Da Sabor ima kodeks ponašanja o seksualnom uznemiravanju i rodnoj diskriminaciji, kakav je za svoje članove donio Klub socijaldemokrata, onda eskapade uvreda na račun ženskog izgleda, odjeće i karaktera, koje su zaredale u finišu saborske sjednice, ne bi mogle proći samo uz zgražanje, ali bez posljedica.
Ante Prkačin, Hrvoje Zekanović i još pokoji desničar koji su sebi dopustili verbalne ispade prozivajući svoje kolegice s lijeve strane sabornice da su "nakaze", "debeljuškaste", "masne", "ne zna se jesu li muško ili žensko", s aluzijama da je jedna od njih posao dobila klečanjem, riskirali bi ozbiljne disciplinske mjere i izbacivanje iz svoje stranke.
Beštime, geste i šale
Klub socijaldemokrata je, u vjeri da se "nikoga ne smije stavljati u nepovoljan položaj, diskriminirati i uznemiravati na osnovi spola", donio Pravilnik o postupanju u slučajevima seksualnog uznemiravanja.
Nevelik, na četiri stranice, definira koji se to obrasci rodne diskriminacije ne smiju tolerirati: od toga jel‘ netko "samo" "beštima", daje uvredljive komentare, geste i šale uvjetovane spolom do neželjenog dodirivanja daje konkretne tehničke upute kako takva zastranjivanja treba tretirati i kakve konsekvence očekuju one koji pravila krše.
"Poanta je da se podigne svijest da je takvo ponašanje neprihvatljivo i da Sabor neće tolerirati nikakve oblike diskriminacije i uznemiravanja. Nama je kao uzor poslužio onaj kanadskog parlamenta jer osim što definira temeljne pojmove, postavlja i granice neprihvatljivog ponašanja u konkretnim situacijama", tumači Katica Glamuzina iz Kluba socijaldemokrata te najavljuje kako će na jesen inicirati da slična pravila usvoje i Sabor za sve zastupnike.
Neželjeno ponašanje
Pravilnik nedvosmisleno kaže da je seksualno uznemiravanje kao oblik rodno utemeljenog nasilja i spolne (rodne) diskriminacije zakonom zabranjeno i definira ga kao "svako verbalno, neverbalno ili fizičko neželjeno ponašanje spolne naravi ili ono uvjetovano spolom, a koje ima za cilj ili stvarno predstavlja povredu dostojanstva koje uzrokuje strah, neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje".
Predviđa mogućnost prijave i same žrtve, ali i svjedoka, osobno ili anonimno.U slučaju prijave, u roku od 15 dana formira se tročlana komisija koja mora biti rodno uravnotežena. U sljedećih deset dana Komisija će ispitati jednu i drugu stranu, te u roku od još deset dana natpolovičnom većinom glasova procijeniti težinu i ozbiljnost prijave. Kazna može biti suspenzija, obvezna edukacija, psihološko savjetovanje i novčana kazna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....