INTERNETSKI RATNICI

SMIJEMO LI PUTEM FACEBOOKA SAMI TRAŽITI LOPOVE? Zagrepčanka Dijana objavila snimku 'kradljivice' torbe, a sada bi i sama mogla nadrapati

Zagrepčanka Dijana došla je u posjed sigurnosnih snimki iz trgovine u kojoj joj je ukradena torba te je putem interneta odlučila potražiti krivca

Nakon što joj je u jednoj trgovini u Zagrebu ukradena osobna torba, izvjesna Dijana odlučila je uzeti stvar u svoje ruke.

Na društvenim je mrežama prije nekoliko dana objavila post u kojem traži navodnu kradljivicu, a uz objavu je priložila fotografiju sa sigurnosnih snimki trgovine u kojoj se incident dogodio. Na slici se vidi osoba koja uistinu drži dvije torbe u ruci, a ispod koje piše: “Ovu subotu žena sa slike ukrala mi je torbu marke Zac Posen. U torbi su se nalazili novčanik sa svim dokumentima, punjač, šminka, futrola za sunčane naočale i ostale osobne stvari... Molim Vas podijelite u što većem broju kako bismo pronašli kradljivicu!”

Istjerivanje pravde

Ovo nije prvi put da pojedinci iz očaja pokušavaju sami pronaći počinitelja, pogotovo kada su u pitanju krađe bicikala, a s čime se suočavaju oni koji sami žele istjerati pravdu, pitali smo domaće stručnjake.

Čim se incident dogodio, Dijana je cijeli slučaj prijavila i policiji, koja joj je već pri prvom kontaktu dala do znanja da se ne treba nadati pozitivnom ishodu.

- Ovo je već šesta prijava danas, rekla mi je gospođa u policiji, a nažalost, takvi ‘sitni’ počinitelji rijetko bivaju uhvaćeni - govori Dijana koja se zatim vratila u trgovinu i djelatnicu molila snimku nadzorne kamere.

Uspjela je dobiti tri kadra te cijeli slučaj objaviti na društvenim mrežama. Međutim, čini se da bi Dijana zbog svoje inicijative mogla ‘nadrapati’.

Sramoćenje

Iz zaštitarske kuće Klemm, koja se, među ostalim, bavi implementacijom sigurnosnih sistema u trgovine doznali smo da Dijana u posjed snimaka nije smjela doći – kada je kazneno djelo u pitanju, jedino policija može dobiti snimke. Uz to, svaki građanin koji kazneno djelo prijavi, obaviješten je o tome da su podaci o istrazi tajni i da ih ne bi smjeli dijeliti ni s kime, što uključuje diskusiju na društvenim mrežama. Dok traju policijski izvidi i istraga, svi podaci o njoj su tajni. Kazneni postupak postaje javan tek kada i ukoliko dođe do potvrđivanja optužnice, objašnjava zagrebački odvjetnik Dominik-Stjepan Janković. Također, navodna kradljivica Dijanu može i tužiti.

- U Hrvatskoj je na snazi institut presumpcije nevinosti, što znači da je netko nevin dok mu se pravomoćnom presudom ne dokaže krivnja. Zato ‘kradljivica’, sve dok ne bude osuđena, ima osnove za privatnu tužbu za javno sramoćenje. Takva tužba se odnosi na iznošenje činjeničnih tvrdi koje mogu naštetiti nečijoj časti ili ugledu - govori Janković, dodajući kako se kaznenog djela sramoćenja počinitelj uglavom oslobađa ako mu se dokaže da je postupao u dobroj vjeri.

Ukratko, onaj tko je prokazao prijestupnika na sudu će morati dokazati da je osoba koju optužuje zaista i počinila zločin, ili, pak, da je zbog dokaza kao što je snimka, bila uvjerena da optužuje pravu osobu. Ako to uspije, sud bi je trebao osloboditi od odgovornosti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 02:27