ODLUKA SUTKINJE ZBUNILA STRUČNJAKE

ŠOKANTNA PRESUDA ‘Sutkinja jezaboravila reći kome ide dijete pasad sam sebi plaćam alimentaciju’

Sutkinja nije željela komentirati svoju spornu odluku, a otac koji želi zadržati djecu ne zna što mu je činiti
Zagreb, 070514.Tomislav Kustic, otac dvoje malodobne djece, prica o svojim negativnim iskustvima s Opcinskim sudom u Pagu, a vezano za brakorazvodnu parnicu i skrbnistvo nad djecom.Foto: Dragan Matic / CROPIX
 Dragan Matić / CROPIX

Predsjednica Općinskog suda u Pagu, sutkinja Ivana Parać, donijela je 30. travnja ove godine krajnje neobičnu presudu: u postupku koji je vodila kako bi se odlučilo s kime će dvoje maloljetne djece nastaviti živjeti nakon što se raspala izvanbračna zajednica njihovih roditelja, sutkinja je “propustila” presuditi koji će to roditelj biti!

Presuda bez presedana

Presuda, čiji je osnovni cilj odlučiti s kim će djeca živjeti, sadrži samo jednu odluku, i to onu o visini alimentacije za djecu: sutkinja je naložila plaćanje uzdržavanja ocu djece na način da presuđenu svotu mjesečno uplaćuje na bankovni račun bivše partnerice, iako djeca od početka godine žive s njim!

- Doista nikada nisam vidio ovakvu presudu. Znam da Općinski sud u Pagu nema specijalizirani obiteljski odjel, ali ovo je doista nevjerojatno. Naime, presuda u ovakvim postupcima mora sadržavati tri odluke. Prvo, sudac mora decidirano navesti s kim će djeca živjeti.

Drugo, mora naložiti drugom roditelju plaćanje uzdržavanja i odrediti visinu iznosa.

Treće, mora odrediti kako će taj drugi roditelj održavati susrete i viđanja s djecom. Postupak se vodi ‘radi donošenja odluke s kojim će roditeljem živjeti malodobna djeca’, što i piše na početku presude, pa je gotovo apsurdno da ta osnovna odluka nije donesena - čudi se naš sugovornik, iskusni odvjetnik koji se godinama bavi obiteljskim pravom.

Zašto je donesena takva presuda, sama sutkinja Parać nije nam objasnila, ustvrdivši da je presuda nepravomoćna, stoga “u ovoj fazi postupka nije u mogućnosti odgovarati na pitanja i komentirati presudu”.

Objašnjenje nije dobio ni otac djece Tomislav Kustić iz Kustića pokraj Novalje, koji se od siječnja ove godine brine o svojoj djeci u dobi od 15 mjeseci i četiri godine.

- Ne razumijem što to znači. Ja, koji živim s djecom, trebao bih bivšoj partnerici uplaćivati novac za uzdržavanje djece - pita taj 33-godišnji tajnik Osnovne škole A. G. Matoša u Novalji, koji je uložio žalbu na presudu.

Teško djetinjstvo

Sa svojom je partnericom živio u izvanbračnoj zajednici. Nakon rođenja prvog djeteta, kaže, nastupili su problemi.

- Moja bivša partnerica ima tešku životnu priču i vrlo teško djetinjstvo. Kad je i sama postala majka, teško se nosila s problemima. Postajala je gruba, čak i agresivna - tvrdi otac djece. Ne mogavši riješiti problem, kaže, obraćao se Centru za socijalnu skrb, koji ih je savjetovao i pokušavao miriti, imali su i nadzor nad roditeljskom skrbi, išli su na psihosocijalni tretman.

Bijeg od kuće

U međuvremenu se rodilo i drugo dijete. Situacija je bila sve teža, svađe sve žešće. Intervenirala je i policija.

- I ja i ona zvali smo policiju. Jednom smo oboje osuđeni nakon svađe u kojoj smo se gotovo potukli - priča Kustić.

Bilo je jasno da je s njima gotovo, no, kaže, nije inzistirao da se partnerica iseli iz njegove kuće jer je znao da nema kamo.

Drugo dijete bilo je tek rođeno. Međutim, lanjskog travnja sve je puklo.

- Rekao sam da više ne ide i da ću pokrenuti postupak u kojem ću tražiti da djeca ostanu sa mnom. Dobila je poziv da se očituje u roku od 15 dana. Točno 15 dana kasnije došao sam kući, a nje i djece nije bilo - kaže Kustić.

Prepao se, zvao je policiju i Centar za socijalnu skrb. Doznao je da se majka s djecom obratila Centru, pozvala se na Protokol o postupanju u slučaju nasilja u obitelji, rekla da je napadnuta i tražila smještaj u sigurnoj kući. Centar ju je smjestio u Caritasov Dom za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja.

- Dva mjeseca nisam ni vidio ni čuo djecu. U osam mjeseci, koliko su tamo boravila, sve skupa sam ih vidio ukupno 10 sati. Dakle, pola jednog dana u osam mjeseci - kaže otac.

Međutim, u sigurnoj kući, kako proizlazi iz dokumentacije, nije sve bilo sjajno. Druge štićenice, ali i stručnjaci, počeli su primjećivati da se majka “ne brine na adekvatan način” o djeci.

Ovrha nad djecom

Tijekom mjeseci boravka druge su žene sve glasnije upozoravale da majka tuče dijete i vrijeđa ga, a i sama psihologinja naišla je na uplakano dijete koje joj je reklo da ga je majka istukla po leđima. Sve je kulminiralo početkom prosinca, kad je mlađe dijete, beba od devet mjeseci, slomilo ključnu kost.

Majka je tvrdila da je ostavila dijete samo dok je otišla na WC. Dva dana poslije primijetila je oteklinu uz ključnu kost te je djetetu pružena liječnička pomoć.

- Na temelju toga tražio sam da djeca dođu živjeti sa mnom. Centar za socijalnu skrb proveo je izvide i predložio da djeca žive sa mnom. U siječnju je provedena ovrha djece i od tada žive sa mnom - kaže otac.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 07:25