Zajednička komisija Katoličke crkve i Srpske pravoslavne crkve, koju je zbog blaženog Alojzija Stepinca osnovala Sveta Stolica, trebala bi početi raditi sljedeći utorak, saznaje Jutarnji.
Prvi sastanak toga mješovitog radnog tijela održat će se u Rimu, a trebao bi završiti u srijedu.
Potvrdu prvog susreta Katoličke crkve i SPC-a dobili smo iz oba tabora, iz kojih nam je poručeno da još uvijek ne znaju što će se točno događati u Vatikanu, ali su uvjereni kako će sastanci, unatoč različitim tumačenjima oko djelovanja hrvatskog blaženika, proći u dobroj atmosferi.
Koliko će dugo trajati rad te komisije nije poznato, no očekuje se, kako je to nakon proljetnog zasjedanja HBK rekao Đuro Hranić, nadbiskup đakovačko-osječki, da bi sve moglo završiti u razdoblju između jedne i dvije godine. Katoličku stranu na ovom susretu predvodi kardinal Josip Bozanić, požeški biskup Antun Škvorčević, mostarsko-duvanjski biskup Ratko Perić te povjesničari Jure Krišto i Mario Jareb, dok će nasuprot njima sjediti i zastupati stavove SPC-a mitropolit zagrebački Porfirije, episkop slavonski Jovan, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, episkop bački Irinej te Darko Tanasković, bivši veleposlanik Srbije u Vatikanu.
Povijesne činjenice
Na čelu tog miješanog povjerenstva Sveta Stolica postavila je prečasnog o. Bernarda Ardura, predsjednika Papinskog odbora za povijesne znanosti. Imenovanjem o. Ardura, koji pripada Redu regularnih kanonika Premonstranata, na ovu funkciju, jasna je nakana Vatikana da cijelu raspravu oko blaženog Stepinca usmjeri u povjesničarske vode sa što većim odmakom od političkih konotacija, kako prošlih tako sadašnjih.
- Ovaj sastanak sazvan je tek toliko da dugo najavljivana Komisija napokon počne s radom. Vjerojatno ćemo se upoznati s radom Komisije, a ja se nadam da će sve proteći u dobroj atmosferi i na Božju slavu - kaže nam jedan od sugovornika iz SPC-a.
Slična su razmišljanja i u katoličkom taboru. Jedan naš sugovornik uvjeren je da će rasprava biti plodonosna i kako će se na kraju SPC ipak složiti sa stavom Katoličke crkve o blaženom Stepincu.
- S nama idu dvojica hrvatskih povjesničara koji odlično poznaju materiju i s te strane neće biti problema. Iskreno, malo me čudi da među članovima SPC-a nema povjesničara, ali to je njihov izbor - kaže nam naš sugovornik.
Svetost nije upitna
Podsjetimo, komisija neće, kako je to nekoliko puta naglašavao apostolski nuncij u Hrvatskoj Alessandro D’Errico, propitkivati Stepinčevu svetost. Sam D’Errico je rekao da za papu Franju tu nema dvojbi i kako je dekret o Stepinčevoj svetosti mogao odmah potpisati.
- Ako danas potpišem taj dekret, rekao mi je, postoji opasnost jedne nove napetosti između dviju Crkava, Srpske pravoslavne crkve i Katoličke crkve općenito, a napose Božje crkve koja je u Hrvatskoj. To moramo izbjeći, budući da smo sigurni u posao koji smo obavili. Ne smijemo se bojati pokazati posao koji smo napravili - istaknuo je nedavno nuncij D’Errico.
Komisijom će upravljati prvi čovjek Papinskog odbora za povijesne znanostiO. Bernard Ardura (67) francuski je svećenik rodom iz Bordeauxa, pripadnik Redovitoga kanoničkoga reda iz Prémontréa, u kojemu sada obavlja dužnost glavnog prokuratora te je tako drugi čovjek reda, nakon opata Thomasa Antona. Godinu dana pošto ga je red pozvao u Rim u Glavnu kuriju sv. Ivan Pavao II. ga je imenovao 1988. savjetnikom Kongregacije za kauze svetih. Od 1991. bio je podtajnik a od 1997. tajnik Papinskog vijeća za kulturu, pa je 2009. naslijedio kardinala Waltera Brandmüllera na dužnosti predsjednika Papinskog odbora za povijesne znanosti. Autor je više povjesničarskih i nekih teoloških knjiga. Premostrenski (ili: Premonstratenški, ili: Norbertinski) red osnovao je još 1120 sv. Norbert iz Xantena na terenu tada zvanome Presmontré u Pikardiji (blizu Laona, nedaleko od sadašnje belgijske granice). Red opservira augustinsku monastičku regulu, ali djeluje i izvan samostanâ, jer nastoji uravnotežiti kontemplaciju i akciju, život u zajednici i apostolat. Odlikuje se posvećenošću svečanome liturgijskom kultu i liturgijskom apostolatu, djeluje u župama koje su mu povjerene, te osobito u obrazovanju. |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....