ČUDNI RASHODI TLM-a

SLATKI ŽIVOT NA RAČUN TVRTKE PRED KRAHOM Radnici bez primanja, a vlasniku firma plaća luksuz, čak i smještaj njegove osobne doktorice

Iako posrnula tvrtka ne isplaćuje plaće već mjesecima, plaća visoke osobne troškove svog vlasnika i njegovih suradnika
 Niksa Stipaničev / CROPIX

Više od 200 tisuća kuna za smještaj ruskog poduzetnika Igora Shamisa u ekskluzivnom zagrebačkom hotelu Esplanade platio je šibenski TLM, koji je na korak do stečaja.

Još 50 tisuća kuna zaračunat je boravak ruskog vlasnika u šibenskom hotelu Solaris, a plaćen je i smještaj Shamisove doktorice. Potom je za usluge prevoditelja isplaćeno više od 60 tisuća kuna, a bivšem predsjedniku Uprave Marijanu Stričeviću plaćeno je 52,5 tisuća kuna na temelju ugovora o djelu, koji je Shamis nedugo nakon sklapanja raskinuo. Podaci su to koje smo dobili od jedne od zaraćenih strana u toj šibenskoj tvornici koja zapošljava 600 ljudi, a na korak je do stečaja, dok se mnogi trgaju za mrvice preostale na TLM-ovim bankovnim računima.

Stričević demantira

Ruski vlasnik Shamis koji je tvornicu preuzeo za jednu kunu još nije pokrenuo proizvodnju, a sve je izglednije da i neće. Na sceni je aktivan i njegov bivši predsjednik Uprave Stričević, koji je nakon svađe i prekida suradnje sa Shamisom shvatio da ga je ovaj izigrao, kako je sam izjavio, te se ovo ljeto okrenuo Rikardu Fuchsu koji se, pak, predstavio kao suradnik slovačkog fonda zainteresiranog za preuzimanje. No, vlasnik Shamis odbio je njihovu ponudu, Fuchs i fond povukli su se iz priče, a Shamis i dalje traži kredite, investitore te obilazi banke. - Službeni auto TLM-a ide po Shamisa u Nicu, pa ga vozi u Hrvatsku na sastanak - kaže nam izvor iz TLM-a.

Bivši predsjednik Uprave Stričević priznaje da je primio jednu plaću od 50-ak tisuća kuna, a druga mu, kaže, nije isplaćena. - Nikad u životu nisam spavao u hotelu Esplanade, imao sam smještaj u hotelu Vila Tina za desetak tisuća kuna - kaže Stričević. I dok se vlasnici, predsjednici Uprave, direktori u TLM-u izmjenjuju, angažiraju razne odvjetnike, savjetnička društva, proizvodnja stoji. Policija svako malo obilazi pogon, vladajući ignoriraju problem tvrdeći da je riječ o privatnoj tvornici (iako bi 600 nezaposlenih uskoro moglo postati upravo njihov problem), postupak predstečajne nagodbe je zamrznut, sindikati skupljaju potpise na peticiju za spas tvornice, a novac s računa za to vrijeme kapa na sve strane.

Vlado Čović u sjeni

Iz sjene, pak, konce vuče Vlado Čović, vlasnik Zagreb Montaže. Taj šibenski poduzetnik suvlasnik je najvećeg dijela zemlje na kojoj se nalazi tvornički kompleks, pa ga protivnici prozivaju da tvornicu želi otjerati u stečaj kako bi gradio hotele, turistički kompleks, što on stalno demantira jer smatra da bi bilo suludo kraj tvornice podići hotel. Međutim, istina je da Čović, neslužbeno doznajemo, zagovara stečaj TLM-a. Izvori bliski njemu otkrivaju nam da je to zato jer je jedini ozbiljan investitor kojeg su uspjeli pronaći, slovenski Impol, zainteresiran za preuzimanje samo kroz postupak stečaja.

Riječ je o svojevrsnom kontroliranom stečaju, neslužbeno doznajemo, u kojem bi se dogovorilo da se Jadransku banku, čija sudbina također ovisi o budućnosti TLM-a jer od njega potražuje 20-ak milijuna eura, ne otjera u stečaj. Postupak stečaja navodno bi trajao 12 mjeseci, a u tom bi procesu Impol u cijelu priču investirao više od 70-ak milijuna eura.

Vlada sklona Impolu

Radnike najviše brine njihova sudbina. Naš izvor kaže da bi, prema planu stačaja, prva tri mjeseca u tvornici bilo angažirano stotinjak radnika, a kad bi tvornica krenula s radom, angažirano bi navodno bilo njih 400-tinjak.

Neslužbeno doznajemo da je i Vlada sve sklonija kontroliranom stečaju te tome da tvornicu preuzme slovenski Impol.

Radnici TLM-a na Markovu trgu

Nakon što je peticiju “Za spas TLM-a” potpisalo približno osam tisuća Šibenčana i građana županije, u četvrtak će u Zagreb s nekoliko autobusa doputovati radnici posrnulog ‘šibenskog aluminijaša’ te točno u podne organizirati prosvjedni skup na Markovu trgu. Tu informaciju u srijedu nam je potvrdio Vedran Dragičević, predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske - industrijski sindikat.

- Danas u srijedu dogovoren je sastanak s ministrom gospodarstva Ivanom Vrdoljakom i o tome ćemo izvijestiti javnost - rekao nam je Vedran Dragičević, kojemu će se u ime 600 radnika te šibenske tvrtke na sastanku s ministrom Vrdoljakom pridružiti i Zdravko Burazer, čelnik Hrvatskog sindikata metalaca.

- Valja podsjetiti da sindikalisti Vladu RH smatraju odgovornom za teško stanje TLM-a kojemu prijeti stečaj. Nitko od vlasnika TLM-a u posljednjih sedam godina, počevši od Konzorcija predvođeneg Zagreb Montažom, preko makedonskog poduzetnika Marka Pejčinovskog, do Rusa Igora Shamisa, nije ispunio preuzete obveze iz ugovora, a Ministarstvo i Vlada nisu poduzimali nikakve korake - ističu u Sindikatu. (Ante Talijaš)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 01:00