RAD U VRIJEME PANDEMIJE

SOCIJALNI RADNICI NE IDU NA TEREN Zbog zaraze problematične obitelji kontroliraju se telefonom i mailom

 Shutterstock

Severina Kojić, koja se neki dan požalila na Instagramu da joj bivši partner Milan Popović onemogućuje kontakte s njihovim sinom Aleksandrom, tek je jedna u nizu roditelja koji su se zbog pandemije koronavirusa našli odsječeni od svog djeteta, a ne mogu računati na brzu i efikasnu zaštitu sudova i centara za socijalnu skrb.

Zbog smanjenog opsega rada sudova, mjere zaštite od širenja virusa pokazale su se idealnima za roditelje koji se spore oko skrbništva, koji opstruiraju sudske odluke o pravima na susrete s djetetom i bivšeg partnera žele izbaciti iz života zajedničkog djeteta.

Tešku situaciju, i to u onim najrizičnijim slučajevima, dodatno otežava odluka resornog ministarstva da se otkazuju vanjski suradnici koji su provodili nadzor nad obiteljima s problemima, kao i nadzor nad dobrim dijelom kontakata djeteta i roditelja s kojim ono ne živi, osobito u slučajevima konfliktnih razvoda. Taj bi posao umjesto njih, prema odluci Ministarstva, trebali obavljati socijalni radnici, i to putem elektroničkih medija ili telekomunikacijskih sredstava!

Kako će socijalni radnik mobitelom ili mailom kontrolirati je li otac koji je inače nasilan došao pijan na susret s djetetom, što mu je rekao i je li bio grub, u Ministarstvu nisu mogli reći. Zatražili su pisani upit pa će s nekim od centara vidjeti kako to funkcionira u praksi.

Prijave centrima za skrb

- Počeli su problemi s ostvarivanjem odnosa djeteta s roditeljem s kojim ne živi. Preporuka je resornog ministarstva da se nastave kontakti, a na roditeljima je da procijene postoji li opasnost od prenošenja virusa.

Ako se ne može ostvariti fizički kontakt, preporuka je da se roditelj i dijete čuju telefonom, putem Skypea, WhatsAppa - kaže odvjetnica Nataša Pećarević, koja se bavi obiteljskim predmetima. Sudovi, dodaje, zakazuju ultrahitne postupke kao što je privremena mjera izdvajanja djeteta iz obitelji. U ostalim slučajevima mahom se radi o pribavljanju dokumentacije.

Nastavlja da roditelje koji to opstruiraju i onemogućavaju kontakte prijavljuju centrima za socijalnu skrb i sudovima, a tek treba vidjeti hoće li se sudovi u tim slučajevima odlučiti za ovrhe bez prethodno provedenih rasprava.

I odvjetnica Ines Bojić bilježi slučajeve manipuliranja i zloupotrebe ograničenja koja su na snazi radi sprečavanja širenja virusa. Kaže kako je jedan Centar za socijalnu skrb objavio da ne preporučuje susrete i druženja. - To mi je jasno ako dijete živi u kući u kojoj je i starija ili posebno rizična osoba, ali ako su posrijedi samo otac, majka i dijete, onda ne vidim razlog da se ne odvijaju susreti - kaže odvjetnica Bojić.

Navodi kako ima slučaj majke koja ne može vidjeti dijete jer živi u drugoj općini udaljenoj 10 kilometara. Majka je dobila potvrdu liječnika da nije bolesna, ali se Centar na to oglušio. Vrlo sličan slučaj ima na relaciji Zagreb - Samobor, dok je od kolega čula za slučaj da razvedeni roditelji žive u susjedstvu, a roditelj koji ima skrbništvo drugome je uskratio susrete s djetetom navodeći kako je to zbog koronavirusa.

Odvjetnica Bojić ima problem i sa sudskim odlukama jer se one koje su donesene ne dostavljaju. Kaže da već 20 dana u svoj e-pretinac nije dobila nijedno sudsko pismeno, osim obavijesti o odgođenim ročištima.

Opstruiranje susreta

Severina Kojić tvrdi da su ona i njezin sin Aleksandar žrtve manipulativnog postupanja. - Došla sam u Srbiju, jer je otac mog sina odlučio ovdje provesti cijeli tjedan, kako bih sina vidjela barem u sudski određenim terminima - rekla je i nastavila kako je Popović opstruirao susrete.

Severina tvrdi da u trenutku njezina i Popovićeva ulaska u Srbiju, 12. i 14. ožujka nisu postojale mjere o samoizolaciji, niti je tko od njih pri ulasku u Srbiju dobio rješenje o samoizolaciji.

Tvrdi da nije točno da joj namjerava nakon samoizolacije nadoknaditi izgubljene dane s djetetom, što vidi iz prijedloga koji je njegov odvjetnik poslao njezinoj odvjetnici u kojem traži da potpiše kako će do početka nastave dijete viđati u Beogradu. To, smatra Severina, potvrđuje njezine strahove da dijete ne namjerava vratiti u Hrvatsku.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 13:42