OTVOREN NATJEČAJ

SPREMA SE ODSTREL OPASNIH ŽIVOTINJA KOJE SVE ČEŠĆE UPADAJU U URBANA PODRUČJA DILJEM RH Sve plaća država, lovci mogu zaraditi i više od 20.000 kn

Arhivska fotografija
 Danijel Soldo / CROPIX

Ministarstvo poljoprivrede će s milijun kuna sufinancirati smanjenje brojnog stanja lisica i čagljeva, i to na temelju natječaja koji je otvoren najkasnije do sredine studenoga ove godine, priopćeno je u utorak iz Ministarstva.

Ministarstvo je, naime, danas raspisalo Natječaj za sufinanciranje smanjenja brojnog stanja divljači predatora u 2018. godini, koji je vrijedan milijun kuna i otvoren je dok se novac ne raspodijeli, a najkasnije do 16. studenoga.

Cilj tog natječaja, kako ističu iz tog ministarstva, jest očuvati matične fondove i održati "povoljno zdravstveno stanje svih vrsta divljači koje ulaze u prehrambenu bazu predatorskih vrsta divljači lisice i čaglja" te zašita zdravlja ljudi i životinja.

"Sve veća populacija divljači lisice (Vulpes vulpes L.) i čaglja (Canis aureus L.) u posljednje vrijeme u lovištima Republike Hrvatske direktno smanjuje broj divljači koja su prehrambena baza navedenih predatora. Osim navedenoga, te vrste divljači su prijenosnici zoonoza, od kojih je najznačajnija bjesnoća", navodi se u priopćenju.

Na natječaj se mogu javiti pravne i fizičke osobe (obrtnici) koje imaju valjani ugovor o korištenju prava lova - lovoovlaštenici.

Jedan loovoovlaštenik može prijaviti i ugovoriti najviše 21.000 kuna, a sufinancira se "izlučenje lisice i čaglja" sa 700 kuna po ocijenjenom trofeju i 600 kuna po divljači dostavljenoj ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji.

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić u priopćenju podsjeća kako stanovnici ruralnih područja najbolje znaju kolike su štete od čaglja i lisice.

"Nadoknadu štete smo regulirali u prijedlogu novog zakona o lovstvu koji je u proceduri donošenja, a ovaj natječaj sufinancira dio koji se odnosi na uzročnike štete. Smanjenjem broja jedinki čaglja i lisice unaprjeđujemo javno-zdravstvenu sigurnost stanovništva, čuvamo raznolikost naših šuma i lovišta, uz minimalnu štetu za stanovnike okolnih područja", istaknuo je Tolušić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 03:22