PLENKOVIĆ NA BLEDU

‘Slovenija podržava članstvo RH u eurozoni i Schengenu. Uvjeti? Ne znam zašto bi ih bilo‘

Upitan je li s Janšom razgovarao o provedbi arbitražne presude, Plenković je ponovio stajalište da za RH ona pravno gledano ne postoji
Andrej Plenković
 Goran Mehkek/Cropix

Slovenija podržava hrvatsko članstvo u eurozoni i Schengenu, a to će biti dobro kako za Hrvatsku tako i za Sloveniju, rekao je u razgovoru za Slovensku televiziju premijer Andrej Plenković nakon jučerašnjeg Bledskog strateškog foruma (BSF) gdje se sastao sa slovenskim kolegom Janezom Janšom.

"Premijer Janša bio je vrlo jasan. Postoji potpora za članstvo Hrvatske prema eurozoni, a isto tako prema schengenskom području. Smatram da je to dobro i za Hrvatsku i za Sloveniju", kazao je hrvatski premijer.

Na pitanje novinarke RTV Slovenije je li mu slovenski premijer za tu potporu postavljao uvjete, Plenković je kazao da ne zna zašto bi to bilo uvjetovano.

"Ne vidim zbog čega bi bilo (uvjeta). Mislim da je to dobro, što Hrvatska ima čvršću, neporozniju granicu to je dobro za sve naše susjede unutar Europske unije, a za Sloveniju najkonkretnije, najviše i najbrže."

Upitan je li s Janšom razgovarao o provedbi arbitražne presude u sporu oko granice, Plenković je ponovio stajalište da za Hrvatsku ona pravno gledano ne postoji.

"S druge strane, ima sigurno elemenata u toj arbitražnoj presudi o kojima se možemo složiti, ali sam proces kao takav je bio, po našem sudu, nažalost kontaminiran i zbog toga ga ne možemo prihvatiti."

Međutim, rekao je da se zalaže za dijalog u rješavanju otvorenog pitanja granice.

"Naša pozicija je da smo spremni razgovarati o granici. To je najbitnije i da ukoliko postoji dobre volje i na jednoj i na drugoj strani, mi ćemo težiti k tome da pronađemo rješenje kojim će i jedna i druga zemlja biti zadovoljne", istaknuo je.

Dodao je da je o tome sa slovenskim premijerom razgovarao više puta, pa i na jučerašnjem Bledskom forumu iako to nije bila glavna tema tog sastanka nego situacija u Europskoj uniji nakon Brexita i pandemije Covida-19.

Što se tiče suzbijanja širenja covida-19, Plenković je rekao da je Janši predložio da se Hrvatska glede epidemiološke situacije ocjenjuje po županijama, umjesto na nacionalnoj razini kao do sada. Riječ je o modelu po kojem je išla Njemačka da se prati broj zaraženih u pojedinim hrvatskim županjijama.

Dodao je da je takav pristup koliko mu je poznato prihvatila Slovenija kad je riječ o Italiji u kojoj se broj novih zaraza razlikuje prema pokrajinama.

Po njegovim je riječima, Janša je kazao da će slovenska vlada razmotriti taj prijedlog.

Na pitanje mogu li se u Slovenjiji ove zime očekivati hrvatski turisti Plenković je kazao da mu se ne čini spornim da Hrvati odlaze na skijanje u Sloveniju, kako to i inače rade, ili čak u Italiju i Austriju.

"Vjerujem da ćemo kroz određeno vrijeme, uz mjere koje donose naše države, ponovo postići što normalniji protok ljudi", kazao je za slovenski javni RTV servis Andrej Plenković.

Grlić-Radman: 'Kamenčiće u cipelama' treba riješiti

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman zauzeo se na Bledu za bilateralno rješavanje preostalih otvorenih pitanja između Hrvatske i Slovenije, ocijenivši da će do toga doći bude li dovoljno političke volje na obje strane.

"Otvorena pitanja treba riješiti i u interesu je političara da taj teret ne ostave sljedećem naraštaju. To su kamenčići u cipeli koje moramo istresti", rekao je šef hrvatske diplomacije, u razgovoru za Slovensku tiskovnu agenciju STA, vođenom u ponedjeljak tijekom Bledskog strateškog foruma.

- Hrvati i Slovenci se dobro razumiju, zašto se ne bi i političari, rekao je Grlić Radman, upitan o perspektivi odnosa, nakon što je u Sloveniji nakon pada prijašnje vlade Marjana Šareca kormilo države preuzela nova koju vodi Janez Janša.

Zbog svog geopolitičkog položaja i članstva u Europskoj uniji i NATO savezu obje države imaju mnogo prednosti, ali i zajedničkih točaka, mogu biti uzor državama zapadnog Balkana koje žele u Europsku uniju i u tome ih poduprijeti zajedno, naveo je među ostalim u razgovoru, upozorivši da je za rješavanje pitanja potrebna i politička volja na obje strane.

Kad je riječ o pitanju graničnog prijepora, on je podsjetio da je stajalište Hrvatske da arbitražna presuda na kojoj se inzistira u Ljubljani za Hrvatsku nije rješenje jer je Hrvatska iz arbitraže istupila, te da se lani sud EU-a proglasio nenadležnim za slovensku tužbu u kojoj se tvrdilo da Hrvatska neimplementacijom arbitražnog rješenja krši europsko pravo.

Arbitraže nema, ako nema druge strane i obje se strane moraju pomiriti da je to realnost, pojasnio je šef hrvatske diplomacije.

Istaknuo je i dobru komunikaciju koju je ostvario sa svojim slovenskim kolegom Anžetom Logarom.

Njihovim prvim susretima stvoren je psihološki prostor u kojemu se može početi rješavati i konkretna pitanja od važnosti za obje države, kazao je, podsjetivši na suradnju na području turizma, koordinaciju epidemioloških mjera i rezultate u turizmu ostvarene unatoč epidemiji koronavirusa, ali i suradnju na području suzbijanja ilegalnih migracija, čime se štiti zajednički europski prostor.

U tome je važna i suradnja s državama zapadnog Balkana jer su i one odgovorne za zaštitu svojih granica ukoliko žele ući u Europsku uniju, kazao je Grlić Radman. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 20:01