogatiji, a građani će biti još siromašniji", ustvrdio je Maras.
Kruh će, tvrdi Maras, poskupjeti sedam posto, kao i mlijeko, zdravstvo i lijekovi, a šećer jedanaest posto. "Obrazovanje će biti sedam posto skuplje jer knjige poskupljuju. Kome ova reforma odgovara? Onima koji imaju veće plaće, koji su krupni kapital, Most i HDZ donose neoliberalni sustav u Hrvatsku", poručio je.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....